İş Sektörleri ve İş Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

18.08.2018
262
İş Sektörleri ve İş Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçok yatırımcının yaptığı hatalardan bir tanesi de doğru bilgiyi almadan yatırım yapmak. Yani gireceği sektöre hiç bir ilişkisi olmadığı halde bilen kişilerden bilgi almadan yapılan yatırımlar genellikle iflasla sonuçlanır. Bu yüzden fizibilite çalışma çok önemlidir. Zaman açısından uzun gibi gözükse de sizi büyük bir hatadan kurtarır. O yüzden ilk olarak sağlam bir çalışma gerekir. Nasıl iş kurarım sorusuna gelince sizlere daha çok kazandıran sektörleri tavsiye edeceğiz. Dikkat etmeniz gereken hususular başlıca şöyle;

Yatırım Yapılacak Alan 

Yatırım yapılacak alan çok önemli bir konu. Çoğu kişinin önemsemediği ama işletme için çok ama çok önemli bir kısım. Her zamanki gibi sizlere tavsiyemiz eğer bir alanda uzmanlığınız var ise kesinlikle o alana ciddi şekilde yönelmeniz gerekmektedir. Meslek olarak olsun ya da okuyarak bir bölüm üzerinde olsun uzman olduğunuz sektöre yönelmenizi tavsiye ederiz. Öncelikle sevdiğiniz ya da bildiğiniz sektörü seçmelisiniz. Yemek, giyim, sanayi gibi sektörlerden birini seçebilirsiniz. Seçerken de kesinlikle sermayenize dikkat etmelisiniz.

Sermaye Nasıl Belirlenir

İş kurma kısmında sermaye ayarlamayı iyi yapmalısınız. Sermaye ayarlarken en çok yapılan hata şu şekilde oluyor. Örneğin işletme bedeli 100 bin TL ise yatırımcı bu işe tam 100 bin TL ile giriyor. Buda sonu kaçınılmaz iflası beraberinde getiriyor. Onun için işin bedeli ne ise iki katı ile o sektöre girmek gerek. Sebebi çok basit. Bir işletmenin kazanç olarak kendine gelmesi en az 1 seneyi alır. Bu bir sene için de sermayenizden yemek zorundasınız. Eğer sıfıra sıfır bir işe girdiyseniz bunun sonu iflastan başka bir şey olmaz.

Ne Üzerine İş Kurabilirim

Hemen hemen hepimiz hangi sektörde iş kurabilirim diye düşünmüşüzdür. Bu doğrultuda aklımıza parlak fikirler gelse de nereden başlayacağımızı bilmediğimiz için bu düşünceler aklımıza geldiği gibi gitmiştir. Gördüğümüz şeylerden etkilenip bu işi bende yapabilirim diyerek Maymun iştahlı olmaya gerek yok. Önemli olan sevdiğimiz işlerin yapmak onun peşinde koşmaktır. Konfüçyüs’ün şu sözleri aklımızın bir köşesinde daima bulunsun. Sevdiğiniz işi yaparsanız bir gün bile çalışmış sayılmazsınız. Şimdi bu kadar girişten sonra gelin hep birlikte hangi sektörde iş kurabilirim sorusunun cevaplarına…

1-Gıda Sektörü

İşte size içerisinde onlarca iş sahası bulunan bir sektör. Kısaca bunları özetleyecek olursak, Süt ve süt ürünleri, Et ve et ürünleri, Un ve unlu mamulleri, Meyve ve sebze ürünleri, Katı ve sıvı yağlar, Fermente ürünler, Hazır tüketilen gıdalar gibi vb.

  İş fikirleri arasında en karlı olarak görünen sektörlerden biri yemek sektörüdür. Bu sektör çok geniş olduğu için ve ömür boyu devamı geleceği için ister bu sektörde büyüme kat edebilirsiniz isterseniz de güzel bir yer açarak sadece orayı işleterek bu sektörde devam edebilirsiniz. Bakıldığı zaman hemen hemen her yerde çokça rastlanır bu tür işletmelere ve çok  iyi gelir getirdiği de bilinmektedir.

2-Giyim Sektörü

Bir başka karlı iş fikri ise giyim sektöründedir. Bu sektörde aynı yemek sektörü gibi gitmesi mümkün olmayan bir sektördür. Bu sektör en karlı iş fikirleri arasında  önde gelen sektörler arasındadır. Alış fiyatını ucuza aldığınız için ve satış fiyatını ise piyasadaki fiyatlara orantılı tuttuğunuz zaman ciddi anlamda gelir elde edilmektedir. Ayrıca iyi bir firma ile anlaşma yaptığınız zaman ve devamlı ora ile çalıştığınız zaman şube çoğaltma gibi şansınız da olmaktadır. Kıyafet sektörü birçok sektörle entegre olduğu için kar marjı oldukça yüksektir. Örneğin sadece abiye satan bir işletme açmak sonrasında entegre olarak ayakkabı çanta koymak çok kazançlı olacaktır. Bu yüzden daha çok entegre yapabileceğiniz işlere yönelmelisiniz.

