İŞKUR Annelere 80₺ Destek

18.06.2019
261
İŞKUR Annelere 80₺ Destek

“Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenen mesleki eğitim kurslarına ve imalat sektöründeki mesleklerde düzenlenen işbaşı eğitim programlarına katılan kadınlara çocuk bakım desteği verilmesine ilişkin usül ve esaslar“

Bu kapsamda bu şartları taşımakta olan annelere eğitim kapsamında cep harçlığının yanı sıra çocuk bakım desteği de verilmektedir. Çocuk bakım desteğinden kasıt ise ödenecek olan kreş parasıdır. Bu kapsamda annelere günlük 80 lira olarak 2020 cep harçlığı olmak üzere çocuk bakımı, kreş desteği ile birlikte 2420 lira verilmektedir.

İŞKUR Annelere Destek

İŞKUR annelere destek için bu proje kapsamında olması gereken esaslar; İŞKUR kayıtlı işsiz olmak, 0 15 yaş arası çocuk olması, son 1 ayda emekli primi gibi gelirin olmaması , iş ve meslek danışmanlığından yararlanmış olmaktır.

İŞKUR’dan Annelere Günlük 80 Destek

Türkiye iş kurumu tarafından düzenlenmekte olan faal olan iş gücü kapsamında uygulanacak olan mesleki eğitim kursları, var olan işgücünün korunması ve de bu iş gücü potansiyelinin artırılması, işsizlik oranının düşürülmesi gibi olan hedefler çerçevesinde İŞKUR’a kayıtlı olmakta olan bir meslek grubunda olmamakta olan ve de bir mesleği olmak ile birlikte mesleğini icra edeceği bir iş bulamayan ve de mesleğinde yeterli olmamakta olan kişilerin mesleki yeterliliğini artırmak ve de verimlilik kazandırmak maksatlı yapılacak olan projeler bulunmaktadır. İşte bu oluşumun bir parçası olan bir proje olarak “ işte anne birimi” yapılacaktır.

Bu projeden yararlanacak olan kadınlarımızın illerinde bulunan iş kulüplerine katılmaları, iş kulübü ise olmayan, bulunmayan illerde ise iş ve meslek danışma birimlerine gitmeleri gerekmektedir. Burada belirli alınacak olan eğitim sonrasında ise en asgari olarak yüzde 50 istihdam garantisi sağlanacaktır. Ve de ayrıca başka kollarda da mesleki eğitim kursları verilecektir. Ayrıca da kadınlarımızı istidama, iş hayatına kazandırmak adına da 400 liralık kreş desteği de devlet tarafından sağlanmaktadır.

400 liralık kreş desteği

Özellik ile sanayi sektöründe iş başı eğitim programına katılarak eğitim alan anne olan kadınlarımıza cep olan harçlığının yanı sıra, ek olarak 2 yaş ile 5 yaş aralığında çocuğu olan anneler için bu alacağı program süresi boyunca 400 liralık  kreş, bakım desteği de verilmektedir. Örneğin  2019 yılında 6 ay boyunca 2020 lira cep harçlığı, 400 lira da bakım, kreş desteği verilen bir anneye 2420 lira bu kapsamda ödenmektedir her ay.

Başvuru şartları nelerdir?

Bu projeye katılabilmek için bu kapsamda sunulan annelere 80 destekten yararlanabilmek için bir takım şartlar taşınması gerekmektedir. Yönetmeliğin 32. Maddesi ve 52. Maddesine dayanarak işbaşı eğitim programına katılacak olan annelerin bir takım, bazı koşulları taşıması gerekmektedir. Bu şartlardan ilki ise belirtildiği üzere is kolundan destek ve yardım almış olması kesinlikle ve kesinlikle gerekmektedir. Yani program öncesi bir mesleki eğitimden geçmesi şartı bulunmaktadır.

İşte anne projesi kapsamında olan bu destekten, sosyal yardım veya sosyal ve ekonomik desteklerden bir kısmını alan kadınlar ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın kadına olan şiddet ile mücadele kapsamında bu uğurda destek almakta olan kadınlar öncelikli olarak bu programdan yararlanabilmektedirler. Bu projeden çocuğu 0 – 15 yaş arası olan anneler alınacaktır. Daha büyük yaşta çocuğu olan anneler ise başka paketlerden, projelerden yararlanabileceklerdir. Ancak projeye başlar iken çocuğu 15 yaşın altında olup program devam ediyor iken çocuğu 15 yaşına gelen anneler ise bu programa devam edebileceklerdir. Burada önemli olmakta olan nokta programa başlar iken çocuğun 15 yaş altında olmasıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.