İş İlanı Sitesinden İş Bulmak

16.05.2018
245
İş İlanı Sitesinden İş Bulmak

Günümüz rekabetçi ortamında iş hayatına sıfırdan atılmak ve mevcut işiniz varken çeşitli sebeplerle işinizden ayrılıp yeni bir iş arayışına girmek oldukça zahmetlidir. Eskisi gibi iş ararken en büyük yardımcımız olan gazetelerin iş ilanı kısımları yerini artık birçok iş ilanı sitesine bırakmış durumdadır. Sitelerin çeşitliliği, sunduğu iş olanakları fazlasıyla çeşitlidir. Kimi siteler kullanım açısından daha basitken diğerleri eski bir arayüze sahip olduğu için beklentileri karşılamamaktadır.Bu sitelerin içerisinde kendimizi kaybetmeden önce yapmamız gereken şeyler bulunmaktadır.

Herkesin birer özgeçmişi mevcuttur. Ama bunları bulunduğu dosyalardaki yazdığı kâğıtlarda durdukları sürece onlara kimse ulaşamaz. İş ilanı sitelerinin asıl işimize yarayan kısmı da sahip olduğumuz yetenekleri, deneyimleri ve kişisel bilgilerimizi birçok işverene ulaştırmasıdır.

İş arama sürecine başlamadan önce bu süreç ile alakalı bir planlama yapmamız gerekmektedir. Çalışmak istediğimiz sektördeki firmaları inceleyerek beklentilerinin ne yönde olduğunu, aradıkları adaylardan istedikleri özellikleri bulmalıyız. Böylece CV’ mizi de o yönde şekillendirerek hazırlarız. Eğer beklentilerinin eksik kalmış olduğu yönlerimiz var ise bunları tamamlamaya çalışarak firmaların aradıkları çalışan profiline erişebiliriz. Bu da bizi aranılan kişi yapar. Ve işe alım sürecimizi daha kısa olmasını sağlar.

Bizim aradığımız nitelikteki işlerin bulunduğu sitelerde üyelik açarak bu süreci başlatmış oluruz. Bize ait olan sayfada niteliklerimizi, aldığımız sertifikaları, gittiğimiz kursları ve varsa almış olduğumuz başarı ödüllerini ilgili yerlere yazmalıyız. Bu sitelerde profilimize fotoğraf koymanın profili daha çok öne çıkardığı söylenmektedir. Bu sizin kişisel tercihinize kalmıştır.

Uygun iş ilanlarını bulmak amacıyla sitelerdeki, çalışmak istenilen şehir, sektör gibi seçeneklerin bulunduğu filtreleri kullanarak kendimize uygun işleri araştırabiliriz. Uygun bulduğumuz yerlere başvurularımızı yapaken özgeçmişimizin haricinde önyazılarda yazarak başvrumuzdaki şansı arttırabiliriz. Sitelerde yapılan başvurular tamamen gizlilik altındadır. Ve bilgileriniz sadece başvurduğunuz firmanın veri merkezine kaydolur.

Başvurduğunuz firmaların insan kaynakları uzmanları başta linkedin olmak üzere sizi çeşitli sosyal medya hesaplarınızı kontrol eder. O yüzden kullandığınız sosyal medya hesapları da düzenli olmalı ve hesaplarınızda çalışmak istediğiniz sektörle ilgilendiğinizi belli eden paylaşımlarda bulunmanız sizin için bir artı olacaktır.

Çalışmak istediğiniz firmayı kafanızda belirlediyseniz iş ilanı sitesinden başvurmak yerine firmanın kendi web sayfasına başvuruda bulunabilirsiniz böylece doğrudan firmanın insan kaynakları departmanı ile iletişime geçebilirsiniz.

Başvurularınızı yaptıktan sonra gelen kutunuzu sık sık kontrol etmeyi unutmayın. Ve gereken yerlere zaten başvurdum diye düşünmektense bu süreçte sürekli aramalarınızı devam ettirin. Belki sizin için daha iyi olacak bir iş ilanına denk gelebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.