Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar

17.06.2017
233
Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar

Son zamanlarda kulağımıza en çok gelen kelimelerden birisi ‘’ Kentsel Dönüşüm ‘’ olmaktadır. Öncelikle Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankaları sizlere tanıtmadan önce Kentsel Dönüşüm nedir? Kısaca bilgi aktarımında bulunarak başlangıç yapalım

Devlet tarafından desteklenen ve aynı zamanda devlet tarafından bir kanun çıkarılmasıyla gündeme oturan bir konudur. 6306 sayılı kanunda belirtilen Afet Riski Yapıların Yenilenmesidir. Özellikle Van depreminden sonra gündeme gelen bir konu olarak bilinmesi gerekir.  Kanun açıklamasından da belli olacağı gibi yıkılma riski taşıyan yapıların yıkılarak yerine yenisinin yapılmasıdır. Bu konuda insanlar asla mağdur edilmeden yürütülmektedir. Bankalar tarafından kentsel dönüşüm kredilerinin verilmesi, evini boşaltan kişilerin kira yardımı alması gibi örnekler verebiliriz. Tüm Türkiye’yi kapsayan bir durumdur. Şehir merkezi, köy, kasaba gibi alanların genelini kapsamaktadır.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen bu süreç, riskli olarak görülen yapıların yıkılarak yerine yenisinin yapılması için kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar bulunmaktadır. Bu krediyi almak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. İlk olarak Bakanlık tarafından anlaşma sağlanan bankalardan uygun faiz oranlarıyla kredi kullanabilirsiniz. Bakanlık ile anlaşma sağlanan bankalardan yeni yapılacak ola yapı için kredi kullanabilirsiniz. Üstelik devlet nezdinde yapılan anlaşma gereği Kentsel dönüşüm kredisi faizleri oldukça uygun faiz oranlarıyla kullanılmaktadır.

Kentsel Dönüşüm Kredisine Nasıl Başvurulur?

İlgili bakanlığın anlaşmalı olduğu bankalardan kredi kullanabilmeniz için öncelikle riskli bir yapıya sahip olmanız gerekmektedir. Tabi her riskli yapı için kredi kullanacaksınız anlamına gelmez. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kurum ya da kuruluşları tarafından belirlenen riskli bölgelerin içerisinde yapınızın olması gerekmektedir. Peki, yazımızın başından beri kullandığımız cümle olan ‘’ riskli yapılar ‘’ ne demektir? Yıkılmaya yüz tutmuş, doğal afetler sonucunda yıkılması an meselesi olan, kullanım ömrünü tamamlamış, insan yaşamı için uygun olmayan ya da depreme dayanıksız olan gibi sınıflandırabileceğimiz yapılar, binalar için kullanılan bir terimdir.

Riskli Yapıdır Belgesi Şart!

Kentsel dönüşüm kredi faiz desteği isminde bir dilekçenin doldurulması gerekmektedir. Bu dilekçeyi doldurduktan sonra ilgili bakanlığın kurum ya da anlaşmalı kuruluşlarının dilekçenize istinaden riskli olduğunu düşündüğünüz yapının denetlenmesi sağlanır. Bu denetleme sonrasında eğer kurum ya da kuruluş yetkilileri tarafından yapılan tetkikler olumlu sonuçlanırsa bu yapı risklidir şeklinde bir ibare ortaya çıkar. Aynı zamanda bu sonuç elinize belgenin geçmesi demektir.

Kentsel dönüşüm kredisi veren bankalara göz atmadan önce yapılması gerekenleri sizlere detaylandırdık. Şimdi ana konumuz olan kredi alabileceğiniz bankalardan bahsetmek isteriz.

Kentsel Dönüşüm Kredisini Hangi Bankalar Veriyor?

Yukarıdaki paragraflarda belirttiğimiz aşamaları geçtikten sonra kredi kullanabileceğiniz bankalar listesine artık göz atmanızın sırası gelmiş demektir. Buna göre; bankalar 120 aya kadar kredi verebilmektedir.

Kredi Faiz Oranları Neye Göre Belirleniyor?

T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile anlaşma sağlamış olan her banka farklı faiz oranları ile kredi verebilmektedir. Kredi faiz oranlarının belirlenmesi ise o an için geçerli olan en düşük faizli ev kredisi üzerinden hesaplanmaktadır. İndirim uygulanarak kredi kullanımı gerçekleştirilmektedir.

İşte Bakanlıkla Anlaşma Sağlayan Bankalar Listesi!

 • Akbank
 • Denizbank
 • Türkiye İş Bankası
 • Halk Bank
 • QNB Finans Bank
 • Türkiye Vakıflar Bankası
 • Yapıkredi Bankası
 • TEB
 • Bank Asya
 • Şekerbank
 • Garanti Bankası
 • Türkiye Ziraat Bankası
 • Albaraka Bank
 • Kuveyt Türk
 • İNG Bankası
 • Alternatif Bank

Kentsel dönüşüm kredisi alabileceğiniz bankaların listesini sizlerle paylaştık. Ancak anlaşması sonlandırılan bankalar ya da anlaşma süresinin dolması durumunda bazı bankalar listeden çıkartılabilir. Güncel listeye bakmanız her daim doğru olacaktır. Kentsel dönüşüm kredisi almak için gerekli açıklamalarla sizleri bilgilendirerek yanlış gördüğünüz ya da düzeltilmesini istediğiniz alanları bizlere bildirebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.