Kayıp Kredi Kartı İçin Yenileme Ücreti Alınır Mı ?

17.02.2019
238
Kayıp Kredi Kartı İçin Yenileme Ücreti Alınır Mı ?

Birçok insanın en önemli ödeme yöntemi kredi kartları oldu. Kullanım kolaylığı, taksit avantajları gibi seçenekler nedeniyle kredi kartı kullanımı da arttı. Avantajları ile kredi kartı kullanımı yaparken, kaybolduğu anda telaşlanarak stres yaşatan kartlar için sakince bankanızı aramanız dahi en önemli yolunuz olmalıdır. BU birçok sorunu çözer. Ama bazı kişilerin kafasına kayıp kredi kartı için yenileme ücreti alınır mı biçiminde sorular da özellikle kredi kartı kaybetmelerinde gelebilir.

Yanınızda nakit para taşımadan alışveriş olanağını, bu alışverişi yaparken peşin fiyatına taksit seçeneğini hayatımıza kredi kartları getirdi. Bu avantajlı ödeme aracı birçok kişi tarafından sevildi ve kullanımı arttı. Ancak son zamanlarda yaşanan güvenlik sorunları ve kaybolma gibi durumlarda müşteri ne yapacağını şaşırıyor. Aslında, kredi kartı kaybolmaları durumunda, anında bankaya verilen kayıp ihbarı ile kendinizi ve hesaplarınızı ek bir maliyet ödememek adına önemli oranda koruma altına da alıyorsunuz. Ancak yaşanan kayıp ile kredi kartını yenileme durumunda kalacaksınız. Bu yenilemede ücret alınıp alınmayacağını öğrenmenizde yarar var. Tüketici olarak da bu doğal bir hakkınız.

Normal şartlar altında bankalar tarafından adınıza verilen kredi kartlarının belirli kullanım süresi bulunur ve bu süre sonunda yenilemesi yapılarak size ulaştırılarak kullanıma devam etmeniz sağlanır. Aslında kredi kartı yenilemeleri süreleri de çok kısa değildir. Çoğu banka, kullanımı önem arz eden bu kartlar için yenileme ücreti bir ek maliyeti müşterilerine çıkarmaz.

 Kayıp Kredi Kartı Yenileme Ücreti Var Mı?

Bankalar tarafından kötü niyetli kredi kartı kayıp bildirimi önüne geçme amaçlı bir tedbire yönelmiş. Kullanıcısı tarafından, kullanımı süren kredi kartı kaybetmenin cezası yok. Tabi bu durum, bir yıl içerisinde 2 defa ile sınırlı. 2 kez kayıp bildirimi yapıp değişim talebi yaparsanız herhangi bir yenileme ücreti alınmıyor. Kredi karı ücreti yenileme için bir ücret tahsilatı, bu durum aşıldığında, kullanıcısının önüne getiriliyor. Kredi kartı chip’i hasarları yada kaybolması gibi nedenlerle yapılan işlem sayısı iki adeti aştığında ücret yenileme için tahsil ediliyor.

Kayıp Kredi Kart Yenilemeleri İçin Alınan Ücret Ne Kadar?

İki adeti aşan kayıp, çalıntı gibi sebeplerle kart yenilemesi yapılıyorsa banka kredi kart yenilemesi tahsilatı yapabiliyor. Bankadan bankaya bu ücretler farklılık gösterebiliyor. Farklı zamanlarda bankalar bu ücretlerde artış yapabiliyor. Ancak yapılan her değişiklik BBDK internet sitesinde kredi kartı kullanıcılarına bildiriliyor. Bankaların bu konuda açıkladı ücretler şu şekildedir:

Akbank : 8,00 ₺.

Denizbank : 4,00 ₺

Finansbank : 5,00 ile 15,00 ₺. Kredi kartı özelliğine göre fiyat değişkenlik gösterebiliyor.

Garanti Bankası : 9,00 ₺. İş Bankası kayıp kredi kartı yenileme ücreti

İş Bankası : Bildirim yok.

Ziraat Bankası : 10 ₺

Yapı ve Kredi Bankası : 8.75 ₺

Hayatımızı kolaylaştıran kredi kartları için kaybolma olayı, herkesin başına gelebilir. Üçüncü kez kaybolma olayını yaşayanlara, kredi kartı yenilemesi için bankalardan bazıları herhangi bir ücret almazken bazılarının kart özelliğine göre değişen ücretleri tahsil ettiğini görüyoruz.  Zaten çoğu bankanın kredi kartı yıllık aidat ücreti aldığı bir sistemde, bir de kayıp gibi istenmeyen durumlarda ücretlendirmeye gitmesi tüketicilerin eleştirisini alıyor.Başvuru yaparak aidat ücretleri geri alınabilse dahi oldukça uzun ve yorucu bir süreç gerektiriyor. Bir de bu gibi kayıp durumları için ücret tahsil edilmesi, bankaların artan kredi kartı kullanımında kötü izlenim bırakıyor. En azından, kötü niyetli kredi kartı hırsızlığı durumuna karşı kayıp durumları için müşteriden yana uygulamaların geliştirilerek ücret alınmaması bekleniyor.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.