İşsizlik Maaşı 2019

09.02.2019
225
İşsizlik Maaşı 2019

Yaşanmakta olan ekonomik dar boğazı aşabilmek için birçok iş yeri işçi çıkarma yoluna gidiyor. Açıklanan rakamlar bile işsizlik oranındaki artışları gösteriyor. İş kaybı yaşayan vatandaşlar için devlet tarafından, geçici olarak bile olsa maddi sorunları aşması için işsizlik maaşı fırsatı veriliyor. İşinden olan ve iş bulmakta zorluk çekenlere en büyük destek yine devlet tarafından sağlanıyor. İşsizlik maaşı ile çalışma yaşamına dönene kadar mali destek elde edilmiş oluyor. Yeni yıl ile birlikte işsizlik maaşı için şartlarda bazı değişikliklere gidildi. İşsizlik maaşı 2019 konusunda merak edilen birçok konuya yazımız içerisinde değinmeye çalıştık.

İşsizlik ile karşılaşan vatandaşların internet üzerinde en çok aratmış olduğu kavramların başında bile işsizlik maaşı geliyor. Normal yaşamını sürdürmek noktasında bir parça destek olabilecek olan işsizlik maaşı için şartların ne olduğu, nasıl bağlanacağı, nasıl başvurusunun yapılacağını araştıranların sayısında da artış görülüyor. Detaylara geçmeden önce, işsizlik maaşının kendi hatası olmadan işten çıkarılmış olanları kapsadığını belirtmekte yarar var.

İşsizlik Maaşı Ne Demektir?

İşsizlik maaşı, yeterlilikleri olmasına rağmen ve herhangi bir kusuru bulunmamasına rağmen işini kaybetmiş olanlara verilen geçici maaştır. Kişinin bu maaşı hak etmesi için; hizmet akdinin bir iş yerinde çalışırken kendi isteği dışında gelişen olaylara bağlı olarak istek, yetenek, sağlık ve yeterliliği olmasına rağmen işini kaybetmesi ile devreye girebilir. İşsizlik maaşı ile sigortalıların işlerini kaybetmelerinden dolayı, uğramış oldukları gelir kaybını bir süre ve belirli bir ölçüde karşılamak amaçlanır. Bu işsizlik maaşı desteğinin geçici bir destek olduğunu belirtmekte yarar var. Bu işsizlik maaşı veya işsizlik ödeneği, işsizlik sigortası kapsamında ödenir 4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu kapsamında içeriği tanımlanmıştır. Maaş, sigortalı çalışanlar için yasadaki şartları sağlamış olmaları şartıyla verilir.

İşsizlik Maaşına Başvuru Şartları

İşsizlik sigortası kapsamında verilmesi gündeme gelen işsizlik maaşı almak isteyenler şu şartları sağlamalıdır:

✔︎        İşinden kendi isteği yada hatası olmadan çıkarılmış olması yada işini kaybetmesi şarttır.

✔︎      İşini kaybeden işçinin son 3 yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigorta priminin ödenmiş olması gerekir.

✔︎        Daha önceki yıllarda işini kaybetmeden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olarak çalışmış olması gerekiyordu. 2019 yılı ile birlikte; 18 Ocak 2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 7161 sayılı torba kanun ile hizmet akdinin sona ermesinden önceki 120 gün kesintisiz “prim ödeyerek sürekli çalışmış” olma şartı “hizmet akdine tabi” olma biçiminde değişti. Bu sayede, eksik günleri nedeniyle sıkıntı yaşayanların sorununa çözüm üretildi.

2019 Yılı İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsiz kalanların en çok merak ettiği konu bağlanacak olan işsizlik maaşının ne kadar olduğudur. 2019 yılında işsizlik maaşı asgari ve azami düzeyde şu biçimdedir:

Asgari İşsizlik Maaşı Brüt : 1.023,36 ₺

Damga Vergisi Kesintisi : 7,77 ₺

Asgari İşsizlik Maaşı Net : 1.015,59 ₺

Azami İşsizlik Maaşı Brüt : 2.046,72 ₺

Damga Vergisi Kesintisi : 15,53 ₺

Azami İşsizlik Maaşı Net : 2.031,19 ₺

İşsizlik maaşını; 600 gün sigorta prim ödemesi yapılmış olanlar 180 gün yani 6 ay, 900 gün prim ödemesi yapılmış olanlar 240 gün yani 8 ay, 1080 gün prim ödemesi  yapılmış olanlar 300 gün yani 10 ay almaya hak kazanır. İşsizlik maaşı sadece işçiler içindir ve bazı durumlarda bu maaş kesilebilir. Bu durumlar; Sigortalı işsiz olarak nitelendirilen ve işsizlik maaşı almaya hak kazanan kişilerin almakta oldukları ödeneğin kimi hallerde sonlanma ihtimalleri vardır. Bunlar işsizlik maaşı alanın; İŞKUR tarafından kendilerine önerilen işleri haklı bir gerekçe olmadan red etmesi, başka bir işte çalıştığının tespit edilmesi, herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı aldığının tespit edilmesi, önerilen İŞKUR eğitimlerine gerekçesiz katılmayı red etmesi, İŞKUR çağrılarına cevap vermemesi gibi nedenler olabilir.

İşsizlik Maaşı Bağlanması İçin Nereye Başvurulur?

İşsizlik maaşı için gerekli şartlar sağlanıyorsa, hizmet akdinin feshinden hemen sonra İŞKUR’a şahsen ya da www.iskur.gov.tr veya https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-basvurusu üzerinden başvurular gerçekleştirilebilir. Başvuruyu hizmet akdi feshinden sonraki 30 gün içinde gerçekleştirmek gerekiyor.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.