Kendi İsteği İle İşten Ayrılan Tazminat Alabilir Mi?

10.10.2018
286
Kendi İsteği İle İşten Ayrılan Tazminat Alabilir Mi?

İşten kendisi çıkan tazminat alabilir mi sorusu, istifa eden kişilerin merak ettiği konulardan biridir. Ancak istifa dışında da bazı durumlarda tazminat alınması mümkündür. İşten ayrılmanın hangi koşullarla gerçekleştiği bu tazminatın verilmesinde önemlidir. 2018 yılının brüt asgari ücretinin belirlenmesiyle en çok merak edilen konu tazminat oldu. 1 Ocak 2018 ve 31 Aralık 2018 tarihleri arasında ne kadar tazminat ödeneceği de belirlendi. Bu tazminatın normal şartlarda, işverenin çıkarttığı işçiye verilmesi gerekiyor. Ancak bazı durumlar var ki, işveren işçiyi çıkarmasa da, kusur işçide olsa da işçi tazminat alabiliyor. Bu durumların neler olduğunu merak eden vatandaş, kendi isteğiyle işten ayrılan ihbar tazminatı alabilir mi sorusunu da soruyor.

Kendi İsteğiyle İşten Ayrılanlar Tazminat Alabilir Mi?

Kendi isteğiyle işten ayrılan tazminat alabilir mi 2018 yılının en çok merak edilen konularından biri. Normal şartlarda bu sorunun cevabı hayır. Ancak bazı özel durumlar var ki, işçi kendi isteğiyle işten ayrılsa bile tazminat almasını öngörüyor. Bu durumlar oldukça sınırlı olarak sayılmış. Kendi isteğiyle işten ayrılan kişilerin tazminat almasını mümkün kılan haller şu şekilde sıralanabilir:

 1. Askere gitmek için işten ayrılmak
 2. Emeklilik süresi dolduğu için işten ayrılmak
 3. Sakatlık ve benzeri bir durum sebebiyle malulen emeklilikten işten ayrılmak
 4. Resmi nikahın ardından gelen 1 yıl içinde işten ayrılmak zorunda olan kadınlar
 5. Sağlık nedenleri ile işten ayrılmak
 6. Vefat durumu
 7. İşyerinde ahlak ve iyi niyet kurallarının çiğnenmesi nedeniyle işten ayrılmak

Bu durumlardan biri gerçekleşirse, kendi isteğiyle işten ayrılanlar da tazminat alabilmektedir.

 

Kıdem Tazminatının Hesaplanması 

İstifa eden işçinin hakları nelerdir sorusunun içerisinde birçok cevap yer alır. Ancak en çok merak edilen konu her zaman tazminat olmuştur. Tazminatın alınması için genelde işveren işçiyi işten çıkarır. Ancak bazı durumlarda işçi kendi isteğiyle işten çıksa bile, tazminat alabilir. Bu gibi durumlarda kıdem tazminatın hesaplanması için bazı kolay yöntemler vardır. Sigortalı bir kişinin kıdem tazminatı almasını gerektiren bir sebep gerçekleştiğinde, iş sözleşmesi feshedilir. Bu durumda her tam yıl içinde 30 günlük bir brüt ücret tutarı hesaplanır. Kıdem tazminatı hesaplanırken, hesaplamaya tabi tutulan bazı kalemler vardır. Bu kalemler şu şekilde sıralanabilir:

 1. İkramiye ödemeleri
 2. Yol parası
 3. Yemek parası
 4. Harcırah

Kıdem tazminatı hesaplanırken, her yıl belirlenen tavan ve taban puanlar baz alınır. Kendi isteği ile işten ayrılan kişiler de her tam çalışma yılı için, tavan sınırı aşmayan bir tazminat tutarına tabi olur.

Tazminat Türleri ve Kendi İsteğiyle İşten Ayrılan Kişilerin Alabileceği Tazminatlar

İhbar tazminatı, kişinin kendi isteğiyle ayrılmasının ya da işten çıkarılmasının etkili olduğu bir durum değildir. Süresine uymayan ihbarlar olduğunda, hem işveren hem de işçi sorumlu olacaktır. İşçinin yıllık izni söz konusu olduğunda 4857 sayılı kanuna bakılmalıdır. Burada işten ayrılan veya yıllık izne çıkan kişilerin alacağı ücretler belirlenmiştir.

Kendi İsteğiyle İşten Ayrılan İşçi Nasıl Kıdem Tazminatı Alır?

İstifa eden tazminat alabilir mi 2018 yılı içinde de merak edilen konulardan biri olmuştur. İstifa eden bir kişi normal şartlarda tazminat alamaz. Herhangi bir kişinin kıdem tazminatı alabilmesi için mutlaka 1 yıllık çalışma süresinin doldurulmuş olması gerekir. Eğer ki 1 yıllık süre dolduysa ve tazminat alabilmek için gerekli diğer koşullar da sağlanıyorsa, işçi istifa etse bile kıdem tazminatı alabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.