Kıbrısta Banka Hesabı Açtırmak İsteyenlerin Yapması Gerekenler Nelerdir

18.06.2019
491
Kıbrısta Banka Hesabı Açtırmak İsteyenlerin Yapması Gerekenler Nelerdir

Kıbrıs’ta banka hesabı açmak son dönemde pek çok kişinin ilgi odağı olmuştur. Kıbrıs resmi olarak bir ülke sınıfına  girmemektedir. Dünyada Kıbrısı tanıyan sadece birkaç devlet vardır. Kıbrıs adası , Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi şeklinde ikiye ayrılmıştır. Kıbrıs’ın Rum yönetiminde işlem yapmak isteyenler turist olarak görülmektedir ve Kıbrıs’ta resmi işlerden yararlanamaz.

 

Kıbrıs’ta işlem yapabileceğiniz tek bölüm Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’dir. Kıbrıs Türkiye’ye göre gelir seviyesi biraz daha yüksek ve gelişmişlik oranı da biraz daha yüksektir. Türkiye’den ve gelişmemiş ülkelerdeki pek çok öğrenci Kıbrıs’ta okumak istemekte ve bunun yollarını araştırmaktadır. Bu yazıda sizlere Kıbrıs’ta banka hesabı nasıl açılır ve banka hesabı açmak için yapmanız gerekenleri anlatacağız.

Kıbrıs’ta yapılan araştırmalara göre özellikle Türkiye’deki öğrenciler Kıbrıs’ta Üniversite okumak için çok sayıda başvuru yapıyorlar ve okumak için Kıbrıs’a gelen öğrenci sayısında sürekli olarak bir artış var. Kıbrıs’a gelen öğrenci sayısının artması da burada bulunan Türk bankaların artmasına neden olmaktadır. Ülkemizde ki tüm bankaların Kıbrıs’ta en az bir şube ve onlarca bankamatiği bulunmaktadır. Yani Türkiye’deki bankalarda hesabınız varsa banka hesabınızı buradan da kullanmaya devam edebilirsiniz.

 

Kıbrıs’ta Banka Hesabı Nasıl Açılır ?

Kıbrıs’ta banka hesabı açmak ile Türkiye’de banka hesabı açmak arasında hiçbir fark yoktur. İsterseniz Türkiye’de bulunan bankaların Kıbrıs şubelerine gidip hesabınızı açtırabilir veya internet bankacılığını kullanarak hesap açılımı yapabilir ve adresinize sözleşme gelmesini sağlayabilirsiniz. Kıbrıs’taki Türk nüfusunun giderek artması Türkiye’deki pek çok bankanın Kıbrıs’ta şube açmasına ve sayılarını artırmasına neden olmaktadır. Örneğin Ziraat Bankası’nın Kıbrıs’ta 4 şubesi ve 5’den fazla bankamatiği bulunmaktadır ve sayılarının giderek artması beklenmektedir.

Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde müşteri potansiyeline sahip olan her bölgede Türk bankaları açılmaktadır. Türk bankaları sürekli olarak Kıbrıs’ta şubelerini büyütmekte ve burada rekabet etmektedir. Sizlerde buradaki bankaların birine giderek banka hesabınızı açabilir kredi kartı veya banka kartı kullanabilir kredi çekebilir veya mevduat yatırabilirsiniz. Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yerine Rum kesiminde yaşıyorsanız veya yerleşecekseniz işiniz burada biraz daha zor. Çünkü Güney Kıbrıs’ta yabancı statüsüne düşecek ve turist konumunda olacaksınız. Ancak Türk bölgesinde böyle  sorunlar yaşamayacaksınız hatta Türkiye’de yaşıyor gibi hissedeceksiniz çünkü bankacılık alanında Kıbrıs’ta hiçbir fark  yoktur. Kesilen havale ve eft ücretleri dahi aynıdır.

Kıbrıs’ta Banka Hesabı Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir ?

Kıbrıs Türk bölgesinde yaşıyorsanız veya burada ikamet edecekseniz, gerekli belgeler ikamet şeklinize göre değişecektir. Kıbrıs’ta banka hesabı açmak için gerekli şartlar hemen hemen Türkiye ile aynıdır. 18 Yaşını doldurmuş olmak, Tc kimlik numaranızın olması gibi şartlara dayanır. Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gittiğinizde bir yabancılık çekmeyeceksiniz genel olarak Türkiye’de banka hesabı açmakla şartlar aynıdır.

Kıbrıs’ta Hangi Bankalar Bulunuyor ?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki yerel banka sayısı 9’dur. Bunlar sırasıyla, İktisat Bankası, Universal Bank, Limasol Bankası, Asbanka, Credit West Banka, Akfinans Banka, Vakıflar Bankası, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Merkez Bankası, Yakın Doğu Bankasıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.