İşsizlik Maaşı Nereden Alınır?

30.03.2018
272
İşsizlik Maaşı Nereden Alınır?

Öncelikle işsizlik maaşının nereden alındığını değil, alınacak olan bu maaş kimlere ve nasıl veriliyor hep birlikte bunu inceleyelim. Akabinde konumuz dahilinde olan işsizlik maaşı nereden alınır sorusuna da detaylı bilgiler vererek bu kapsamda daha fazla bilgi edineceksiniz. Devlet tarafından hemen her alana yönelik destek yardımları yapılarak vatandaşların maddi durumlarına etki yaratmaktadır. Buna yönelik bireylerin işsiz kalma durumunda, maddiyat açısından sarsık olan bu bireylere devlet tarafından işsizlik maaşı bağlanılarak geçimlerini sağlamalarında yardımcı olunmaktadır. Ama bu yardımı alabilmek için de birtakım şartlara uyum sağlamanız gerekiyor. Devlet maalesef gelişi güzel işsizlik maaşı vermemekte, ek olarak buna yönelik şart kapsamında uyum sağlayan vatandaşlara bu maaşı bağlayabilmektedir. Öncelikle bu maaşı hak edebilmek için daha öncesinden bir süreliğine de olsa sigortalı olarak bir yerde istihdam görmüş olmanız gerekiyor.

İstihdam görmüş olduğunuz yerde SGK’ya bağlı bir çalışan ve ayrıca konu ne olursa olsun herhangi bir nedenden ötürü işveren tarafından işten çıkarılmanız hususu da göz önünde bulundurularak maaş sağlanabilmektedir. Bunun yanı sıra ilgili yasa gereğince maaş talebinde bulunacak olan kişinin kendi isteği veya kurum veya kuruluşlarca işten çıkarılmış olması ön talebin en önemli maddesi olmaktadır. Ayrıca eğer birey kendisi istifa eder ya da iş ahlakını sarsacak hareketlerde bulunduğundan ötürü işten çıkarıldı ise maalesef bu işsizlik maaşından hiçbir şekilde yararlanamamaktadır. Kişinin işine son verildiği günden itibaren ilk 30 gün içerisinde başvuru yaparak maaş talebinde bulunması gerekmektedir. Bu yapılan taleple birlikte işten çıkarılma durumu göz önünde bulundurularak ilgili şartları kapsıyor ise kendisine maaş bağlanır. Öte yandan eğer 30 günü aşan durumlarda geçilen gün sayısı kadar hak sahibinden maaş tutarı düşürülmektedir.

İşsizlik Maaşı Alabilmek için Hangi Şartlar Sağlanmalı?

  • Çalıştığınız işyeri kapsamında sigortalı bir çalışan olmanız gerekiyor.
  • İlgili işyerinden kendi rızanız veya işveren tarafından çıkarılmanız halinde işsizlik maaşı kapsamına alınabilirsiniz. İşyerinden istifa eden kişiler bu ayrıcalıktan faydalanamazlar.
  • Çalışılan işyerinde son 3 yıl kapsamında bulunacak şekilde minimum 600 günlük işsizlik sigorta priminizin ödenmiş olması gerekmektedir. Aksi takdirde kabul görmemektedir.
  • İşinize son verilmeden önceki 120 gün boyunca primlerinizde eksik/yatmamış gün sayısı bulunmamalıdır.

İşsizlik Maaşı Nereden Alınır?

İşine son verilen kişi gerekli başvurularını yaptıktan hemen sonra 1 ila 3 hafta süreci boyunca sonucun açıklanmasını beklemelidir. İlgili kurum tarafından yapılan incelemeler nezdinde kişi “işsizlik maaşı” almaya hak kazandıysa kendisine bu sonuç belirtilmektedir. Olumlu veya olumsuz sonuçlandırılma kişiye direkt olarak bilgi kurum tarafından sağlanmaktadır. Hemen ardından ise işsizlik maaşının nereden alınacağına dair adımların atılmasına geliyor. İşsizlik maaşı PTT tarafından sağlanmaktadır. Bununla ilgili olarak İŞ KUR maaşınızı PTT’den her ayın son gününe tekabül eden tarihte alabilmektesiniz. Her ay sonu yatan maaşınızı herhangi bir PTT şubesine giderek sadece nüfus cüzdanınızı kendilerine sunarak alabilirsiniz. Kimlik olmadan hiçbir şekilde maaşınızın verilmediğini de söylemekte fayda var, bu nedenle kimliğinizin yanınızda olması şart. İşsizlik maaşının ne kadar süre boyunca verildiği de bir diğer merak edilen sorular arasında bulunuyor. İşsizlik maaşı, iş bulana kadar size verilen ve idare etmenizi sağlayacak olan devlet yardımıdır. Bu süreç ise 3 yılı kapsayan toplam prim gün sayınız ile eşit olmaktadır. Buna net cevap olarak “prim gün sayınız ne kadar ise, alacağınız maaşta o kadar uzun bir süreçte olacaktır.” Bunun için prim gün sayınız hakkında da bilgi sahibi olmanız size bunun net bilgisini sağlamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.