Kobi Yönetimi Ve Müdür Seçimi

15.04.2018
261
Kobi Yönetimi Ve Müdür Seçimi

Bir kobi yönetimi çerçevesinde genel müdürün yeri ilgili işyerinin ayakta durabilmesi adına önemli bir etkendir. İş adamları kendi şirketlerine yönelik yeni bir müdür seçimi yaparken, “iyi bir müdür nasıl seçebilirim” sorusu üzerine düşüncelere kapılmaktadırlar. Buna yönelik kendi şirket yapılarında personellerin iyi bir düzeyde performans göstermesine kadar müdürlerin büyük bir görevi bulunmaktadır. Bunun üzerine seçilecek olan müdürün, tüm vasıflara uygunluğu bulunmalı ve aynı zamanda şirket içi düzeneğinde üstesinden gelmesi istenmektedir. Zira hemen her koşulda ve birçok devir farkıyla da ortaya çıkan ihtiyaçlardan ötürü birbirinden tamamen bağımsız ve farklı olan yöntemler mevcut olabilmektedir.

Şirket bünyelerinde müdür seçimlerinin en yaygınlaşmış hali genellikle şirket içi çalışanlarından birinin seçilmesiyle oluşmaktadır. Bunun en büyük nedenlerinden biri de şirketi tanıyor ve benimsiyor olması üzerine başarılı sonuçların muhtemel olabileceği bir yöntem üzerine düşüncelerin var olmasıdır. Şirketin dışından seçilecek olan yeni bir müdür, şirketi karmaşıklığa götürebileceği ve şirket çalışanlarının verimliliğini düşürebileceğinden ötürü negatif bir gösterge olarak şirkete yansıyabilmektedir. Şirket içerisinde bulunan çalışanların kendi aralarında rekabete girmesi ve iş gücünün daha da yükseğe çıkabilmesi adına her daim üst düzey yöneticilerin şirket içi çalışanları arasından seçilmesi daha verimli ve doğru bir karar olmaktadır.

Kobi’ler için Genel Müdür Alımı Ne Zaman Olmalıdır?

İşin başlangıç seviyelerinde henüz bir potansiyele sahip olmadan genel müdür seçimi yanlış ve hatalı bir karar olmaktadır. Şirketin belirli bir düzeye gelebilmesi için çalışmalar yürütülmeli ve iyi bir büyüme evresine kadar mutlaka genel müdürlük sıfatını şirket sahibi üstlenmelidir. Bu kapsamda hem maliyet açısından azalma olacak, hem de maddi ve yönetimsel olarak genel müdürlük vasfı şirketin asıl sahibi tarafından yapılarak tüm veriler daha emin ellerde olacaktır. Şirket sahibi patron kapsamında olduğu için büyüme evresinde şirketin başında durması ve genel müdürlük vasfı ile her şeyi yönetmesi pozitif bir katkı sağlayacaktır.

Henüz yolun başında olunsa dahi hemen her şirket büyük hedefler doğrultusunda işe koyularak şirketleşir ve yürümeye başlar. Bu kapsamda mutlaka genel müdüre de ihtiyaç duyulur, bu kapsamda büyüyen bir şirketin mutlaka genel müdürlük görevlerini üstlenecek olan birinin başa getirilmesi de gerekmektedir. Bu doğrultuda şirketin asıl sahibi olan patron kişi asıl işleyiş yönetimini elinde tutarken, genel müdür ise reklam, finans, insan kaynakları ve şirket pazarlaması gibi bölümlerin faaliyet durumları üzerine işleyiş göstermesini sağlamalıdır. Konumuz genel müdürlük vasfı üzerine olduğu için, sizlere genel müdürün görevleri hakkında da önemli bilgiler vermeden konumuzu sonuçlandırmayalım.

Genel Müdürün Görevleri Nelerdir?

  • Yönetim kurulu tarafından verilen tüm görevlerin yerine getirilmesinden sorumlu olan kişidir.
  • Şirket düzeyinde yer alan tüm yönetim faaliyetlerini gerçekleştirmekte sorumlu kişidir.
  • Şirketin içerisinde yer alan tüm birim, departman veya bölüm olarak geçen alanların birbirleriyle iletişim ve koordine içerisinde olmasını sağlamakla sorumludur.
  • Günümüz teknolojiyi ve verimliliğini takip altında tutarak bunu şirketin faydasına göre sağlamakla görevlidir.
  • Müşterilerin memnuniyetini ve bağlılığını daha üst seviyeye çıkarmak adına çözümler yaratmak ve bu gibi aksamlar şirket politikası haline getirmekle sorumludur.
  • Şirketin ay ve yıl kapsamında karlılık ve verimlilik durumlarını göz önünde bulundurarak analiz etmek, ek olarak ilgili birimlerden bununla ilgili sürekli olarak raporlar temin etmekle mükelleftir.
  • Şirket çalışanlarının daha iyi bir verim sağlayabilmeleri için kendilerini olumlu bir sistem dahilinde tutmakla sorumludur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.