Kefil Olmadan Kredi Alınabilir mi?

26.11.2018
199
Kefil Olmadan Kredi Alınabilir mi?

Çeşitli ihtiyaçlar için bankalardan kredi başvurusu yapıldığında, kurumlar kişileri belirli prosedürlere göre analiz ederler. Bu süreçte kişinin kredi notu, varsa kefil, gelir durumu veya üzerine kayıtlı olan taşınır veya taşınmazları incelerler. Tüm bu kriterler bankadan bankaya göre değişmekte olup; her bankanın aynı prosedürleri işlediği söylenemez. Hatta bankalar müşterilerini analiz ederken kimi zaman düşük kredi notuna sahip olanlara da kredi verebilmektedir. Yazımızda sizlere kefil olmadan kredi alınabilir mi sorusuna detaylı cevap vermeye çalışacağız.

 

Bankalar Kredi Başvuru Taleplerini Değerlendirirken Kefil Arar mı?

Günümüz bankacılık sistemlerinde artık birçok değerlendirme otomatik elektronik sistemler vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. Manuel olarak değerlendirilebilen durumlar da vardır fakat bu bir hayli zaman aldığından özellikle düşük (1.000 ₺ – 20.000 ₺ arası) kredi başvuruları otomatik olarak değerlendirilmektedir. Bu analizlere göre öncelikle kişinin düzenli bir gelire sahip olup olmadığı göz önünde bulundurulur. Ardından banka müşterisinin yasal olarak kredi sicilinin temiz olmadığına bakılır. Kredi sicili kötü olan ve kredi notu  istenen değerin altında olanlar için ek olarak kefil veya üzerine kayıtlı bir mal beyannamesi talep edilebilir. Bu durumlarda kefil gereklidir. Fakat kredi notunuz yüksekse  ( en az 1200 ) bankalar sizinle çalışmak isteyecektir ve belirli bir rakama kadar olan başvurularda kefil aramamaktadır. Müşteriler acil nakit ihtiyaçlarına online bankacılık sistemleri, SMS bankacılığı, telefon bankacılığı ve şubeler aracılığı ile gerçekleştirilebilir. Online bankacılık, SMS bankacılığı ve telefon bankacılığında kefil durumu aranmaz. Değerlendirmeler yalnızca kredi notu ve kredi siciliniz göz önünde bulundurarak yapılır.

 

Olumsuz Sonuçlanan Kredi Başvurularınız için Kefil Gösterilebilir mi?

Bir diğer merak edilen konu da kredi başvurularının olumsuz sonuçlanması durumunda kefil göstererek kredi alınması düşüncesidir. Bankalar müşterilerine kredi verirken mutlak surette geri ödemede sorun yaşamak istemez. Bu netice ile kişilerin ödeme profillerinin istenen şartları sağladığından emin olunur. Eğer kredi başvurularınız olumsuz sonuçlanıyorsa, şubelere kefil ile birlikte giderek tekrar şansınızı deneyebilirsiniz. Fakat burada önemli olan şubedeki çalışanın inisiyatifi ve bankanın belirlemiş olduğu kurallardır. Kefil olması banka için önemsiz olabilir, aksi durumda önemli de olabilir. Bunu ancak şubeye bir kefil tanıdığınızla birlikte giderek öğrenebilirsiniz. Bazı durumlarda bankalar kefil ile ilgilenmez, yalnızca gelir durumunuzu ve kredi puanınızı önemseyebilir.

 

Banka Kefil İstiyor Fakat Kefil Gösterecek Birisini Yoksa;

En çok karşılaşılan durumlardan birisi de kefil isteyen bankaya bir kefil ibraz edilememesidir. Bu durumda bankaların değerlendirmelerinden olumlu yanıt alabilmek için onlara sahip olduğunuz varlıkları teminat olarak gösterebilirsiniz. Şayet bir eviniz varsa veya bir arabanız varsa, bankaya bu bilgileri beyan edebilirsiniz. Kesin olmamakla birlikte banka şubelerinde çalışan görevlilerin de inisiyatifiyle taşınır veya taşınmaz mallarınıza ipotek koydurarak kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu bir standart prosedür değildir ve kesin onay alırsınız veya alamazsınız diyemeyiz. Kredi siciliniz kötü değilse ve kredi notunuz istenen değere yakınsa onay almanız muhtemeldir. Fakat bir kesinlik ifade etmez.

Kefil göstererek almış olduğunuz bir krediyi zamanında ödeyemezseniz ve yasal takip işlem başlatılırsa, bu durumda kefil olarak beyan ettiğiniz kişi içinde yasal takip işlemi başlatılır. İlk olarak krediyi alan kişinin banka hesaplarına bloke konur ve varsa mevcut maaş hesabı için haciz işlemi uygulanır. Bu miktar en fazla %25‘tir. Daha fazlası için haciz yapılamaz. Ek olarak kefil olunan kişi içinde aynı prosedürler işlenir. Bu nedenle kefil gösterilen kişinin de zan altında kalacağını ve borçlu olabileceğini unutmamakta fayda var.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.