İşe Girdikten Kaç Ay Sonra Kredi Çekilebilir?

24.12.2018
228
İşe Girdikten Kaç Ay Sonra Kredi Çekilebilir?

Banka müşterilerinin, kredi çekebilmeleri için bazı prosedürlerin yerine getirilmiş olması gerekir. Bu kriterlerden birisi de gelir durumunu ispatlayan, gelir belgesidir. Bu aynı zamanda kişinin maaşlı çalışan olduğunun bir göstergesidir. Bankalar müşterilerin başvurularını değerlendirirken mutlak surette, geri ödeyebilmelerini isterler. Şayet müşteri, bankadan aldığı krediyi geri ödemekte zorlanırsa veya zamanında bu ödemelerini gerçekleştiremezse, bu durum banka aleyhine işler ve banka kâr elde edemez. Bu hususta banka özellikle müşterilerini ödeme profillerine göre değerlendirir ve gerektiği durumda gelir belgesi temin edilmesini talep eder. Müşteriler nezdinde ise şu soru gündeme gelir: İşe girdikten kaç ay sonra kredi çekilebilir? Yazımızda bu soruya detaylı bir cevap vereceğiz.

 

Kredi Başvurularında Gelir Belgesinin Önemi

İhtiyaç kredileri, taşıt kredileri, konut kredileri, evlilik kredileri gibi kredi türlerindeki başvuruları incelemeye alan bankalar, müşterilerin ödeme kabiliyetini göz önünde bulundurur. Özellikle gelir durumu en önemli hususlardan birisidir. Banka müşterilerinden düzenli bir gelir durumu arar. Fakat 1-2 aylık gelir durumu yeterli değildir. Özellikle uzun süreli işte bulunma süreci ve yüksek bir gelir rakamı aranmaktadır. Örneğin asgari ücretli bir çalışana bankaların kredi vermeyi istememesi çok normaldir. Müşterinin gelir durumu istenen değerin üzerindeyse ve kredi ödemelerini zamanında yapabileceğinin bir göstergesi ise; bu kişi kolaylıkla bankaların kredi değerlendirmelerinden olumlu cevap alabilir. Ek olarak kredi başvurularında bankaların aradığı bir diğer kriter olarak, müşterilerin önceki borçlarını ne ölçüde yerine getirdiği hususu önemlidir. Eğer müşteri, bankalara önceki ödemelerini zamanında yapmış ve herhangi bir sicil sorunu ile karşılaşmamışsa, kredi başvuruları olumlu olarak değerlendirilebilmektedir.

 

Kaç Aylık Düzenli Gelir Kredi için Yeterlidir?

Kredi başvurularının olumlu değerlendirilebilmesi için en az 90 gün sigorta primlerinin yatırılmış olması gerekmektedir. Daha uzun süreli çalışma durumunda (4-6 ay) ise değerlendirmeler daha olumlu görülebilir. Fakat her bankanın değerlendirme kriterleri farklı olduğu gibi, talep edilen kredi tutarı da bunun üzerinde önemli bir faktör olarak nitelendirilmektedir. Örneğin 10.000 ₺’lik başvurunuz için olumlu yanıt verilebilirken; 30.000 ₺’lik başvurunuz için bankalardan olumsuz değerlendirme yanıtı alabilirsiniz. Burada banka sisteminin değerlendirmesi mutlak surette; talep edilen kredinin geri ödenebilmesi ihtimali üzerine kuruludur. Şayet geliriniz 3.000 ₺ bandının üzerindeyse ve kredi notunuz gri diye tabir edilen 1200’ün üzerindeyse en az 20.000 ₺’lik kredi başvurularınız yüksek ihtimalle olumlu olarak değerlendirilecektir.

 

İşten Çıktıktan Sonra Kredi Çekilebilir mi?

Düzenli geliri olan bir işte çalışıp, ardından işinizden ayrıldığınızda bir süre daha sigortalı görünürsünüz. Genel olarak 2-3 hafta süre ile bankalar işten çıkış yaptığınızı göremez. Bu süre zarfında online olarak gelir belgesi istemeden kredi çekebileceğiniz kanallardan yapacağınız başvurulara olumlu yanıt alabilirsiniz. Eğer mevcut işinizden yeni çıkış yaptıysanız, elinizi çabuk tutmanızda fayda var. Eğer banka bilgilerinizi günceller ve sigortanızın yatmadığını anlarsa, bu durumda ne yazık ki kredi talepleriniz olumsuz olarak nitelendirilir.

Bankalar bazı kredi kampanyalarında gelir belgesi veya iş durumu aramaz. Özellikle online bankacılık sistemleri üzerinden yapabileceğiniz kredi başvurularınızda bu durum geçerlidir. QNB Finansbank, Yapı Kredi, Ziraat Bankası, Akbank ve birkaç farklı banka daha online bankacılık üzerinden ihtiyaç kredisi başvuru yapabilmeye olanak sunmaktadır. Şayet sigortanız yatmıyor ve bir işte çalışmıyorsanız, işten çıkış yaptığınız birkaç hafta süre ile kredi başvurularınız olumlu değerlendirilebilir. Kredi puanınıza bağlı olarak yapılan değerlendirmelerde, olumlu görülen kredileriniz için yanıt kısa süre içerisinde tarafınıza iletilecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.