Kapadokya Balon Turizmi Rekor Hasılat Kırdı

08.07.2019
419
Kapadokya Balon Turizmi Rekor Hasılat Kırdı

Nevşehir’e bağlı olan Kapadokya, yaklaşık olarak 60 milyon sene önce küllerin ve lavların meydana getirmiş olduğu yumuşak tabakaları çevresel faktörlerin aşındırması sonucunda oluşmuştur. Kapadokya ülkemizde sıklıkla turist çeken, turistlik bölgelerden biridir. Balon turizmi bölgeyi cazip hale getiren aktivitelerden biridir. Geçtiğimiz günlerde bölgede, Uluslarası Kapadokya Sıcak Hava Balon Festivali yapıldı. Yapılan festivale, bölgeye turistler akın gitti. Bu söylenenlerin yanı sıra Kapadokya, UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi içerisinde de, 1985 yılından bu yana bulunmaktadır.

 

Ülkemizin İlk Balon Festivali

Türkiye’nin en gözde turistlik merkezlerinden biri olan Kapadokya’da bu yıl ilk kez, Uluslarası Kapadokya Balon Festivali yapıldı. Ülkemizde yapılan ilk balon festivali olma özelliğine sahip olan festivale, on bir farklı ülkeden farklı figürlerde uçan balonlar getirildi. Farklı ülkelerden getirilen balonlar büyük beğeni topladı. Müzik eşliğinde gösteri yapan hava balonlarının yanında, birçok ülkeden sıcak hava balonu pilotu da katılım sağladı. Yapılan gösterilere ilgi oldukça büyüktü.

Night Glow Show Türkiye’de ilk kez bu festival kapsamında, Kapadokya’da düzenlendi. Düzenlene şova, yerli yabancı birçok turist büyük bir ilgi gösterdi ve bu anı ölümsüzleştirmek için binlerce fotoğraf çektiler.

Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, yapılan festivalin Kapadoya’yı bilmeyen kimselere tanıtmak konusunda yardımcı olacağını ve bölge için çok büyük bir önem atfettiğini belirtti. Festivalde çeşitli halk oyunları gösterilerinin yanında, ünlü şarkıcı Aslı Güngör de sahne almıştır. Gürcistan Halk Topluluğunun da çeşitli gösterilerde bulunduğu festival, 7 Temmuz 2019 gecesi son buldu.

Bunun dışında Nevşehir’in Avanos ülkesinde ilk kez düzenlenen güzellik yarışmasına 30 farklı ülkeden katılan güzel mankenler, festivale katıldılar ve doğal şölenin tadını çıkardılar.

Festivalin olumlu etkisiyle Kapadokya’ya gelen turist sayısı, yılın ilk yarısında geçen senekine göre yüzde 48 artış göstermiştir. Bölgeye gelen turistlerden, 43 milyon Euro gelir elde edilmiştir.

 

Yarım Milyondan Fazla Turist Kapadokya’ya Geldi

Zaman geçtikçe değeri daha bir bilinen Kapadokya, onlarca ülkeden yüz binlerce turisti bölgeye çekiyor. Balon turları bölgeye duyulan ilgiyi iyiden iyiye artırmaktadır. Daha önceki senelere göre artışla, bu sene 232 bin 109 turist, bölgenin benzersiz ve doğal güzelliğini görmek balon turlarına katıldı. 

Her sene yüz binlerce kişinin ziyaret ettiği Kapadokya’ya 2019’un Ocak ayında 537 bin turist gelmişti. Bu sebeple yapılan festivalin de etkisiyle, bu yıl ülkemizin doğal ve eşsiz güzellikleriyle dolu Kapadokya’ya yarım milyondan fazla ziyaretçinin geldiği tahmin ediliyor.

Kapadokya’yı Ziyaret Etmeden Önce Bilmeniz Gerekenler 

  • Özellikle hava koşullarının elverişli olduğu zamanlarda, sıcak hava balonlarına binen kişiler çevrenin eşsiz güzelliklerini daha güzel bir açıdan görüyor. Bölgede yirmi beş farklı firma balon turları düzenliyor. Bunlardan birine katılabilir ve Kapadokya’nın görülmeye değer güzelliklerini kuş bakışı olarak görebilirsiniz.
  • Kapadokya’da aynı anda 100 sıcak hava balonunun birden havalanmasına izin veriliyor. Ancak hava koşullarının uygunluğuna göre, bu balonlara 50 sıcak hava balonunun daha eklenmesine izin verilebiliyor.
  • Bölgeyle ayrılmaz bir ikili oluşturan balon turları, yaklaşık olarak bir saat sürüyor. Bir saatlik hava balonu turlarının fiyatı kişi başı 180-200 Euro arasında değişmektedir.
  • Balonla yapılan turlara turistler tarafından yoğun bir ilgi gösterildiği için, geçtiğimiz sene yılın 230 günü boyunca balonlar tur gerçekleştirdi. Turlara en çok karların çok olduğu zamanlarda, ekim ayı içerisinde ilgi gösteriliyor. Geçtiğimiz Ekim ayında, tam tamına 65 bin 604 kişi balon turuna katıldı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.