İsveç’te Çalışmak, Yaşam, İş Kurmak ve İsveç’te Maaşlar

28.05.2019
544
İsveç’te Çalışmak, Yaşam, İş Kurmak ve İsveç’te Maaşlar

İsveç’te Çalışmak, Yaşam, İş Kurmak ve İsveç’te Maaşlar

İsveç veya resmi diğer ismiyle İsveç Krallığı, parlamenter sistemli monarşiyle yönetilmektedir. Nüfusu yaklaşık olarak 9,8 milyondur ve başkenti Stockholm, nüfus olarak daha yoğundur. Ülkenin resmi dili İsveççedir.

İsveç, dijital teknoloji, iletişim ve bilgi teknolojileri kullanımı ile geliştirilmesinde ileri düzeyde ülkeler arasında yer alır. Her daim büyüme gösteren, güçlü ekonomiye sahip, hukukun iyi işlediği bir ülkedir. İsveç’te hayat şartları oldukça pahalıdır ancak buna paralel olarak da alım gücü de bir o kadar fazladır. Kişilerin, para kazanma ve yatırım yapma olanakları da oldukça geniştir. İsveç’te halk belirlenmiş olan yasa ve kurallara son derece bağlıdır. İsveçlilere uyum sağlamak için onların bu kurallarını benimseyip uygulamanız gerekir.

İsveç’te Çalışmak, Yaşam, İş Kurmak ve İsveç’te Maaşlar

İsveç ülkesinin kuzeyinde yer alan bölgesi yaz aylarında güneş batmaz ve kışın da doğmaz. Haziran ayında Stockholm’de 18 saat gündüz, aralık ayında ise 6 saat gündüz olur. Dolayısıyla bu durum halkın psikolojik olarak etkilenmesinde önemli bir etkendir. İsveç’te yaşadığınız süre boyunca güneşten uzak kalacağınızı da belirtmekte fayda var. Ancak şanslı yanınızda kuzey ışıklarını görebiliyor olmanızdır.

Ülkede göçmen kişiler eğitim ile sağlık gibi uygulamalardan ücretsiz olarak yararlanabiliyor. Kişilerin ırk, cinsiyet, din ve cinsel tercihleri gibi ayrımı yoktur, eşitlik ilk sıradadır.

İsveç devleti, çalışma izni için başvuruda bulunan kişilere birçok kolaylık da sağlar. AB üyesi olmasından dolayı Schengen vizesi ile ülkeye giriş yapabilirsiniz. Ancak çalışmak isteyen kişiler için 2 sene gibi bir deneme süresi şartı bulunuyor. Ardından yeniden bir değerlendirmeye tabi tutuluyor.

İsveç’te Hayat Şartları Nasıl?

2016 yılında yapılan istatistiklere göre İsveç’te yaşayan Türklerin sayısı yaklaşık olarak 75 bindir. Kişilik bakımından modern, uyumlu iseniz herhangi bir problem yaşamazsınız. Ancak İsveç halkı çok sıcak kanlı değillerdir.

Stockholm, iş bulma ve sosyalleşme bakımından en iyi şehirdir. İngilizce bilmeniz çok büyük bir avantaj ama orada çalışmak için az da olsa İsveççe diline hâkim olmanızda fayda vardır.

İsveç’te Gıda, Yaşam Giderleri, Ulaşım be Ev Kiraları

İsveç’in başkentinde 1+1 ev kiralamak istediğiniz zaman 13-15 bin İsveç Kronu (yaklaşık 8-9 milyar TL) ödeme yapmanız gerekir. Ancak şehir dışında bu tutar 10 bin İsveç Kronuna kadar azalıyor. Genelde ısınma, internet ve elektrik kiraya dahil edilir ve büyük şehirlerde kiralık daire bulmak oldukça zordur. Bu nedenle küçük yerleşim yerlerinde kiralık ev tutmanız daha uygun olacaktır.

İsveç’te mutfak giderleri yalnız yaşayan kişiler için 2 bin İsveç Kronu kadardır. Ulaşımı metro ve otobüsler ile ağladığınızda ulaşım giderleri 900 İsveç Kronu kadardır. Ancak ülkede bisiklet ulaşım olarak tercih ediliyor ve her yerde bisiklet yolları mevcuttur.

Temizlik malzemesi, kıyafet gibi giderleriniz için de yaklaşık olarak 500 İsveç Kronu yeterlidir. Günlük hayatta dükkanlar geç saatlere kadar açık değildir ve internet üzerinden alışveriş yapmak daha uyguna gelir.

İsveç’te Çalışmak, Yaşam, İş Kurmak ve İsveç’te Maaşlar

İsveç’te Çalışma Şartları Nelerdir?

Ülke, teknolojisi bakımından öncü olmasından dolayı birçok uluslararası şirketlere sahiptir. Eğer üniversite mezunu ve yabancı diliniz varsa uluslararası şirketlerde kolayca iş bulabilirsiniz. Ayrıca doktor, öğretmen, mühendis, hemşire gibi mesleklerin yabancı dili de varsa iş bulma olanağı daha fazladır.

Lise mezunları için de reyon görevlisi, servis elemanı gibi alanlarda çalışabilirsiniz. Başkentte çalışan Türkler genelde IT ve Telekom sektörlerinde boy gösteriyor.

İsveç’te Maaşlar Ne Kadar?

Telekom ve Bilgi teknolojileri sektöründe 40 bin İsveç Kronu, vergiler çıkarıldıktan sonra 30 bin İsveç Kronu maaş alabilirsiniz. Satış elemanı, garson gibi hizmet piyasasında çalışanlar 17-20 bin İsveç Kronu net olarak kazanabiliyor. Bu oran yaklaşık olarak 11-13 bin TL ediyor.

İsveç’te Çalışmak İsteyenler Nasıl İş Bulabilir?

İlk önce çalışma izni için internetten başvuru yapmalısınız. Bunun için İsveç Göçmen Dairesi resmi internet sitesine girerek başvurabilirsiniz. Diğer ihtimal de İsveç Büyükelçiliği Başkonsolosluğu’na başvurabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.