Kıdem Tazminatı Nedir?

22.05.2019
243
Kıdem Tazminatı Nedir?

Kıdem Tazminatı Nedir?

Tüm çalışanların yasal olarak hak ettiği bir tazminat türü olarak yer alır. Ancak kıdem tazminatını da hak edebilmenin bazı şartları bulunuyor. Kıdem tazminatı, her çalışan bireyin yasal olarak hak ettiği bir tazminat olmasının yanı sıra bazı koşulları da sağlamak gerekiyor. Bu şartlar oluşturulduğu zaman her işçi kıdem tazminatı almaya hak kazanmış sayılır. Peki kıdem tazminatı nedir? Nasıl yararlanılır?

Kıdem tazminatı, 4857 İş Kanunu’nda belirtilmiş olduğu gibi çalışan kişilerin işten çıkarılması halinde işverenin çalışanına ödemekle yükümlü olduğu tazminata kıdem tazminatı adı verilir. Kıdem tazminatı kişilerin çalışmış olduğu zaman dikkate alınarak hesaplamaları yapılır.

Kıdem tazminatı, çalışanların emeklerinin karşılığı ile iş güvencesi olarak nitelendirilir. İşverenler için bu konu caydırıcıdır ve işverenlerin işçileri aniden işten çıkarmasının büyük oranda önüne geçer. Günümüzde kıdem tazminatı işçiler bakımından çok önemli bir unsurdur. Dolayısıyla kıdem tazminatı hesaplamak olukça önemlidir.

kıdem tazminatı nedir 1

Kıdem Tazminatı Nasıl Hak Ediliyor?

Çalışanların kıdem tazminatını hak edebilmesi için tek şart sigortalı olarak bir işte çalışmasıdır. Bunun yanı sıra çalışan kişinin en az 1 yıl o iş yerinde çalışıyor olması gerekir. Çalışanın iş veren tarafından haklı bir neden gösterilmeden işten çıkartılması da önemli bir etkendir.

Eğer çalışan işinden kendi isteğiyle istifa ederse, kıdem tazminatı alma hakkı elde edemez. Ancak bunun da bazı istinasları yer alır. Mesela çalışan 4857 sayılı İş Kanunu’nun 24. Maddesinde bulunan haklı fesihle istifa ettiği takdirde, tazminat alması gerekir. Bu istifanın sebepleri arasında; sağlık problemleri, zorlayıcı nedenler ve ahlaka uygun olmayan davranışlar gelir. Aynı şekilde 25. Maddeye gereğince işveren işçiyi bu durum nedeniyle işten çıkarttığı takdirde kıdem tazminatı ödemez. Bu sebepler ise; işçinin ahlak dışı davranışları, sağlık problemleri, zorlayıcı nedenler ve işçinin gözaltına alınması ya da tutuklanması gibi hallerde işveren tazminat ödemez.

kıdem tazminatı nedir 1

Kıdem Tazminatı Hesaplama Yöntemi

Çalışanların kıdemine bağlı olarak hesaplaması yapılır. Kıdem tazminatı hesaplanırken çalışanın almış olduğu maaş önemlidir. Çalışan kişi ücretini, aylık, haftalık, günlük veya saate göre almaktaysa şu şekilde hesaplanır;

 • İşçinin çalıştığı toplam süre önemlidir ve bu süre hesaplanmaktadır
 • İşçi kaç senedir bu iş yerinde çalışıyorsa son aldığı brüt ücret ile çapılmaktadır
 • Tam olarak sene dolmadıysa diğer bir ifadeyle küsuratlı süre bulunuyorsa bu süre gün olarak hesaplaması yapılmalıdır;
 • Brüt ücret aylık 30’a bölünüp günlük ücret hesaplanır
 • Küsuratlı günler bu brüt günlük ücret ile çapılmaktadır
 • Elde edilen her 2 sonuç toplanıp işçinin kıdem tazminatı oluşur.
 • Çalışa kişi ücretini yaptığı iş veya parça sayısına göre almaktaysa hesaplama şu şekilde olur;
 • 1 sene içinde alınan toplam ücret hesaplanmaktadır
 • 1 sene içinde çalışılan gün sayısı hesaplanmaktadır
 • Elde edilen ilk toplam ücret gün sayına bölünür. Günlük brüt ücret elde edilmiş olur
 • Çalışan 1 sene içerisinde zam almışsa hesaplama buna uygun gerçekleşir. Zam alınan tarih ile işten çıkarılma tarihi arasında yer alan süre bu ücrete göre hesaplaması yapılır
 • Ortaya çıkan değerle kıdem tazminatı hesaplanmaktadır.

Hak edilen kıdem tazminatı bulabilmek için, çalışan kişinin ücret hesaplamasında kıdem tazminatı tavanı dikkate alınması gerekir. Kıdem tazminatı tavanı, devlet memurları kanununa tabi olan en yüksek devlet memuru olana senelik ödenecek en az emekli ikramiyesi dikkate alınarak yapılır. Yani yaptığınız hesaplama sonrasında ortaya çıkan ücretiniz, kıdem tazminatı tavanından fazlaysa 1 sene için alacağınız tazminat tutarı kıdem tazminatı tavanı kadar olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.