İskonto Kredisi Nedir?

16.05.2019
210
İskonto Kredisi Nedir?

İskonto Kredisi Nedir?

İskonto kredisi, vadesi gelmemiş çek ya da senetlerin tahsil edilmesi için kullanılan nakdi bir kredi çeşididir. Ticari faaliyetlerde vadeli ödemeler senet veya çek kullanılarak gerçekleştirilir. Mesela yüksek miktarlı ticaretlerde, kişiler torbalar dolusu parayı taşımaktansa senet, çek kullanarak ödeme gerçekleştirmeyi tercih etmektedir.

Ticari faaliyet gerçekleştiren kişilerin ellerinde bulunan çek ile senetlerin vadesi gelmemesine karşılık nakit para çekebilmektedirler. Buna benzer durumlar karşısında faktöring firmalarına gidip senet ile çek kırdırma işlemlerini yapabilmelerinin yanı sıra iskonto kredisi de kullanma seçenekleri mevcuttur. İskonto kredisi, ödeme yeri olarak belediye sınırları dahilinde olan vadesi henüz gelmeyen çek ile senetlerin tahsil edilmesi için kullanılan nakdi krediye verilen addır.

Bir anlamda faktöring firmaların bir seçeneği durumundadır ve genel olarak kullanımıyla çek kırdırma işlemi olarak da ifade edilebilir. İskonto kredileri, en az 7 gün en fazla ise 1 sene vadeli kredi çeşididir. İskonto kredileri ticari faaliyette olan tüzel ya da gerçek firmalara özel olarak sunulur.

İskonto Kredisi Nedir?

İskonto Kredisi Nasıl Kullanılır?

İskonto kredisi kullanmak için ilk olarak bankanıza başvuraraki iskonto kredisi limit başvurusunda bulunmanız lazım. Ardından ilgili senet ya da çek ile birlikte bankaya gidip iskonto kredisi alabilmeniz mümkün.

İskonto kredisini almanız halinde bankanız senet veya çekin vadesine göre komisyon ile faiz tahsilatını gerçekleştirir. Bankalar, iskonto kredilerinin kullanılması durumunda kişilerden BSMV ile KKDF vergilerini de alırlar. Çek ile senedin tutarından faiz, vergi, komisyon masraflarının düşülmesinin ardından kalan miktarı çekin sahibine ödemesi yapılır.

İskonto Kredisi ile Faktöring Şirketlerinin Arasındaki Farklar

Faktöring şirketlerinin gerçekleştirdiği çek kırma işlemleriyle bankaların vermiş olduğu iskonto kredileri aynı işlemler olarak görülür. Bankaların sunmuş olduğu iskonto kredisi, şirketlere oranla daha kurumsal olmasının yanı sıra diğer taraftan da daha fazla güvenilir olmaktadırlar. İskonto kredisi faiz oranları, faktöring şirketlerin uygulamış oldukları faiz oranlarına kıyasla daha azdır. Bu nedenle iskonto kredileri daha fazla tercih edilme sebebidir.

İskonto Kredisi Vadesinden Önce Kapatılabilir mi?

Vadesinden önce iskonto kredilerinin tahsilat ve kapanma gibi işlemleri yapılabilir. Ticari nakdi kredi çeşitleri arasında yer alan rotatif kredilerde erken ödeme ile kapama gerçekleştirilebiliyor. Spot kredilerde ise erken kapama veya ara ödeme yapılamaz.

İskonto Kredisi Nedir?

İskonto Kredileri Vadesinde Ödeme Gerçekleşmezse Ne Olur?

Bankalara verilen senet veya çekin vadesi gelmesine rağmen senet ve çek ödenmez ise kredi kapanmaz. Vadesi geldiğinde tahsil edilen çek, senet şirket için herhangi bir problem oluşturmaz ve bütün kredisi otomatik olarak kapanır. Fakat tahsili gerçekleştirilmeyen çek ile senetlerin ödemelerini şirket yapmaz ise, iskonto kredisinin kapanma işlemi gerçekleştirilmezse, kredi cari oranda bch krediye dönmekte ve bu nedenle şirket sicili olumsuz etkilenmektedir. Bankaya birden çok senet ve çek ibrazı yapılarak kullanılmakta olan iskonto kredilerinde, kredi vadeleri çok sayıda olmasından dolayı vadesinde tahsil edilen çek ya da senet iskonto kredisi borcundan düşer.

İskonto Hesaplaması Nasıl Yapılır?

İskonto hesaplaması yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı şeyler şunlardır;

  • Malın fiyatı
  • İskonto oranı

İskonto hesabı yapılırken izlenecek adımlar şu şekildedir;

Örnek: elinizde fiyatı 13,33 TL olan bir ürün yer alsın %70 iskontolu satış fiyatı ise 4,39 olan malın iskonto tutarı;

0,7=0,3 satış oranı olacak şekilde dikkate alınmaktadır

0,3 x satılan malın etiket fiyatı 4,39 olmasından dolayı

Etiket fiyatı 4,39 / 0,3= 13,33 TL olarak ortaya çıkar

13,33 – 4,39 da size iskonto tutarı olan 8,94 TL’yi vermektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.