Karayolu Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası

27.06.2017
310
Karayolu Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası

Karayolu yolcu taşımacılığı zorunlu koltuk ferdi kaza sigortası kapsamın da olan sigorta herhangi bir nedenden dolayı yurt içi veya yurt dışı yapılan seyahatler de yolcuları, sürücüleri ve yardımcıları hizmet çerçevesi içerisinde seyahat süresi içerisin de geçerli olarak yapılan molalar da dâhil olmak üzere teminata alınmasıdır. Yolcu otobüs firması sahibinin otobüsüne aldığı taşımacı yetki belgesi ile birlikte kanun hükümlerince taşımanın gerçekleştirdiği aracın bu sigortayı yaptırması zorunludur. Yolcuların, şoförlerin ve yardımcıların bu taşıma aracın da seyahat ederken başlarına gelebilecek birçok durum sigortayı kapsamaktadır. Fakat aşağıda sizler ile paylaşacağımız durumlar sigorta kapsamına girmemektedir. Karayolu yolcu taşımacılığı zorunlu ferdi kaza sigortası çevresin de oluşan aksi durumların hangilerinin sigortaya dâhil olduklarını veya olmadıklarını sizler ile yazımızın devamın da paylaşacağız.

Sigortaya Dâhil Olan Durumlar

Ferdi kaza sigortası kapsamın da yolcuların başlarına gelebilecek doğal afetler başta olmak üzere sigortalının elinde olmadan iradesi dışın da gelişen olaylar sigortaya dâhildir. Ani bir anda ortaya çıkan gazın solunması, yanık ve ani bir hareket ile adele ve sinirlerinin yırtılması, kopması, incelmesi durumları da sigortaya dâhilidir. Bu sigorta kapsamın da ölüm teminatı, sakatlık teminatı ve tedavi giderleri teminatları sizlere sunulmaktadır.

 1. Ölüm Teminatı

Kaza anın da veya kaza anından 2 yıl içersin de kazanın yol açtığı herhangi bir sebep sonucun da ölüm gerçekleşir ise teminat ölen kişinin yardımından mahrum kalacak olan kişilere ödenir. Bu durum da teminatın tamamı ölen kişiye verilmektedir.

 1. Sakatlık Teminatı

Kaza anın da veya 2 yıl içerisin de kaza sonucun da ortaya çıkan bir problem nedeni ile sakatlık oluşur ise bu durum da sizlere sunacağımız oranlar da sakatlık teminatı sakatlanan kişiye ödenir. Bu sakatlığın kazadan kaynaklı olması kesin olarak tespit edilerek sizlere sunulmaktadır. Sakatlık teminatı için ise sakatlanan bölgenin yerine göre oranları bulunmaktadır. Bu oranlar neticesin de sizlere teminat ödenmektedir. Bu oranlar bazı durumlar da %100 iken bazı durumlar da %20 olabilir.

 1. Tedavi Giderleri Teminatı

Kaza durumun da ortaya çıkan durumların kaza anın da veya kaza sonrasın da 2 yıl süre ile kazadan kaynaklı bir sağlık problemi yaşanıyor ise tedavi giderleri teminatı karşılanmaktadır. Bu belirli bir meblağı kadardır. Tedavi giderlerini kapsayan durum ise ayakta, yatakta tedavi, nakil, doktor ücreti gibi teminatlardır. Aynı zaman da kaza sonrası ortaya çıkan diş dökülmesi sonucun da protez giderleri, tedavi giderleri ise çıkan meblağın %30 karşılanmaktadır.

Sigortaya Dâhil Olmayan Durumlar

 • Savaş ilan edilmiş olsa da olmasa da herhangi bir şekil de istila, savaş, yabancı düşman hareketleri, çarpışma, ihtilal, isyan, ayaklanma, sıkıyönetim durumu ile yapılan askeri hareketler gibi durumlarda ortaya çıkan ölüm, yaralanmalar
 • Herhangi bir suç işlemek veya cinayet işlemek ya da bunlara teşebbüs etmek
 • Bir kişiyi kurtarmak hariç olmak üzere kişinin bir malı kurtarmak için kendini bilerek ağır tehlike altına sokacak hareketinden kaynaklanan durum.
 • Suda boğulma durumu eğer bir kaza neticesin de oluşmamış ise sigortaya dâhil olmaz.
 • Herhangi bir hastalık sonucu oluşacak durum
 • Sıcaklık, donma, güneş çarpması, tıkanıklık gibi durumlar eğer kaza neticesinde oluşmamış ise sigortaya dâhil olmaz.
 • Akıl ve ruh sağlığından oluşan intihar veya intihara teşebbüs durumun da ortaya çıkacak olan durum
 • Alkol, uyuşturucu gibi zararlı maddelerin kullanımı sonucu ortaya çıkan durum
 • Hasta olan bir kişinin herhangi bir nedenden dolayı ışın tedavisi, ilaç gibi durumların yan etki yaparak ortaya çıkardığı durum.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.