Katılım Bankası Nedir? Katılım Bankacılığı Nasıl Çalışır?

19.05.2019
262
Katılım Bankası Nedir? Katılım Bankacılığı Nasıl Çalışır?

Katılım Bankası Nedir? Katılım Bankacılığı Nasıl Çalışır?

Faizsiz olarak her çeşit bankacılık faaliyetinde bulunan ortaklık ile kiralama yöntemiyle çalışmakta olan banka çeşidine verilen addır. Katılım bankası, sistemi farklılaştırarak faizsiz bankadır ve ülkemizde katılım bankacılık hizmeti sunan toplam 6 tane banka mevcut durumdadır. Katılım bankaları, bütün sistemlerini kar ile zarar prosedürlerine göre meydana getirir. Özellikle faiz uygulaması bulunmaz ve bankaya paranızı yatırdığınız anda paranız katılım bankaları tarafından işletilir. İşletilmiş olan paranın %80’i kâr payı olarak size verilir. Kalan %20’lik bölümü de katılım bankanız almaktadır. Paranızın işletilmesi ise; banka sizlerin adına ticari faaliyetler bulunur. Bu faaliyetler doğrultusunda elde edilen gelirin bir bölümü size verilir. Bu şekilde paranızın işletilmiş olur.

Katılım Bankası Nedir Katılım Bankacılığı Nasıl Çalışır

Katılım Bankası Nasıl Çalışır?

Faizsiz bankacılık ilkeleri doğrultusunda hizmet sunan katılım bankası, faizsiz olarak bankacılık işlemlerini yapar. Ortaklık ile kiralama yöntemleri sayesinde fon veren bankacılık sistemi olarak bilinir. Bazı kesimlere göre faizin haram olduğu ifade edilir. Bu nedenle muhafazakâr kesimler daha çok katılım bankacılığını tercih eder.

Katılım bankalarının çalışma koşulları kar ile zarar standartlarına göre belirlenir. Sistem dahilinde herhangi bir şekilde faiz işlemez. Müşteriler, katılım bankalarına paralarını yatırdıkları anda işleme alınarak işletilen paranın %80’i kâr payı olarak müşterilere ödenir. Yatırım bankaları aynı zamanda tüketicileri için kredi olanağı da sağlar. Diğer bankalarda olduğu gibi katılım bankalarından temin edilen krediler için de kredilerin üstüne belli bir oranda para eklenerek geri ödemesi gerçekleştirilir.

Diğer bankalar bu duruma faiz açıklaması yaparken katılım bankaları kâr payı olarak vurguluyor. Diğer bankalar ihtiyaç kredisi, konut kredisi gibi adlar kullanırken katılım bankaları konut finansmanı ve ihtiyaç finansmanı gibi adlar ile ifade eder.

Katılım Bankalarının Sağladığı Hizmetler Nelerdir?

Faizsiz çalışma prensipleri doğrultusunda hizmet sağlayan ve bütün bankacılık hizmetlerini bu şekilde yürüten, kar ile zarara katılım esasına bağlı olarak ticaret, finansal kiralama sistemi, fon toplama ve ortaklık kullandıran bankacılık türüdür.

Bu hizmetler ile çalışan bankalara katılım bankası adı verilir ve katılımcılardan topladıkları fonları, faizsiz çalışma yöntemleriyle ticaret, sanayi gibi alanlarda değerlendirir. Meydana gelen kazançları tasarruf sahipleri ile birlikte paylaşmaktadır. Döviz, TL cinsinden vadeli yatırımlarda biriken fonlar bireysel finansman desteği, kurumsal finans desteği, kar v zarar ortaklığı, finansal kiralama gibi yöntemler ile değerlendiriliyor.

Genelde faiz kullanmayı tercih etmeyen kişilerin yoğun ilgi gösterdiği banka çeşididir. Piyasa faiz oranlarında olduğu gibi önceden belirlenemez. Nedeni ise; kar ve zarar daha sonra ortaya çıktığı için net rakam oluşturulamaz.

Katılım Bankası Nedir Katılım Bankacılığı Nasıl Çalışır

Katılım Bankaları Neden Tercih Edilmelidir?

Genelde çevreden duyulan bazı laflar ile faiz karşıtı olan kişilerin kullandığı bir sistemdir. Bu şekilde katılım bankaları müşterilerine faizsiz iş yapma olanağı sağlarlar.

Katılım Bankalarında Kar Payı

Bu bankalarda katılım payı hesabına yatan para ile seçmiş olduğunuz banka emtia almaktadır. Banka yatırım yaparak müşterilerine kâr payı sunar. Ancak zarar etme olasılığınızın da bulunduğunu unutmayın. Havuza atılan paralar ile genellikle emtialar satın alınır ve ticaret yapılır. Ticaret sonucunda kar ve zarara gire payınızı alırsınız.

Kâr payı hesaplanırken genelde belli bir süre üzerinden 3,6,9 ay gibi para miktarıyla orantılı şekilde ödemeler gerçekleşir. Bu ödemeleri onayladığınız takdirde önceden paranızı çekemiyorsunuz. Ancak hesap açarak ara dönem ödemeleri alabilirsiniz. Katılım bankalarında işleyen bu yöntem de sizin yatırım sürenize bağlıdır. Uzun süre bu hesabı kullanmayacağım diyorsanız bu sistem size uygun olmayabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.