Karşılıksız Senet Nasıl Tahsil Edilir?

30.06.2017
269
Karşılıksız Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Hukuki kurallara uygun bir şekilde doldurulduğunda alıcı ve satıcı arasındaki güvensizlik sorunlarını ortadan kaldıran senetler, alınan bir hizmet karşılığında taraflardan birisinin ödemesi gereken tutarı ve onun borçlu taraf olduğunu göstermeye yarayan, tarafların vatandaşlık numaları ve imzaları ile de tescillenmiş bir belgedir. Özellikle yüksek miktarlarda yapılan alışverişlerde sorun yaşanmasının engellenmesi açısından kullanılan senetler, kimi zaman karşılıksız çıkmakta ve alacaklı olan tarafı da zor duruma sokmaktadır. Karşılıksız senet ile karşı karşıya kalan kişiler için ise, mağduriyet ortaya çıkmaması açısından devlet tarafından birçok önlem alınmıştır. Yasal olarak haklı bulunan kişilerin [button color=”” size=”” type=”square_outlined” target=”” link=””]karşılıksız senet[/button] tahsilatı için başvuracağı ilk yol bankalardır.

Ödenmeyen Çek Nasıl Tahsis Edilir

Elinizde bulunan senet ile birlikte bankaya başvurduğunuz zaman, burada iki farklı şekilde hizmet alınmaktadır. Bunlardan ilki, senette yazılı olan miktarın banka tarafından belirli bir kesinti ile size teslim edilmesi şeklinde gerçekleşmektedir. Diğer yöntem ise, alacaklı ve borçlu arasında bir aracı olması için bankaların seçilmesidir. Genellikle tercih edilen ikinci yöntemdir. Bu yönteme başvuran kişiler için bankanın yapacağı ilk işlem, borçlu olan tarafa bir tebligat göndermek olacaktır. Banka tarfaından gönderilen bu tebligatta, senet ile ilgili bilgiler, ne kadar ödeme yapılacağı ve kişilerin bu ödeme işlemi için de en son ne zaman işlem yapacağı belirtilecektir. Bu işlem, bankacılık sektöründe protesto işlemi olarak da bilinmektedir. Eğer kişiler bu işleme karşılık olarak borçlarını ödeyecekleri beyaan eder ve ödeme işlemini de tarihi geçirmeden yaparlarsa, herhangi bir sorun ortaya çıkmayacaktır. Fakat, banka protestosu işlemine rağmen karşılıksız senet hala ödenmemişse, bu durumda kişiler bankaların kara listesine alınacak ve bankalardan hiçbir şekilde hizmet almamaları sağlanacaktır.

Karşılıksız senet eğer banka protestosu sonrasında tahsil edilememişse, alacaklı olan tarafın tek yapması gereken bir avukata başvurmak ve icra işlemlerini başlatmaktır. Her ne kadar icra işlemleri yavaş ilerliyor sanılsa da, en geç birkaç ay içerisinde icra işlemleri neticelenecektir. İcra işlemleri başlatıldığında, kişilerin adına kayıtlı olan araç, gayrimenkul ya da ev eşyaları, icra memurları tarafından alınacak ve kamu kurumlarında açılan ihaleler ile de satılacaktır. Bu satış işleminden elde edilen gelir ile senette yazılı olan borç ödenecektir. Ayrıca, mahkemeye başvurması gereken kişilerin en çok korktuğu durumun avukat masrafı ya da bunun dışında mahkeme için yapılacak masraflar olduğu bilinmektedir. Eğer karşılık senet için bir başvuru yaparsanız, banka ya da avukatlar için yapılacak tüm masraflar, borçlu olan kişiden tahsil edilecektir. Bundan dolayı senette yazılı olan miktar ne olursa olsun, hakkını aramak için yasal yollara başvurmalıdır.

Senet Nasıl Doldurulmalıdır?

Karşılıksız senet durumu ortaya çıktığı zaman, yasal yollara başvuran kişiler zaman zaman senetin yasal bir şekilde doldurulmadığı, bundan dolayı da herhangi bir işlem yapılamayacağı gibi bir cevap alabilecektir. Bundan dolayı yapılacak olan ticari faaliyetlerde, senetin kurallarına uygun bir şekile doldurulması gerekecektir. Bu doğrultuda senet dolduracak olan kişilerin dikkat etmesi gerekenlerden ilki, seneti borçlu olan kişinin kendi el yazısı ile doldurmasının zorunlu olduğudur. Eğer senet kişinin el yazısı ile doldurulmamışsa, borçlu olan kişi bu senete itiraz edebilecektir. Bu da kolay bir şekilde ispatlanacağından dolayı, senetlerin geçerliliği iptal olabilmektedir.

Senet doldurma işlemlerinde, belirtilen kurallardan en çok ihlal edilenler ise, rakam ile yazılan tutarların baş ve son kısımlarının kare sembolü ile kapatılmasıdır. Bu sembol, senette herhangi bir oynama yapılmaması açısından uygulanmalıdır. Hem borçlu hem de alacaklının bu kurallara dikkat etmesi gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.