Kağıt Toplayıcıları Kaç Para Kazanıyor?

05.07.2019
361
Kağıt Toplayıcıları Kaç Para Kazanıyor?

Çok eski dönemlerden beri sokaklarda kağıt toplayıcılarını görüyorduk. Ancak son yıllarda kağıt toplayıcılarının sayısı hızla artmaya başladı. Kendilerince geliştirdikleri sistemlerde sokaktaki çöp konteynırlarını karıştırarak, kağıt niteliğindeki ürünleri topluyorlar. Son yıllarda sayılarının bu şekilde artmasında Suriye’ deki savaştan gelen göçmenlerin dışında ekonomik sorunlar ve tabii ki geri dönüşüm konusunda daha yoğun bir atılımın gerçekleştirilmeye başlanmış olması çok etkili oldu. Bu konuda pek çok neden gösterilebilir ancak sayılarının bu kadar artması sektörü bilmeyenler için kağıt toplayıcıları kaç para kazanıyor şeklinde bir soru/merak doğal olarak ortaya çıkıyor. Nitekim bu sorunun yanıtı pek çok kişiyi fazlasıyla şaşırtacak cinsten.

 

Kağıt Toplayıcıları Nereden Kazanıyor?

Kağıt toplayıcıları dışarıdan görülen izlenimlerine nazaran gerçekten önemli kazançlar elde edebiliyor. Çünkü son yıllarda geri dönüşüm konusunda yapılan atılımlar dışarıdan görünümü fakir olan bu insanların sadece kağıt toplayarak gerçekten önemli kazançlar elde etmelerine fırsat oluşturuyor. Gün boyunca topladıkları kağıt miktarı (ağırlığı) üzerinden kazanç elde ediyorlar. Yani ne kadar çok ve ne kadar ağır kağıt toplanırsa elde edilen kazançta o kadar çok oluyor.

Toplanan kağıtlar, geri dönüşüm firmalarına satılıyor. Bunun içinde kağıt toplayıcıları şirketlerle anlaşma yapıyor. Bu anlaşmalar çerçevesinde günlük olarak sokaklardan topladıkları kağıtları, firmaya teslim ederek ödemesini anında alıyor. Türkiye genelinde geri dönüşüm yatırımlarında bulunan firmalar tarafından belirlenen ortalama bir ücret bulunuyor. Bu ücrete göre de 1 kilogramlık kağıt için 0.14 ₺ şeklinde bir ödeme yapıyorlar. Kilogram başına ücretin düşük olduğu düşünülse de günümüzün tüketim toplumunun çıkardığı atıklar, kağıt toplayıcılarının her gün onlarca kiloluk kağıt toplayabilmelerine imkan veriyor. Böyle büyük miktarlar söz konusu olduğunda da kazançları gerçekten yüksek oluyor.

 

Kağıt Toplayıcıları Nasıl Çalışıyor?

Kağıt toplayıcılığı aslında günümüzün neredeyse tüm profesyonel meslek grupları gibi özel bir bilgiye ya da yeteneğe sahip olmayı gerektirmiyor. Kağıt toplayıcıları standart olarak sokaklarda bulunan çöp konteynırlarını ve çöp kenarlarına atılan atık ve kullanılmış kağıtları topluyor. Bu yüzden de gün boyunca ilçenin ve hatta şehrin önemli bir kısmını özel olarak yaptıkları el arabalarıyla veya portatif araçlarını çekerek, gezmek durmak durumunda kalıyor. Sokak sokak tüm çöpleri karıştırarak, geri dönüşüm firmasına satabileceği kağıtları topluyorlar. Bu açıdan yorucu bir iş olduğunu da söylemek mümkün. Her gün aldıkları mesafe ve bu mesafeye eşlik eden kilolarca yük işin hayli yorucu ve meşakkatli olmasına neden oluyor. Yaz aylarında aşırı sıcaklar, kış aylarındaysa aşırı soğuklar şartlarını fazlasıyla ağırlaştırıyor. Bu sebeple elde ettikleri yüksek kazançlar, yaptıkları zorlu işin karşılığı haline geliyor.

Kağıt Toplayıcıları Maaşlı Mı Çalışıyor?

Kağıt toplayıcılığı bir firmada sigortalı çalışma sisteminde bir iş değil. Dolayısıyla ne kadar kağıt toplanırsa toplansın aylık standart maaş alınan bir firma yok. Herkes kendisinin patronudur. Doğal olarak ne kadar çok toplanacak kağıt, o kadar kazanç anlamına geliyor. Bu anlayışta isteklerine ya da ihtiyaçlarına bağlı her gün için çalışma potansiyelini değiştirebiliyor. Dolayısıyla daha rahat ve daha özgür bir çalışma mantığıyla kazanç elde edebilecek bir sektörde pozisyonuna bürünüyor.

 

Kağıt Toplama İşi İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Günümüzün karlı getirileri olan mesleklerinden birisi haline gelen kağıt toplama işine girmek için bir yere kayıt oluşturulması vb. işlemlerin yapılması gerekmiyor. Toplanacak kağıtları taşıyacak bir araç veya sistemle bu işe girilebiliyor. Ancak çok kazançlı bir sektör olması yoğun talep görmesine ve rekabetin kızgın olmasına neden oluyor. Dolayısıyla her bölge paylaşılmış durumda ki bu bölge paylaşımlarından kaynaklı sorun yaşamamak için sektörden birileriyle temas halinde olmakta fayda var.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.