Kıbrıs’ta Şirket Kurmak

10.09.2017
366
Kıbrıs’ta Şirket Kurmak

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti son zamanlar ekonomik açıdan oldukça ileri düzeye ulaşan bir yerdir. Ayrıca ekonomik koşullara göre yeni iş alanları oluşturmak ve yatırımlar için, imkanlar sunmaktadır. Bu yatırımların ve iş alanlarının meydana gelebilmesi için KKTC üzerinde hem kurumsal bir yapı oluşturmak hem yerli hem de yabancı yatırımcıların, öncelikle düşündüğü bir olaydır. Oluşturulacak olan kurumsal yapının faaliyete geçeceği sektör şirketin, hangi yasaya bağlı kalarak kurulacağını belirlemektedir. KKTC üzerinde oluşturulan şirketlerin genel olarak uyması gereken yasa, KKTC Şirketler Yasası Fasıl 113 olarak belirlenmektedir. Bu Yasa genel bir ifade ile şirketlerin oluşturulması ve çalışma koşulları ile bağlı bulunduğu oraganlarının ve bu organların yetki ve sorumluluklarını meydana getirmektedir.

KKTC nde oluşturulacak olan şirketler, yapacakları faaliyetlere ilişkin farklı vergilendirme sınıfına tabi tutulmaktadırlar. Farklı vergilendirme grubunda yer alan şirket veya işletmelerin kuruluş ve çalışma kuralları da KKTC Şirketler Yasasına ilave olarak çıkarılmış olan yasalar ile meydana gelmektedir.

KKTC üzerinde yatırım yapma gibi bir amacı olan ve bu sebepten dolayı yatırımı yürüten yasal yapıyı meydana getirmek isteyen bireylerin, en doğru ve profesyonel bilgi avantajlarından yararlanması yatırım en başında yapılacak olan en doğru hamledir.   

 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) iş yapma amacında olan bireyler veya kurumlar, kendi adlarına gerçek kişiliğin temelinde veya tüzel kişiliğe ait işletmeler kurup ve bu işletmeleri işletebilirler.İşletmelerin hukuki yapıları yürürlükte olan yasaların gereklerine göre baz alınmaktadır.

   KKTC’nde işletmelerin hukuki yapısına ve çalışma şartlarını tamamen belirleyen farklı yasalar aktifliğini sürdürmektedir. Bu yasalar içerisinde olan en temel yasa, az öncede belirttiğimiz gibi KKTC Şirketler Yasası Fasıl 113’tür. İşletmelerin hukuki yapı ve çalışma şartlarını meydana getiren ve belirleyen şartları aşağıdaki gibidir:

 KKTC Şirketler Yasası Fasıl 113
– Kollektif ve Komandit Şirketler ve Ticari Ünvanlar Yasası                                             – Uluslararası Bankacılık Birimleri Yasası                                      

– Yabancı Sermaye Yasası
– KKTC Bankalar Yasası
– Serbest Liman ve Bölge Yasası
– Uluslararası İşletme Şirketleri Yasası
– Sigorta Hizmetleri (Düzenleme Denetim) Yasası

KKTC’nde işletmelerin hukuki varlıklarını meydana getiren temel yasa Şirketler Yasası Fasıl 113 olduğunu söyledik bu yasaya ek olarak belirli sektörlerde faaliyet göstermesi hefef alınan işletmelerin kuruluş ve çalışma şartlarını içeren bazı ek yasalar da vardır.Bankaların ve sigortacılık hizmeti veren işletmelerin kuruluş ve tescilleri KKTC Şirketler Yasası Fasıl 113’ün şirket oluşturma ve tescili ile ilgili bölümlerinde gösterilmiş olmasına rağmen, bu sektörde faaliyet göstermesi plan olarak alınan banka veya sigorta şirketinin kuruluş için izinleri ve kuruluştan sonra faaliyetlerini meydana getiren Bankacılık ve Sigorta Yasası da ek olarak yer almaktadır.

   Sektörleri içeren yasalar olduğu gibi faaliyet durumları ve bulundukları yer itibari ile özel vergi avantajlarına sahip şirketlerin izin ve çalışma şartlarını orataya çıkaran bazı yasalar da vardır. Serbest bölgede çalışmakta olan şirketler ile tam anlamıyla yurt dışına yönelik faaliyet yürüten şirketlerin kuruluşta izin ve çalışma şartlarınıı belirleyen Serbest Liman ve Bölge Yasası ile beraber Uluslararası İşletme Şirketleri Yasası da ilgili yasalar olarak görülür.

KKTC’nde kurulabilecek işletmeler aşağıda verilmiştir.

   1. Şahıs Şirketleri
2. Kollektif ve Komandit Şirketler (Ortaklık ile kurulan şirketler)
3. Yerel Limited Şirketler
4. Yabancı Şirketlerin KKTC Şubeleri
5. Serbest Liman Şirketleri
6. Uluslararası İşletme Şirketleri

Yerel Limited Şirketler içerisinde özel yasa ile kurulan şirketler aşağıdaki gibi olarak belirlenmiştir.

   a. Bankalar
b. Uluslararası Bankacılık Birimleri
c. Sigorta Şirketleri

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.