Kira Beyannamesi Nedir? Nasıl Verilir?

19.07.2017
290
Kira Beyannamesi Nedir? Nasıl Verilir?

Ülkemizde insanların ek gelir sağlamak amacıyla ilk yaptıkları işlerin başına kira geliri sağlayacak yerleri satın almak geliyor. Tabi bunları alarak ek gelir sağlamanız için günümüz şartlarında büyük paralar bağlamanız gerekiyor. Bununla birlikte kira beyannamesi de vermeniz gerekiyor. Çünkü bu şekilde elde edilen gelir belirli bir limitin üzerinde olduğu zaman vergiye tabi tutulmaktadır. Vergi kanunun içerisinde bu konuda özel bir bölüm bulunuyor. Kanunlar ve kanun namında ki kararnameler ile bu konularda düzenlemeler yapılıyor. Gelir vergisi kanununun 193 sayılı bölgesinde bu konuda ile ilgili gelir ve vergi limitleri özel olarak belirleniyor. Bu kanuna göre verilen vergiye ise kanun içerisinde gayrimenkul sermaye iradı ismi veriliyor.

Kira Beyannamesine Konu Olan Mal ve Kişiler

Bir kişinin kira vergisi vermesi için üzerine kayıtlı kiraya verilen bir taşınmaz malı olması gerekiyor. Bu beyannameyi hak sahiplerinin verebileceğini gibi, irtifak ve intifa sahipleri de vermek zorundadır. Gelir vergisi kanunun içinde bulunan 70 numaralı madde de kira beyannamesi verilecek olan mal ve haklar detaylı olarak belirlenmiştir. Şimdi bunları maddeler halinde yazalım.

  • Arazi, maden suları, madenler, taş ocakları, binalar, çakıl ve kum alanları, kiremit ve tuğla alanları, tuzlar ve bunlara benzeyen arazileri olanlar vermelidir.
  • Voli mahalleri ve dalyanlar için de bu beyanname verilir. Bilmeyenler için göl ve denizlerde bulunan balık çiftlikleri olduğunu açıklayalım.
  • Kanun tarafından belirlenen tüm gayrimenkuller için verilir,
  • Bir ürünün telif hakkı için alınan kira da beyannameye dahil edilmektedir,
  • Bu ürünler ile birlikte kullanıma sunulan marka ismi, işletme adı, ruhsatı, ihtira beratı, alameti farika, ticaret unvanı, teknik resim, ve sanayi ve bilim alanında ortaya çıkarılan çalışmalar üzerinden elde edilen gelirlerde beyannameye dahil edilmektedir.
  • Gemi ve bunlara benzeyen taşıtlardan elde edilen kira gelirleri,
  • Motorlu olarak nakit ve cer işine yarayan tüm vasıtalar, makine, tesisat, her türlü motorlu araç için kira vergisi verilmek zorundadır. Bunların tamamı için kira beyannamesi düzenlenerek verilmesi gerekmektedir.

Kira Beyannamesi Nasıl ve Ne Zaman Verilir

Kira Beyannamesi Örnekleri

Kira beyannamesi yıl içerisinde sadece mart ayının 25. Günü verilmek zorundadır. Bu günün mesai saati bitmeden gerekli mercie verilmek zorundadır. Bunun tek istisnası bir yıl içerisinde toplam 3600 TL’nin altında kira geliri elde edenler için kısıtlı tutulmuştur. Bu bedelin altında ki kira gelirleri için verilmek zorunda değildir. Bu bedel tabi ki 2016 yılı için geçerli olmaktadır. Her yıl bu konuda düzenleme yapılarak duyurulmaktadır. Beyanname günümüzde iki şekilde verilmektedir. İsterseniz gerekli beyanname hazırlandıktan sonra elden ya da posta yolu ile en yakın vergi dairesine gönderebilirsiniz. Ya da günümüzde internet üzerinden kira vergisi beyannamesi bulunmaktadır. Gelir idare başkanlığının web sitesine girerek gerekli bölüm üzerinde beyannamenizi hazırlayarak gerekli kuruma gönderebilirsiniz. Bunun için internet vergi dairenizin şifresi bulunmalıdır.

Kira Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Bunun hesaplanması için iki farklı yöntem kullanılmaktadır. Yöntemler gerçek gider ve götürü gider yöntemleridir. Gerçek gider yöntemi elde edilen gelir üzerinden masraflar düşüldükten sonra yapılan hesaplamayı ifade etmektedir. Bunda hiçbir belge ve fatura olmadan elde edilen kira geliri üzerinden istisna tutarı yapılarak ödemenin yapılmasıdır. Bu tutar yüzde 25 olarak hesaplanmaktadır. Eğer yıl içerisinde 106 bin TL’nin üzerinde bir kira geliri elde ediyorsanız bu tutarın üzerinden hiçbir fatura ve belge göstermeye gerek kalmadan yüzde 25’lik istisna tutarı düşülerek hesaplama yapılarak beyanname gerekli kuruma gönderilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.