Kamu Sosyal Tesislerinden Ücret Ödemeden Hizmet Alınmayacak

13.07.2017
195
Kamu Sosyal Tesislerinden Ücret Ödemeden Hizmet Alınmayacak

Ülkemizde kamu kuruluşlarının çok güzel mevkilerde çok sayıda kapalı ya da yarı açık şekilde hazırlanmış sosyal tesisleri bulunmaktadır. Günümüze kadar bu sosyal tesisler sadece kamu görevlileri tarafından kullanılmaktaydı. Yapılan değişiklikler ile birlikte buraların kullanımı belirli bir ücret karşılığında ise tüm halka açılacağı kararı verildi. Bu karar maliye bakanlığı tarafından hazırlanan “Kamu Sosyal Tesislerinin İşletilmesine İlişkin Tebliği” ile birlikte resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Artık herhangi bir vatandaş gerekli kuruma başvuru yaparak istediği sosyal tesislerden belirli bir ücret karşılığında yararlanabilecek. Bundan önce birçok bu şekilde ki yapı ücretsiz olarak istenilen kişiye ya da personelin kullanımına serbest bırakılıyordu. Günümüzde bu durum tamamen ortadan kaldırıldığını söyleyebiliriz.

Alınan Kararda Önemli Detaylar

Yayınlanan tebliğ ile birlikte sosyal tesislerin kullanımı ve düzeni hakkında önemli bilgiler açıklığa kavuşturuldu. Tüm sosyal tesislerde gerektiği kadar personel çalıştırılacak. Bu sayı kurumun bütçesinden ödenerek ekstra personel alınmayacağını da eklenmiştir. Yani kimse gelişi güzel buralarda işe başlayamayacak.

Eğer sosyal tesis herhangi bir mal ya da hizmet üretiyorsa bu her yıl özel olarak hazırlanan bir çizelge ile gerekli kurumlara bildirilecek. Bu ürünler belirli bir fiyatın altında satılamayacak ya da kiralanamayacaktır.

Eğer sosyal tesis belirli dönemlerde hiç çalışmıyorsa bu dönemlerde tamamen kiraya verilmesi için özel çalışmalar yapılacak. Sadece o döneme mahsus olarak belirli bir fiyat karşılığında kiralamaya açılacaktır.

Bu tesislerin bakım ve onarımı içinde önemli bir karar alınmıştır. Kiralama ve satış sonucunda elde edilen toplam gelirin yüzde 5 bunun için ayrılacağı karara bağlanmıştır. Bu sayede sosyal tesisin ihtiyaçları için ayrı bir ödenen ayrılmasının da önüne geçilmiş olacaktır.

Alınan bu kararlar ile birlikte sosyal tesislerin atıl durumdan çıkarılarak ekonomiye katkı veren mekanlara dönüştürülmesi amaçlanıyor. Özellikle askeriye ve önemli kurumların ülkemizin en güzel noktalarında bulunan tatil köylerinin bu konuda en dikkati çeken yerler olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Personel dahil olmak üzere herkes buralardan faydalanabilmek için belirli bir ücret ödemek zorunda kalacaktır.

Tabi bu tesislerin kullanımı için bazı dönemlerde fiyat politikası yüksek tutulabilecektir. Diyelim yaz aylarında çok popüler olan bir tatil bölgesinde bulunan tesis bu dönemde fiyat politikasını özel olarak çıkarılan tebliğ ile birlikte daha yukarı çıkarabilecektir. Bu da aynı şekilde çok ucuz fiyatlara gereksiz olarak binanın eskitilmesinin önüne geçmesi açısından önemli olmaktadır.

Tesislerin kiralaması için çok sayıda farklı opsiyon seçeneği sunulacaktır. Bunlar herhangi bir organizasyon için, konaklama hizmeti, pansiyon olarak kullanılması, kültürel ve sosyal aktiviteler için özel paketler hazırlanacaktır. Bu paketlerin hepsi farklı fiyat politikaları ile birlikte isteyen herkese sorunsuz bir şekilde sunulacaktır. Tabi gerekli kriterlere sahip olan kişiler bu hakkı sonuna kadar kullanma hakkına sahip olacaktırlar.

Alınan kararlarda en önemli detaylardan birisi de öğrencileri ilgilendiriyor. Yurt eksikliğinin olduğu bölgelerde gerekli boş kapasitesinin atıl olarak kalmaması için Yurtkur ile koordineli bir şekilde çalışılacağı açıklanmıştır. Gerekli görülmesi halinde burada bulunan kapasiteye öğrenciler yerleştirilerek kalacak yer ihtiyacının giderilmesi amaçlanmaktadır. Bu karar çok doğru bir şekilde alındığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Tabi alınan karar ile uygulanmasının da dikkatli bir şekilde yapılması gerekiyor. Kanundan oluşan boşlukları takip ederek gereksiz şekilde kullanılması da mümkün olabilir. Bunun için görevlendirilen personelin dikkatli bir şekilde denetlenmesi gerekmektedir. Sizde bu konuda istemeniz halinde bu sosyal tesislerin tamamında gerekli ücreti ödeyerek kullanma hakkına sahip olabileceksiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.