3-Güvenlik Sektörü

Güvenlik Sektörü en az tercih edilen ve diğerlerine göre birazda zor bir iştir. Çünkü bu sektör için önceden güvenlik alanında her hangi bir işten emekli olmak gerekmektedir. Ayrıca bu sektöre girmek için birçok sertifika almak lazım. Piyasada bu işin zirvesinde olanlar hemen hemen hepsi ya eski emniyet amiri yada asker emeklisidir. O yüzden normal bir vatandaşın bu sektörde tutunması çok zordur.

4-İnşaat Sektörü

Bu sektör bilindiği üzere herkes tarafından kolay gözüken fakat içine girildiği zaman hiç de öyle olmadığı anlaşılan bir sektördür. Bu sektörde kar oranı diğer sektörlere göre fazladır ancak sermayenizin de aynı oranda yüksek olması gerekmektedir. Bu sektörde bir anda yukarılara çıkabilirsiniz ancak bir anda iflas bayrağı da çekebilirsiniz. Piyasada bu sektörde çok büyük firmalar vardır. Her şeyi araştırılıp iyi bir başlangıç bu sektörde çok ekmek yemek demektir.

4-Eğlence Sektörü

Eğlence sektörü gıda, inşaat, giyim sektörü kadar büyük bir sektör olmasa da piyasası çok geniştir. Bu sektörün belli başlı iş sahaları şöyledir; playstation internet kafe salonu, paintball sahası, go kart parkuru işletmeciliği vb. Bu sektörler kar marjı açısından oldukça yüksektir ancak aynı miktarda yüksek sermaye gerektirir. İş için koyduğunuz sermaye ne kadar yüksek olursa kar marjınız da o kadar yüksek olacaktır. Özellikle bu sektörde işletmenizde kullanacağınız bilgisayar, playstation oyuncu koltukları vb. kalitesi ne kadar yüksek olursa o kadar çok müşteri çekebilirsiniz.

6- Kozmetik Sektörü

Kozmetik sektörü özellikle son yıllarda oldukça revaçta. Her geçen gün kişisel bakım insanlar için daha önemli bir hal almaya başladı. Son yıllarda özellikle kozmetik ürünlerinin hayvanlar üzerinde test edilerek piyasaya sürülmesi tepki çekiyor olsa da insanlar kişisel bakımlarından ödün vermiyor. Bu sektör daha çok bayanları ilgilendiriyormuş gibi gözükse de son yıllarda erkekler de kişisel bakımlarına en az kadınlar kadar dikkat etmeye başlamış durumdalardır. Bu yüzden bu sektör günden güne genişlemekte ve büyümektedir. Hitap ettiği kitle azımsanmayacak durumdadır. Makyaj malzemeleri, parfüm, deodorant vb. kişisel bakım ürünleri satışı bu sektör altında incelenmektedir.

7- Tarım ve Hayvancılık Sektörü

Kümes Hayvancılığı

İşte size ne iş yapabilirim sorusunun cevaplarından ilki… Takdir edersiniz ki kanatlı hayvan sektörü bereketli, dünya durdukça devamlılığını sürdürebilecek bir potansiyele sahip. Elinizdeki bu para ile küçük bir alan kiralayarak veya satın alarak kümes kurabilirsiniz. Kurduğunuz kümes sayesinde yetiştirdiğiniz hayvanların etlerini ya da yumurtalarını büyük, küçük şirketlere satarak hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Küçük Baş Hayvancılık

Kanatlı hayvan sektörü gibi hayvancılıkta birçok açıdan kazancı bol bir iş sahası. Tabi ülkemizde bununla ilgili birçok devlet desteği de mevcut. İster bu başvurular yardımı ile ister kendiniz küçük bir yer satın alarak ya da kiralayarak bir miktar keçi ve koyun ile işe atılabilirsiniz. Ki bunun birçok örneğini defalarca televizyonlarda görüyoruz. İşin püf noktası ise bu işi yapan kişilerle veya bu alanla ilgili biraz araştırma yapmak.

Çiftçilik

Bu işte de çok fazla detaya girmeden yukarıda da anlattığımız üzere bir yer satın alarak ya da kiralayarak bereketli topraklarımıza ektiğimiz şeylerin karşılığını kat be kat alarak kendi işimizin patronu olabiliriz.

Son olarak söylemek gerekirse, saydığımız bu alanların dışında birçok iş alanı söylenebilir. Fakat biz burada kısa ve öz olarak az sermaye ile ne iş yapabilirim, ne iş kurabilirim sorularını bir kaç örnekle anlatmayı hedefledik. Umarız anlatılanlar sizler için faydalı olur. İstediğiniz hedeflere ulaşabilmeniz dileğiyle…

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.