Kalorifer Petek Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır

13.07.2019
321
Kalorifer Petek Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır

Kaloriferli evler günümüzde çok konforlu olsa da gerekli bakım sağlanmadığı zaman insan sağlığına da zarar verecek etkiye sahip bulunmaktadır. Kalorifer petekleri bakım zamanı geldiğinde mutlaka temizlenmeli, gerekli bakım sağlanmalıdır. Aksi taktirde hem istediğiniz verimi alamaz hem de faturalarınız da çok daha kabarık gelebilir. Kalorifer petekleri 3 ayda bir mutlaka yıkanmalı özellikle kış aylarından önce ve kış ayları bittikten sonra mutlaka yıkanmalı. Çünkü peteklerin en çok kullanıldığı kış aylarında çok fazla kullanımdan dolayı içerde biriken kir kireç ve tortul çok fazladır. Buda içerde biriktikçe ilerde kullanmanız çok daha zorlaşacak ve istediğiniz gibi ısı elde edemeyeceksiniz buda normalde kullandığınız dereceden daha yüksek derecelerde kombiyi çalıştırmanıza ve faturanızın da bu oranda cebinizi yakmasına neden olacaktır. Buna hiç gerek yok düzenli bir şekilde temizlik ve bakım yapıldığı zaman hem çok daha iyi verim sağlanmış olur hem de siz temiz bir kalorifer kullanmış olacaksınız bu sayede çok daha sağlıklı bir ortamda yaşamış olursunuz. Kalorifer temizliği için ilk olarak bir uzmandan, tesisatçıdan yardım almanız çok daha iyi olacaktır. Bunun yanında, evde sizde tek başınıza petek temizliği yapabilirsiniz. Bu işlem oldukça titizlik isteyen bir işlemdir. Bu yönde yapmanız gerekenleri bu yazımızda bulabilirsiniz. Kalorifer petek temizleme işlemi nasıl yapılır aşağıda bunları adım adım sıraladık.

Petek Temizleme Makinası

Birinci adım:

Kalorifer peteklerini kendiniz temizlemeden önce kaloriferleri yerinden sökmeniz gerekecektir. Bunu yapmanız için öncelikle kaloriferlerin giriş ve çıkış vanalarını bulup kapatmalısınız. Çünkü temizlik işlemi sırasında kalorifer içinde hiç su bulunmamalı bu adımda kalorifer içindeki suyu boşaltmanız gerekmektedir. Bu yüzden vanaları kapattıktan ve boru ile bağlantısını sağlayan kısmı açmadan önce önüne bir kova koyun çünkü kaloriferden çıkan su evin tabanında kalıcı izler oluşmasına sebep olabilir. Kaloriferin boşaldığından emin olduktan sonra ikinci adıma geçebiliriz.

 

İkinci adım:

Yukarıdaki işlemi bitirdikten sonra kalorifer peteğini bağlantı yerlerinden sökmek için bir su borusu anahtarı kullanın. Su borusu anahtarı ile birleşim yerlerini çıkarın ve kaloriferi indirin. Peteği indirdikten sonra içini ve dışını iyice temizleyin bunun için bir hortum kullanın. Vananın girişinden hortumla peteğin içine su bırakın ve içerde biriken kir ve tortulların çıktığından ve berrak su aktığından emin olduktan sonra suyu kapatabilirsiniz.

 

Üçüncü Adım:

Yukarıdaki işlemi bitirdikten sonra diğer tüm petekler için aynı işlemi gerçekleştirip tamamlayın. Daha sonra kaloriferi çıkardığınız gibi yerine geri takın. Bu anlattığımız sadece su ile yapılan kalorifer temizliğidir. Şunu çok iyi bilmeniz gerekir ki sadece su kalorifer temizliği için çok yetersizdir. Bunun yanında kalorifer temizliği için kullanılan ilaçlar bulunmaktadır. Bunları temin edip kalorifer temizliğini, yapmanız gerekecektir. Sadece su ile temizlendiği zaman petekler tekrar hatta çok kısa bir süre sonra yine tıkanacaktır. Ayrıca tam bir temizlik için kalorifer borularının içi de temizlenmeli ve bir tıkanıklık varsa o çözülmelidir.

 

Dördüncü Adım:

Bu adımı ilaç ile petek temizleyecek olanlar için yazdık. Bu işlemde yukarıdakiler gibi çok basit ve pratik bir iştir. Yapmanız gereken sadece bir kova içerisine ilacı boşaltmak ve bolca su ile seyreltmek bu karışımı kalorifer peteklerinin içinde gezdirdikten sonra yine bol su ile peteği yıkayıp yerine yerleştirmektir. Yapmanız gereken sadece budur. Evde kendi başınıza yapabileceğiniz bu işlemler maalesef uzun süre hijyen sağlamaya yetmeyecektir. Asıl uygun olan yapmanız gereken bir tesisatçıdan veya bayiden yardım almaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.