İşyerine Asılması Gereken Zorunlu Resmi Belgeler

14.11.2018
1.697
İşyerine Asılması Gereken Zorunlu Resmi Belgeler

İşyerine asılması gereken belgeler yapılan son değişikliklerle beraber yeni bir düzenlemeye tabi tutuldu. Bir iş yerine girildiğinde duvarda asılı levhaları herkes görmektedir. Bunun amacı, iş yerinin resmi koşullar altında açıldığını belirtmektir. Ustalık belgesi gibi belgeler, iş yeri sahibinin bu işi usta unvanıyla yaptığını gösterirken, ticaret unvanı levhası gibi levhalar ise iş yeri sahibinin tacir sıfatıyla hareket ettiğini gösterir. Asgari ücret levhası 2018 yılı ile birlikte zorunu asılması gereken levhalar arasından çıkarılmıştır. Bunun yanı sıra K.D.V dahildir levhası da zorunlu olmaktan çıkmıştır.

İş Yerinde Asılması Gereken Zorunlu Levhalar Nelerdir?

İş yerinde duvarlara asılı olarak görülen levhalardan bazıları zorunlu olarak bulundurulmalıdır. Zorunlu olmamasına rağmen asabileceğiniz levhalar da vardır. Ancak zorunlu levhaları asmazsanız, birtakım cezai yaptırımlara tabi tutulabilirsiniz. Bunun için mağazada bulunması gereken evraklar tam olmalıdır. Bu evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 1. Yazar kasa levhası
 2. Ustalık belgesi
 3. Kültür ve Turizm Bakanlığı sertifikası
 4. İş yeri açma ve çalışma ruhsatı
 5. 6102 saylı yeni Türk Ticaret Kanunu’na göre ticaret unvanını gösteren levha
 6. Fiyat listeleri yönetmeliğine bağlı işletmeler için fiyat tarifesi

Bu belgeler, levha haline duvara asılması gereken zorunlu evraklardandır. Bu belgeleri henüz temin etmediyseniz, Bakanlık, Belediye gibi yerlere müracaat etmeniz gerekebilir.

 

Zorunlu Levhalar:

İş yeri açma ve çalışma ruhsatı verilen iş yerleri, en geç 1 ay içerisinde kontrol edilir. Bu levhayı, iş yerinizin çeşidine göre bulunduğu bölgenin belediyesinden temin edebilirsiniz. Yazar kasa levhasının zorunlu olduğu iş yerleri, 3100 Sayılı Kanuna göre 1. Ve 2. Sınıf tacirlerdir. Bu levha, perakende satışın başladığı günden itibaren 30 gün içerisinde asılmalıdır. Bu levhanın temini için, Gelir İdaresi Başkanlığı’na online dilekçe yazabilirsiniz. Ustalık belgesi de zorunlu levhalardan biridir. Bu belge olmadan usta unvanıyla çalışmak veya çalıştırılmak yasaktır. Aynı zamanda bu belgeye sahip olmayan kişiler iş yeri de açamazlar. Fiyat tarifesi asması gereken kişiler ise; dükkan, büfe, restoran, alışveriş merkezi, depo gibi yerlerdir. Bu yerler ya ürünlerin üzerine ya da yakın bir yerine bu fiyatları asmalıdır. Bu da olmazsa dükkanda görünür bir yere fiyat listesini asmalıdır. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen sertifikanın süresi 3 yıl boyunca geçerlidir. İşyerinde asılması zorunlu olan levhalar 2018 yılı listesi içerisinde bulunan bu sertifikanın temini için:

 1. Vergi levhası fotokopisi
 2. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 3. Oda faaliyet belgesi
 4. Başvuru dilekçesi
 5. İmza sirküleri
 6. İş yeri açma ruhsatı tasdikli örneği
 7. Merkez bankasına yatırılan ücretin dekontu

Gibi belgeler gerekmektedir. Vergi levhasını asmak eskiden zorunluyken, yeni düzenlemeyle beraber bu zorunluluk ortadan kalkmıştır. Artık sadece bu levhayı bulundurmak yeterli olacaktır.

 

Kanuni Değişikliklerle Beraber Asılması Zorunlu Olmayan Levhalar:

Bazı kanuni değişikliklerle beraber, eskiden asılması zorunlu olan belgeler zorunluluk halinden çıktı. Yeni düzenlemeyle zorunlu olmayan belgeler şu şekilde sıralandı:

 1. Vergi levhası
 2. Mesai çalışma saatleri yazısı
 3. İşçi çizelgesi
 4. Asgari ücret uygulanmaktadır yazısı
 5. Aylık hizmet ve prim belgesi
 6. Hafta sonu ve tatil günlerinde iş yerini çalıştıranlar için izin belgesi
 7. Fiyatlarımıza KDV dahildir yazısı
 8. Ticaret ve esnaf odası levhası

Yeni düzenlemeyle beraber bu iş yerinde asgari ücret uygulanmaktadır yazısı asma zorunluluğu da kaldırılmış oldu. Asma zorunluluğu olmasa da, vergi levhasını mutlaka bulundurmak gerekiyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.