İşsizlik Maaşı Sistemi Değişiyor

21.07.2017
214
İşsizlik Maaşı Sistemi Değişiyor

Bilindiği üzere işsizlik maaşı, çalıştığı bir işten istifa eden veya herhangi bir sebepten dolayı işini kaybedenlerin yararlandığı bir hizmettir. İşini kaybeden bireyler, çeşitli raporları sunması halinde ilk 10 aya kadar asgari ücretin %80’lik kısmını alabiliyor. Fakat çeşitli kandırmaların veya yanlış bilgilerin oluşturulmaması için, bu maaşın alınması bir kaç zorlu süreci de beraberinde getiriyor. Devletin maaşı vermek için istediği raporlar ve belgeler, bir kaç onaydan sonra aktif ediliyor.

Bu denli yararlı bir maaştan, toplumda yer alan çoğu işsiz birey faydalanıyor. İşsizlik maaşının kattığı faydalar, bireyin bütçesini sarsılmasını engelliyor. İşsizlik maaşının temelinde, verilen teminattan daha çok bireyin bütçe açığı vermemesi hedef alınıyor. Yaklaşık 3 seneyi aşkın bir süredir bu maaş bir çok bireye verilmekte ve hatta olumlu sonuçlar bile alınmaktadır. Fakat yeni gelen düzenlemeyle, işsizlik maaşlarında ufak da olsa değişiklikler yapılmış ve kamuoyuna duyurulmuştur.

Yeni Dönem İşsizlik Maaşları

Artık işsizlik maaşı almak isteyen bireyler, 10 aya kadar asgari ücretin %80’i kadar işsizlik maaşı almaya devam edecek. Fakat diğer aylarda bu ücret %60’a düşürülecek. Kısa bir örnek ile 10 aya kadar sorun olmadan maaşını alan birey, artık 11. aydan sonra maaşını %60 üzerinden hesaplanmış bir şekilde alacak. Böylece dönem uzadıkça, verilen ücret de ters orantılı olarak düşme gösterecek.

Toplumdan gelen tepkilerin ardı sıra kesilmemesi, Habertürk Gazetesi’nden Tahsin Akça ve Ahmet Kıvanç’ın açıklamalar yapmasına zemin hazırlamıştır. 2017 ve 2019 yılını kapsama altına alan Ulusal İstihdam Projesi ile işsizlik maaşına gelen değişikliği Habertürk gazetesinde paylaşan Tahsin Akça, artık yeni ödemelerin bu şekilde olacağını ve devamında da aynı hesaplamalar üzerinden devam edeceğinin altını çizmiştir.

Toplumdan Tepkiler

Olayın olumsuz tarafını eleştiren insanlar, bu konuda sosyal medya hesaplarından bir çok şikayette bulunmuştur. Çeşitli hesaplardan İşsizlik Maaşı ile ilgili sorulan soruların devamı kesilmemiş ve bu düzenleme ile, yeni sorular da beraberinde gelmiştir. Düzenlemenin olumsuz tarafını değerlendirmek yerine, olumlu tarafını gören ve teşekkürlerini sunan bireyleri de görmek mümkündür.

Olaya pozitif açıdan bakmak daha mantıklı olacaktır. Uzun süreli işsizlik maaşları, aslında devletin işsiz bireylere ne denli önem verdiğinin vurgusu yapmıştır. Maaşın bitmemesi için, böylece önemli bir istihdam hayata geçirilmiştir. Maaşını almakta olan ve 10 ayı doldurmamış olan her birey, 10 aya kadar aynı şekilde maaşlarını almaya devam edecektir. Fakat işsizlik maaşına yeni başvurmakta olan ve daha ödeme almamış olan bireyler, bu istihdam kapsamına girmektedir.

Olaya dair henüz bir resmi açıklama gelmedi fakat olayın netlik kazanması an meselesi. Kafalarda soru işaretleri bırakan bu yenilik, uzun süreli devam ettiği zaman bir takım sonuçları da ortaya çıkaracaktır. Henüz istihdamın devreye girmemesi, bireylerin nasıl hareket edeceğinin de yanılgısını oluşturmuştur.

İşsizlik maaşı alan bireyler, eski sisteme göre hareket etmelidir ve gelen resmi açıklamalara göre ilerleme göstermelidir. Yeni sisteme göre aslında pek bir kayıp olduğu söylenemez. Uzun bir süredir işsizlik maaşı alan bireylere, daha az ödemeler yapılacak. Fakat 10 aya kadar maaşlarını alan bireylerde, hiç bir şekilde değişiklik gözlenmeyecek.

İstihdama yönelik ne tür sonuçlar çıkacağı hakkında ne bir fikre sahip değiliz. İlerleyen zamanlarda istihdamın olumlu ve olumsuz yönlerini detaylı olarak aktaracağız. Fakat beklenen sonuçlar tamamen olumlu yöndedir. Projenin netlik kazanması durumunda, artık tamamen bu sistem devreye girecek ve yeni ödemeler bu şekilde olacaktır. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.