Konut Kredime Neden Onay Çıkmadı?

28.05.2017
215
Konut Kredime Neden Onay Çıkmadı?

Günümüzde birçok kişi, kendilerine ev alabilmek açısından bankalara konut kredisi başvurusu yapmaktadır. Fakat büyük bir kısmın yaptığı başvuru, çeşitli sebeplerden dolayı iptal olmaktadır. Konut kredisi sürecinde banka eve ipotek koyar ve daha sonrasında kredi taksitleriniz bitene kadar ipoteği kaldırmaz. Bu noktada ise konut kredisi başvurularının onaylanabilmesi adına bazı yöntemlerin bilinmesi ve yolların izlenebilmesi çok önemlidir. Şimdi sizlere konuya istinaden daha net bilgi aktarımları sunacağız.

Konut kredisi başvurum reddedildi!

Uzun süredir satın almak istediğiniz evi buldunuz ve kredi başvurusu yaptınız, fakat bu krediye onay çıkmadı mı? Bu durumda ister istemez sizlerin çeşitli sıkıntılar yaşaması söz konusu olabilir. Yani bir reddedilme durumu ömür boyu geçerli değildir! Bunun çeşitli sebepleri vardır ve düzeltilmesi durumunda tekrar bir başvuru yaparsanız, kredi almanız kaçınılmaz olacaktır. Konut kredisinin temel olarak reddedilme sebeplerine de değineceğimiz bu yazıda, tam anlamıyla bir kredinin nasıl alınacağı hususunda donanımlı fikirlere sahip olabileceksiniz.

Banka neyden dolayı kredi vermez?

Banka temel olarak kredi puanının düşük olması, daha önce kredi talebinde bulunup, taksitlerin düzenli olarak ödenmemesi veya kredi kartı borçlarından dolayı reddedilmesi gibi makul seçeneklerden sebep kredi onayınızı reddedebilir. Bankalar, kredi vererek ayakta duran kurumlardır ve bu sebeple kişilere kredi verme konusunda sadece düzenli ödeme sistemlerini taahhüt etmektedir.

Eğer bir banka şubesine yapmış olduğunuz başvurunuz reddedildiyse, bu durum kesinlikle şubeden dolayı değildir! Başka bir bankaya gidip tekrardan kredi başvurusu yapsanız da muhtemelen iptal edilme olasılığı %99 civarıdır. Kredi onayı vermeyen bankaların geçerli gerekçeleri vardır ve tüm bankalar BDDK kurulunda yer alan ve kişiye özel olarak geçerli olan puanlamalara göre olanaklar tanımaktadır.

Konut kredisinin çıkmama nedenleri nelerdir?

Konut kredisine başvuru yapmanıza rağmen kredi çıkmıyorsa, bunun belli başlı sebepleri olabilir. Sizler için bu olası sebepleri sıralayacak olursak, en başta gelen sebep “gelir yetersizliği!” durumudur. Konut kredileri onaylanırken, kişilerin aylık gelir durumunun en azından %75-80’ini karşılayabilecek kadar (bir kredi taksiti bazında) kazancı olmalıdır. Şöyle ki, aylık 2000 TL geliriniz olduğunuz varsayalım, buna istinaden konut kredinizin aylık taksiti 1800 TL. bu durumda banka sizlere krediniz için onay vermemektedir. Banka, verebileceği konut kredisi onayında aylık gelirinizin taksitlerinden en az %80’ini karşılama garantisi taahhüt etmektedir. Bu nedenle gelirinize uygun konut seçilmeli ve buna uygun bir şekilde başvuru yapılmalıdır.

İkinci gerekçe ise kredi notunuzun düşük olmasıdır! İstediğiniz evi seçtiniz ve bu hesaplamaya göre, aylık kredi taksiti sizlerin maaşından %75’ine düşük geliyor. Bu durumda kredi almanız için önünüzde herhangi bir engel yoktur. Fakat başvuru yapmanıza rağmen reddediliyorsa, bunun temel gerekçesi kredi sicilinizin düşük olmasından kaynaklıdır. Kredi notu düşük olan birine konut kredisi imkanları verilmez! Geliriniz çok daha iyi olsa da, bu tip durumlarda maalesef ki banka riske etmemektedir. Öncelik aşamada bankalara olan borcunuzu tamamlamalı, daha sonrasında ise kredi başvurularını yapmalısınız.

Eğer bankalara olan borçları sıfırlayabilirseniz, ortalama 3 ila 6 ay içerisinde kredi notunuz tekrardan sıfırlanacaktır. Banka bu tip durumlarda borçlarını ödeyen kişilere af uygular ve kolayca kredi alma seçenekleri sağlar. Bu tip bir hizmeti değerlendirmeniz ve aynı zamanda bankalardan krediyi kolaylıkla alabilmeniz neticesinde de sizlere bazı tavsiye imkanlarını sunmayı ihmal etmiyoruz. Bu yolları deneyerek en basit adımlarla banka kredisi alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.