Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olunur mu?

22.10.2018
228
Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olunur mu?

Kirada oturanları ev sahibi yapacak bazı sistemler mevcut. Konut kredisi veya diğer finansman projeleri ile kira öder gibi ev sahibi olmak kolaylaşıyor. Konut kredisini her bankadan almak mümkün. Bunun için bazı şartları yerine getirmek gerekiyor. Ayrıca Konut Kredisi, Eminevim ve İstanbul ve Ankara gibi şehirlerde çeşitli finansman ve firmalar aracılığıyla kira öder gibi ev sahibi olmak için biraz peşinata ihtiyaç duyabilirsiniz. “ Kira öder gibi ev sahibi olunur mu? ”, şartları nelerdir? ve avantajları konusunda tüm bilgileri yazımızı inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak

Konut değerlerinin yüksek olması istenilen evin peşin alınmasını zorlaştırıyor. Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenler için çeşitli yöntemler bulunurken hazırda peşinat da bulundurmak gerekiyor. İster banka olsun ister finansman sağlayan diğer firmalar sisteme dahil olurken belli bir tutar peşinat talep etmektedir. Banka kredisi kullanarak ev sahibi olunurken mevcut peşinat tutarı evin değerinin yüzde 20-25’i kadar olmasını gerektirir. Diğer finansmanlarda ise peşinat oranı değişkenlik gösteriyor. Evin değerinin yüzde 1’i kadar peşinat gerektiren sistemler olduğu gibi peşinat miktarını kişinin kendi belirlediği sistemler de mevcuttur. Şimdi de kira öder gibi ev sahibi olmak için başvurabileceğiniz finansman desteklerini inceleyelim.

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmanın Yolları

 

Konut Kredisi Kullanarak Ev Sahibi Olmak

Ev sahibi olmak için konut kredisine başvurmak ilk alternatif olarak düşünülebilir. Konut kredisi ile ev sahibi olurken her banka belli bir faiz oranında kredi kullanımı yaptırıyor. Taksitler ise 60-120 ay vade seçeneklerindedir. 180 aya varan taksit seçenekleri sunan bazı bankalar da vardır.

Konut kredisi ne kadar peşinat gerektirir merak ediyorsanız; konut kredisi başvuru sahibine evin ekspertiz değerinin yüzde 80’i oranında kredi kullanımı sağlıyor. Ayrıca mevcut konutu olup yeni bir konut sahibi olmak isteyenler ipotek şartıyla peşinat ödemeden ev sahibi olmak mümkün olabiliyor. Örneğin Finansbank bu şart yerine getirildiğinde peşinatsız ev kredisi kullanılabilecek sistemi müşterilerine sunmaktadır.

 

Konut Kredisi ile Kira Öder Gibi Nasıl Ev Sahibi Olunur?

Konut kredisi kullanıldığında seçtiğiniz vade seçeneğine göre geri ödeme tutarında artış gözlenir. Örneğin 100.000 ₺ tutarında krediyi 60 ay vade ile 120 ay vadede kullanılan kredinin geri ödeme tutarı farklı olacaktır. Taksit tutarı arttıkça faiz oranı da doğru orantılı artış gösterecektir. Konut kredisi faiz oranları ise banka şartları ve politikalarına göre değişkenlik gösterecektir. Örneğin, Yapıkredi Bankası konut kredisi faiz oranı yüzde 2,46, İş Bankası konut kredisi yüzde 2,30 ve Ziraat Bankası konut kredisi yüzde 1,98 ve QNB Finansbank konut kredisi yüzde 2,70 oranlarındadır. Konut kredisi kullanırken bankaların avantajlı kampanyalarını takip etmeniz ve bütçenize en uygun olanı seçmenizde fayda vardır.

 

Faizsiz Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olunur Mu?

TOKİ, Eminevim gibi finansman sistemleriyle faizsiz konut sahibi olmak mümkün olabiliyor. Özellikle İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir ve Antalya gibi büyük şehirlerde sunulan finansman destekleriyle faizsiz kira öder gibi ev sahibi olunabilir.

 

Eminevim Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olma Projesi

Eminevim sistemi ile ev sahibi olanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Çekilişli Sistem, Peşinatlı Sistem, Düşük Taksitli Çekilişli Sistem, Vade Ortası Sistem gibi çeşitli seçeneklerden size en uygununu seçerek ev sahibi olabilirsiniz.

Sistemden yararlananlara kira öder gibi ev sahibi olmalarını sağlayan Eminevim projesi ile konut bütçesini, peşinatlı veya peşinatsız olma, vade seçeneğini kendisi belirliyor. Peşinatlı sistemi tercih edenlere katıldıkları çekiliş sonrası daha çabuk sıra gelmektedir. Ayrıca peşinatlı sistemi tercih ederken kişiler peşinat tutarını da kendisi seçiyor. Sisteme dahil olurken organizasyon ücreti de talep edilmektedir. Bu ücret kişilerden bir kere alınır ve diğer tüm ödenekler belirlenen taksit seçenekleri ve tutarlar dahilinde devam eder. İstenildiğinde taksit miktarı artırılabilir, vade seçenekleri düşürülebilir.  Örneğin evin değerinin 100.000 ₺ olduğu durumda Organizasyon Ücreti 7.200 ₺ iken peşinat, taksit sayısı, ödenecek aylık taksit tutarı başvuru sahibi tarafından belirlenmektedir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.