Kokoreççiler Ne Kadar Kazanıyor ?

29.07.2019
418
Kokoreççiler Ne Kadar Kazanıyor ?

Ülkemiz içerisinde en fazla tüketilen yiyeceklerden biri olan kokorecin nasıl yapıldığından sizlere bahsetmek istiyoruz.

 

 

  • Kokoreç Nedir?

Kokoreç diye adlandırılmakta olan yiyecek kuzunun kalın bağırsağıyla ince bağırsağının bir bütün haline getirilmesi ve üstüne çeşitli baharatların eklenmesi ile elde edilen yiyecek olarak adlandırılabilir. Bağırsak deyince çoğu kişi ön yargı ile bu yiyeceğe yaklaşmaktadırlar. Kokoreçten iyi anlayan şefler bu yiyeceği pişirmeden önce mutlaka bu bağırsakları çok iyi şekilde temizlemektedirler. Bu kokoreç ustaları peki bu temizleme işlemini nasıl yapıyorlar ve bunu nasıl sarıyorlar diye merak ediyorsanız eğer bundan bahsedelim biraz. Bu yiyecek için kullanılan bağırsakların ilk olarak kaba bir şekilde iç ve dış kısımları temizlenir. Bu kaba temizleme işleminin ardından daha detaylı olacak şekilde temizlenmesi amacıyla bağırsağın iç kısmı güzel bir şekilde su tutularak yıkanır. Bu durumda dikkat edilmesi gereken durum sudan meydana gelen basıncın fazla olmamasına dikkat edilmesidir. Çünkü basıncı iyi ayarlayamazsanız kolay bir şekilde kopma özelliğine sahip olan bu malzemeyi mahvedebilirsiniz.

 

Su ile temizleme işlemini bitirdikten sonra bağırsağın kuyruk yağı ile temizlik yapma kısmına sıra gelmektedir. Bundan sonra ise kokoreç bir müddet sirkeli suyun içerisinde bekletilecektir. Bu temizleme işlemleri sıra ile gerçekleştirildikten sonra sıra bağırsağı sarma kısmına geldi. Kokoreç iki ayrı kısımdan meydana gelmektedir. Bu kısımlar iç ve dış kısımlardır. Kokorecin iç kısmı olan mumbarı soğan ve baharat ile sarmamız gerekmektedir. Ardından dış kısım ile ince bağırsağı sararsınız.

Kokoreççiler Ne Kadar Kazanıyor

  • Kokoreççiler Ne Kadar Kazanmaktadırlar?

Uygun koşullar meydana geldikçe kokoreç yiyeceği daha fazla kitleye hitap etmeye başlamaktadır. Bu durumu kokoreççiliğe insanların yönlenmelerini de sağlamaktadır. İnsanlar hızlı ve yorgun bir iş çıkışının ardından arkadaşlarıyla beraber tüketmekten hoşlandıkları temel yiyecekler içerisinde yer almaktadır. Geçmiş zaman dilimleri içerisinde belli bir nokta üzerinde bulunan ve yıllardır kendilerine ayırmış oldukları küçük mekanlarda hizmet vermekte olan kokoreç ustaları günümüzde artık orta büyüklükte dükkanlar içerisinde hizmet sunmaktadırlar. Bu orta büyüklükteki dükkanların bazıları daha da büyük hallere gelerek kokoreç zincirlerine dönüşmektedirler.

 

Kokoreç zincir piyasası içerisinde çok fazla isim akla gelmektedir. Bu zincirlerin bazılarının sadece İstanbul içerisinde 28 adet şubeleri dahi bulunmaktadır. Bu büyük firmaların rakipleri enteresan gelse dahi küçük bir seyyar araba üzerinde iş yapmakta olan ustalardır. Bu ustalardan biriyle gerçekleştirmiş olduğumuz sohbet neticesinde sadece geceleri çıkmış olduğu bu iş içerisinde bazı durumlarda sadece 300-400 lira gibi kârlar elde ettiğini dahi söylemektedir.

 

Ortalama olarak incelediğimiz zaman bir şiş kokoreç içerisinde 2,5-3 kilo ağırlığında bir kokoreç bulunmaktadır. Ve bu kokoreç içerisinden toplam 22 adet yarım ekmek çıktığını hesap edersek günümüz değişen kurlarına rağmen ortalama olarak hesaplamasını gerçekleştirirsek eğer bir şişin maliyeti 35 liradır. Her yarım ekmek kokorecin usta için maliyeti 2,5 liradır. Piyasa içerisinde satış fiyatı ise 4,5 lira ile 12 lira arasında değiştiğini hesap edersek bu sektör içerisinde kazanılan paranın oranını tahmin etmek pek de zor görünmese gerek.

 

  • Kokoreç Dükkanı Açmak İsteyenler İçin Fikirler

Kokoreç işine girme gibi bir planınız varsa bu işe adım atmadan önce kesinlikle dikkat etmeniz gereken bazı durumlar yer almaktadır. Dükkanı açacağınız yerin işlek bir nokta olmasına dikkat ediniz. Ayrıca gün içerisinde gerçekleştireceğiniz ortalama satış ile kira, elektrik ve diğer maliyetleri hesaba katarak bu işe atılım gösteriniz. Bunlara dikkat etmediğiniz takdirde zararlı çıkma ihtimaliniz bulunmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.