Kadınlara Verilen Teşvik Kredisi

06.07.2017
272
Kadınlara Verilen Teşvik Kredisi

Günümüzde devletin sağladığı hibe kredileri kadınlara daha çok hitap etmekte olup, kadınlar bu yüzden daha avantajlıdır. Kadın girişimcilere verilen teşvik kredileri 50 bin TL ye kadar verilmekte olup, öncelikle ev hanımlarına kendi işlerinin sahibi olmaları amaçlanmaktadır. Devlet destekli kredilerden yararlanmak isteyen bayanlar ev yemekleri, kuaför veya mağaza gibi birçok işletme açma haklarına sahip olurken buna devletin destek vermesi ise onların daha çok işine yarayacaktır. Peki, kadınlar bu verilen teşvik kredisinden nasıl yararlanarak ve neler yapmalı gibi merak edilen sorulara sizler için araştırdık ve yazımızın devamın da sizlere anılacağız.

Kadın Girişimcilere 50 Bin TL Devlet Destekli Kredi

Bayanların evde oturarak günlerinin boş geçmesi oldukça can sıkıcı bir konudur. Pek çok kadın da eve katkıda bulunamamaktan ve el becerinden kaynaklı keşke sermayem olsa da şu işe girsem diye düşünmektedir. İşte tam da bunu söylerken devlet araya girmiş ve kadınlara 50 bin TL ye kadar teşvik kredisi imkânı sunmuştur. Bu kredi ile istediğiniz işletmeyi açabilir ve bu işletmeleri gerek mantığınız ile gerekse el beceriniz ile işleterek güzel paralar kazanabilirsiniz. Aynı zaman da kadın girişimcilere sağlanan devlet destekli krediyi devlet geri ödemesiz bir şekilde sizlere vermektedir. Bu şekil de aslın da borçlanma gibi durumlar yaşamadan iş yerinizi kurma fırsatına sahip olabiliyorsunuz. Devletin sunduğu bu desteği ise KOSGEB sağlamakta olup, kafanızda çizdiğiniz proje yani yapacağız işi anlatarak yanlış bir karar vermemeniz adına onay almanız gerekmektedir. 18 yaşından büyük olan bayanların hepsi bu imkândan yararlanabilirken tabi ki devletin bazı şartları da bulunmaktadır.

Kadın Girişimcilere Verilen Teşvik Kredisi Aşamaları

       Kadın Girişimci Nasıl Kredi Alır

Öncelikle kadın girişimcilerin yararlandığı teşvik kredisi için erkeklerden her ne kadar üstün tutulsanız da devletin verdiği ücretsiz kurslara katılma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu kurslar KOSGEB tarafından verilmekte olup, kursun adı ise Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi olarak adlandırılmaktadır. Bu eğitimi aldıktan sonra sizlere bir belge verilmektedir. Bu eğitim KOSGEB destekli de olsa da bazı yerleşmelerde belediye, halk eğitim ve meslek odaları gibi yerlerde de verilebilir. Bu yaşadığınız yere göre değişebilir. Peki, teşvik kredisi nasıl alınır konusun da ise sizlere aşağıda aşamalarından bahsedeceğiz.

  • Öncelikle KOSGEB’in resmi web sitesine giriş yapmalısınız.
  • Daha sonra ise açılan pencereden en üst kısımda bulunan ‘’ Tüm İller’’ yazan yere tıklayarak yaşadığınız ili seçmelisiniz.
  • Seçtiğiniz ilde herhangi bir kurs görünmüyor ise biraz beklemelisiniz. Eğer görünüyor ise size uygun olan tarihe bakmalı ve bu şekilde üzerine tıklayarak sizleri yönlendirdikleri duruma göre iletişime geçmelisiniz.

Kurs için aşamaları bitirdikten sonra belirtilen tarihler arasında 32 saatlik bir eğitim alarak bu eğitimi tamamlamalısınız. Bu eğitimden sonra aldığınız sertifika sizin bir işyeri açabileceğiniz anlamını taşımaktadır. Bu belgeyi aldıktan sonra ilgili olan işlemleri başlatmanız gerekmektedir. Bu işlemler için öncelikle yine KOSGEB’in resmi web sitesine girmelisiniz. Siteye giriş yaptıktan sonra ise en alt kısımda bulunan KOBİ/Girişimci giriş kısmına tıklamalısınız. Buraya tıkladıktan sonra açılan sayfada yer alan sol tarafında KOSGEB’e ilk başvuru seçeneğini seçmeli ve altta bulunan tikleri işaretleyerek başvur seçeneğini seçmelisiniz. Daha sonra ise karşınıza açılan sayfadan TC Kimlik Numarası, AD, Soyad, Doğum tarihi ve seri no gibi bilgileri girerek en alta ise rakamları yazarak ileri seçeneğini seçmelisiniz. Bundan sonra ki aşamalarda gerekli formu doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. İşlemler bu kadar kolay olup, hemen sizde kendinize bir işyeri açmak için işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.