Konkordato Nedir ? Neden İlan Edilir ?

21.09.2018
240
Konkordato Nedir  ? Neden İlan Edilir ?

Son zamanlarda oldukça popüler olan ve sıklıkla haberlerde bahsedilen Konkordato Nedir sorusu, gündemden düşmeyecek gibi görünüyor. Ünlü ayakkabı firması olan Hotiç’in uygulamaya koyduğu ve ardından yine köklü ayakkabı firmalarından olan Yeşil Kundura’nın da konkordato ilan etmesiyle daha da merak edilen bu konuya değineceğiz.

Genel itibariyle ülkemizde iflas geciktirmenin yasaklanması ve mahkemeler tarafından reddedilmesi sonucunda tekrar gündeme gelen Konkordato, alacaklıların mevcuttaki borcun belli bir miktarından vazgeçmesi ve borcu olan şirketlerinde borçlarının belli bir miktarını ödeyerek borçlarından kurtulma durumuna verilen isimdir. Bu sayede, hem alacaklı tüm parasından el çekmemiş, borçlularda belli miktarda borçlarını ödeyerek hem mağdur etmeyip, hem de mağdur olmamayı sağlamış olmaktadır.

Yeşil Kundura

Konkordato Tam Olarak Ne Anlama Gelir?

Bir firmanın, borçlarını ödeyememesi, her zaman sorun yaşayarak maaşları ödeyemez hale gelmesi yani kısacası iflasın eşiğine gelmesi sonucunda karşılaştığı durum sonucunda, alacaklı olanların mağdur olmamasının sağlanması amacıyla yapılan Konkordato, genel olarak alacaklıların ve borçluların anlaşması durumuna verilen isimdir. Yani alacaklının belli bir miktar borundan vazgeçmesi sonucunda, borçlunun da bu kesilen tutar haricinde geriye kalan borcunu anlık olarak ödemesi için yapılan bir anlaşma neticesinde, hem alacaklının parasına ulaşmasını, hem de borçlunun borcunun bir miktar olsun azalmasını sağlamasıyla birlikte mahkeme kararıyla yapılan işleme verilen isimdir. Ülkemizde son zamanlarda sıklıkla başvurulmasını sebebi ise; mahkemeye başvuru yapılan ve iflas gecikmesi sağlanmasını istenilen zamanlarda, FETÖ şirketlerinin yararlanmaması için kaldırılmış olan olay sonucunda, Konkordato’ya dönülmesi uygun görülmüştür. Hiçbir başvurunun olumlu sonuçlanmadığı günümüzde Kanun Hükmünde Kararname ile aynı zamanda işleme koyulan iflas geciktirmenin tamamen ertelenmesi ve bir süreliğine mümkün olmaması da, gündemden düşmemesini sağlamaktadır.

 

Konkordato Hangi Durumlarda ve Neden İlan Edilir?

Bir firmanın, şirketin maaşları ve borçları ödeyemeyecek duruma geldiği zamanlarda, borçlarının bir kısmını ödeyebilecek durumda olmasıyla birlikte ilan edilen Konkordato, alacaklı olanları ve borçlu olanı birlikte koruyacak bir düzen sunmaktadır. Mahkeme kararıyla ortaya çıkarılan ve bunun doğrultusunda işlem yapılacak olan Konkordato sayesinde, yüklü miktarda borcu olan şirketlerin ve borç verenlerin korunmaları esas alınmaktadır. Problemsiz olarak elde edeceği bu iflas öncesi son hamle sayesinde, daha fazla borç batağına batmadan şirketi kapatmak mümkün olurken, en iyi sonuçlar alınacağı da söylenemez. Bunun yerine, yine de geriye kalan olumsuzlukların tamamından kurtulmak ve bir anca önce şirketi sonlandırmak isteyenler için ideal bir çözüm olan, ilan edilmesi de mahkeme kararıyla olacak olan Konkordato sayesinde, her zaman ihtiyaç duyulan yapıya ulaşmak mümkündür. İflas geciktirmenin yerine daha mantıklı olarak kullanılan ve istediğiniz değerlere sorunsuz olarak devam edebileceğinizi sağlayabilecek olan bu ilanla beraber, şirketin iflastan önce borçlarının tamamını kapatması ve yasal yükümlülüklerinden kurtulması sağlanmaktadır.

İstediğiniz her türlü koşulda kullanamadığınız bu kararı, sadece iflas öncesinde kullanabileceğiniz için, problemli yapıyı sonlandırmak olarak adlandırmanız pek mümkün olmayacaktır. Ödemeniz gereken borçları yine de ödemeniz gerekirken, geriye kalan olumsuz durumlardan kurtulmak için gerekli olan Konkordato ilanını da borçlu şirketin başvurusu sonucunda mahkeme kararıyla elde etmek mümkün olacaktır. Harici bir durumda, ihtiyaç duyulacak olan son durum olarak değerlendirilebileceği gibi; isteklerinizin cevap bulmasında da olumlu etki sunmayacaktır. Her koşulda son çare olarak değerlendirmek mümkün olacağı bu yapıya sizlere en doğru zamanda ulaşabilir, istediğiniz kesintisiz borç ödemeyi gerçekleştirdikten sonra da resmi olarak şirketin varlığını sonlandırabilirsiniz. Harici hiçbir şekilde önlem alınamayacak durumlarda da, Konkordato ilan etmek mümkün değildir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.