İşsizlik Maaşı Kimler Alabilir?

11.07.2017
206
İşsizlik Maaşı Kimler Alabilir?

Sigortalı olarak işyerinde çalışan kişiler için, İş Hukuku kapsamında birçok hak güvence altına alınmıştır. Bunlardan en çok karşılaşılanlardan olan kıdem tazminatı ve ihbar bildirimi, kişilerin mağduriyetlerini bir nebze de olsa ortadan kaldırmaktadır. Söz konusu yasanın içerisine bakıldığı zaman, herhangi bir bildirim almadığı halde işten çıkarılan kişilerin işsizlik maaşı alabileceği görülmektedir. Fakat, işsizlik maaşı şartları için tamamen şartların taşınıyor olması gerekecektir. Kimlerin işsizlik maaşı alabileceği konusuna değinmeden önce, işten çıkarılmadan ne kadar süre önce haber verilmesi gerektiğini şu alt başlıklar ile ele alabiliriz.

  • Çalışma süreniz altı aydan daha azise, en az 2 hafta önceden
  • Çalışma süreniz altı ay ile bir buçuk yıl arasında ise, en az 4 hafta önceden
  • Çalışma süreniz bir buçuk yıl ile 3 yıla kadar ise, en az 6 hafta önceden
  • Çalışma süreniz 3 yıldan fazla ise, en az 8 hafta önce

Yukarıdaki maddelere göre, işten çıkarılma konusunda herhangi bir dönemde bildirimde bulunulmamışsa ve sigortalı çalıştığınız işten çıkarılmışsanız, işsizlik maaşı alabilirsiniz.

 

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

          İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır

İşsizlik maaşı şartları tamamlandıktan sonra, kişilerin yapacakları başvurular doğrudan İŞKUR’a yapılacaktır. Fakat, başvuru tarihlerinin kesinlikle hizmet akdinin bittiği tarihten sonra 30 gnlük süre geçirilmeden yapılması gerekmektedir. Bu süre içerisinde İŞKUR’a yapılacak başvuruların ardından işsizlik maaşı almaya başlayabilirsiniz.

Eğer 30 günlük süreye uymamışsanız, geciktiğiniz süre kadar toplam hak sahibi olacağınız süre arasındaki fark azaltılacaktır. İşsizlik maaşı almak için İŞKUR’a başvuran kişilerin aynı zamanda iş aradıklarına dair kayıtları da oluşturulmaktadır. Bundan dolayı, onların yetenekleri doğrultusunda bir işe yerleştirilmeleri, mesleki eğitimlere katılmaları ve danışmanlık hizmeti almalarının da önü açılmaktadır.

İŞKUR’a yapacağınız işsizlik maaşı başvurularında, hizmet akdinin sonlandığından önceki üç yıl içerisinde, toplamda 900 gün boyunca sigortalı olarak çalışılmışsa ve çalışılan süre boyunca da işsizlik sigortası primleriniz eksiksiz bir şekilde ödenmişse, bu statüdeki kişilere 240 günlük işsizlik maaşı verilecektir. İşsizlik maaş şartları için eksiği bulınmayan ve sigortalı olarak çalıştığı gün sayısı 1080 gün olan, primleri de bu zamana uygun bir şekilde yatırılmış olan kişilere 300 günlük işsizlik maaşı verilmektedir.

İşsizlik maaşı konusunda kötüye kullanımın engellenmesi için devlet tarafından alınan birçok önlem bulunmaktadır. Dönem dönem kişilerin sigortalı olarak çalıştığı işten resmi olarak çıkarıldığı görülse de, aynı kurumda çalışmaya devam ettiği, hem çalıştığı kurumdan hem de İŞKUR aracılığı ile verilen işsizlik maaşından faydalandığı görülmektedir. Bu gibi durumlara karşı denetimler arttırıldığından dolayıi yeni bir işe girdiğiniz zaman bunu kesinlikle İŞKUR’a yazılı bir dilekçe ile bildirmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde hakkınızda yasal işlemler başlatılacak ve ödenen maaşların da sizden tahsil edilmesi söz konusu olabilmektedir.

İşsizlik Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

    İnternetten İşsizlik Maaşı Sorgulama

İşsizlik maaşı şartları için araştırma yapıldığında, kişilere ne kadar süre ile işsizlik maaşı ödemesi yapılacağı tamamen kişilerin prim ödediği gün sayısına bağlıdır. Bundan dolayı, çalıştığınız işyeri sahibinin sizin primlerinizi gününde yatırıp yatırmadığını, bu zamana kadar ne kadarlık bir prim ödemesi yapıldığını ve işsizlik sigortası ödemelerini kontrol etmenizde fayda vardır. Geçtiğimiz dönemlerde resmi dairelere giderek çıktı halinde alınabilecek bu bilgiler, artık E-Devlet üzerinden kolayca kontrol edilmektedir. PTT noktalarından kimliğiniz ile birlikte alacağınız e-devlet şifrenizi kullanarak, prim gününüzü kontrol edebilirsiniz.

Eğer prim günlerinde eksiklik bulunmuyor ve diğer işsizlik maaşı şartları da tamamlanıyorsa, çalıştığınız süre boyunca ödediğiniz işsizlik sigortası kesintilerini, zor gününüzde destek olması için alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.