Kadınlarda Emeklilik Yaşı Hesaplama

13.10.2019
300
Kadınlarda Emeklilik Yaşı Hesaplama

Birçok birey, yaşı ilerledikten sonra kendini garanti altına almak için emekli olma hayalleri kurmakta. Ancak emekli olmak için bazı zoraki durumlar mevcut. Peki, kadınlar için bu emeklilik şartları neler olmakla beraber, emeklilik yaşının nasıl hesaplanacağı konusundaki bilgilendirmelerimizi bu yazı üzerinden sizlerle paylaşacağız.

 

Ülkemizde hem memur hem de işçi olarak çalışmakta olan bireylerin emekli olması adına bazı koşulları yerine getirmekle yükümlü olması gerekiyor. Bu yükümlülüklerden en önemli olanı ise sigorta primlerinizin eksiksiz bir şekilde yatmış olmasıdır. Bunun haricinde emekli olmak için de size verilen yaş sınırını da aşmak, önemli bir unsur olarak karşımıza çıkmakta.

 

  • Kadınlar İçin Emeklilik Koşulları Nelerdir?

4A’lı şekilde çalışmakta olan bir kadın bireyseniz, primlerinizi tamamlamış olsanız dahi, yeni çıkan kanun ile beraber yaşınızı beklemeniz gerekiyor. Erkekler ile kıyasladığımız zaman, bu primlerin ödenme sayısının daha az olduğunu biliyoruz. Emeklilik için her zaman ilk işe giriş tarihleri baz alınarak işlemler yapılıyor. Eğer 1 Mayıs 2008 tarihinden daha sonrasında sigortanız mevcut ise, 58 yaş ve 7200 prim günü tamamlamak ile hükümlüsünüz. Bu emekli olma durumu için ise primlerinizi en geç 2035 tarihine kadar tamamlamanız zorunlu kılınmakta.

 

Emeklilik için belli tarihler ve bununla beraber prim günlerinin aşılması, dikkat edilen unsurlar olarak biliniyor. Biraz önce bahsettiğimiz 3600 gün ve 3600 gün sayısını ise, 23 Mayıs 2002 tarihinden daha öncesinde tamamlamış iseniz, 50 yaşında emekli olmaya hak kazanabilirsiniz. Fakat eğer 24 Mayıs 2002 ve 23 Mayıs 2005 tarihleri arasında prim günleriniz tamamlanmış ise, 52 yaşında emekli olabilirsiniz.

 

  • Kadınlar Primlerine Göre Kaç Yaşında Emekli Olabilir?

24 Mayıs 2005 ve 23 Mayıs 2008 tarihinde içinde prim günü ve sigortanızı tamamlamış iseniz 54 yaşında, 24 Mayıs 2008 ve 23 Mayıs 2011 tarihleri içinde tamamlamış iseniz 56 yaşında emekli olma durumunuz mevcut.

Sosyal Güvenlik Kurumu ya da diğer kapsamlar içerisinde ilk işe giriş tarihi olarak 8 eylül 1999 yılı ile 30 Nisan 2008 tarihleri içinde ise, 4500 gün 25 yıl sigorta süresi ile beraber 58 yaşınızı tamamlayıp SSK yaş haddinden faydalanma ile beraber emekli olmaya hak kazanırsınız.

 

  • Kadınlar İçin Kademeli Emeklilik Nedir?

SSK için ya da diğer kapsamlar için de dâhil olmak üzere ilk işe giriş tarihi olarak 01 Mayıs 2008 tarihi ve daha sonrasında ise, 5400 gün prim ile beraber 61 yaşı tamamlamanız halinde emekli olma durumunuz oluşabilecektir. Yine de bu tarihten sonrasında girişi olanlar, kademeli giriş olarak emekli sayılmakta. 5400 gün prim ile beraber 62 yaşında, emekli olmaya hak kazanmak için ise en geç 2035 yılı son güne kadar bitirmiş olmanız gerekmekte. 5400 günlük priminizi belirtilen tarihten daha geç ve 2039 yılının sonunda tamamlamanız ile beraber 63 yaşında, 2041 yılının sonunda tamamlamanız ile beraber ise 64 yaşında, 2042 yılı başı itibari ile tamamlamanız durumunda ise 65 yaşında emekli olma durumlarınız oluşuyor.

 

Kısaca açıklamak gerekirse, emekli olmak için işe ilk giriş tarihinizin oldukça önemli bir koşul olduğunu söyleyebiliriz. Yani primlerinizi en erken sürede tamamlayarak, çok daha kısa bir sürede emekli olup sonraki hayatınızı da garanti altına alabilirsiniz. Yukarıda yer alan bilgilere göre sizde işe giriş tarihiniz ile beraber, prim günlerinizin dolacağı günü hesaplayarak kaç yaşında emekli olacağınızı öğrenebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.