İpotekli Mala El Konulmasının Kredi Notuna Etkisi

01.01.2019
203
İpotekli Mala El Konulmasının Kredi Notuna Etkisi

Borçlunun vadesi gelen ödemelerini zamanında yapmaması durumunda ilgili borca istinaden banka veya diğer finansal kuruluşlar icra yolunu tercih edebilir. Borcun tahsil edilebilmesi için başlatılan icra işlemleri ile borçlunun mallarına el koymak mümkün oluyor. Ancak her mal haczedilememektedir. Yazımızda “konut kredisiyle alınan ipotekli eve el konabilir mi”, “haczedilemeyen konut türleri ile ilgili bilgiler” ve “ipotekli mala el konulmasının kredi notuna etkisi” gibi bilgileri bulabilirsiniz.

 

Haczedilemeyen Konut Türleri Hangileridir?

Bankalardan kredi kullanan ve günü gelen borçlarına ödeme yapmayanlar için bana haciz işlemlerini başlatabilir. Bu durumda borçlunun bilmesi gereken bazı bilgiler önemlidir. Tek evi olan ve bu evin borçlunun haline münasip olması durumunda haciz işlemleri gerçekleştirilemiyor. Peki, borçlunun haline münasip ev ne demektir? Bu kavrama göre özel veya kamu borcu fark etmeden, konutun ev kavramını taşıması gerekir. Depo, iş yeri ve arsa olarak görünen mallara haciz gelecektir. Önemli olan konutun ev özelliği taşımasıdır. Bunun yanı sıra konutun haczedilemez kapsamında değerlendirilebilmesi için borçlunun tek evi olması gerekir. Birden fazla ev olması durumunda haciz işlemlerini engelleyecek bir durum söz konusu değildir. Tek bir konut dışında diğer tüm mallar haczedilebilir.

Haline münasip ev ile ilgili bilinmesi gereken bir başka konu ise, aile terimini kapsayan ve evde aynı çatı altında yaşayan kişilerle evin oda sayısı ve metrekaresi uyumlu olması gerekir. Örneğin 2 çocuk ve aile bireyleriyle birlikte 4 kişilik evin 6 odalı olması durumunda ev haline münasip olarak değerlendirilemez. Bu durumda ev satışa konur ve haline münasip olan kısmı kadar nakit ev sahibine bırakılarak arda kalan paraya haciz konulur.

 

Konut Kredisiyle Alınan Eve Haciz İşlemleri

Konut kredisi kullanımı sırasında banka ilgili eve eksper göndermekte ve kredi tutarının belirlenebilmesi için bir değer biçilmektedir. Evin değerince kredi kullanımı yapılırken banka kredinin vadesi dolana kadar evi ipotek altına almaktadır. Böylece kredi tutarı garanti altına alınır. Bu durumda yukarıda bahsettiğimiz haline münasip ev olarak nitelendirilen işlemler konut kredisiyle ipotekli ev alınması durumunda geçerli olmamaktadır.

 

İpotekli Mala El Konulması Kredi Notunu Nasıl Etkiler?

Kredi notu konut kredisi veya diğer hizmetlerden yararlanırken bankanın önem verdiği kriterlerden biridir. Kredi notu uygun olması durumunda herhangi bir ipoteğe gerek duyulmadan uygun görülen nakit hesaba aktarılır. Ancak konut kredisi kullanımı sırasında borç tutarı kadar ev ipotek altına alınır. Kredi vadelerine ne sıklıkla ödeme yapıldığı, aksamaların sayısı, kredi miktarı ve ödenen miktar, yasal işlemde bulunan bir kredinin olup olmaması kredi notunu doğrudan etkilemekte ve tüm kriterler değerlendirilerek kişinin kredi notu oluşturulmaktadır.

Kullanılan kredi miktarının bile borçlar azalmaya başlayana kadar kredi notunu etkilediğini varsayarsak bu durumda kredi borçlarına yapılmayan ödemeler ve gecikmeler nedeniyle daha fazla sorunla karşılaşılacaktır. Borçlara üst üste 3 vade süresince ödeme yapılmaması ise birden fazla evin olması durumunda taşınmaz için ipotek işlemlerinin başlamasına neden olur.

İpotekli mala el konulması durumunda kredi notu olumsuz etkilenir. Bu durum söz konusu olduğunda borçlu borcun kapanmasından sonra kara listeye alınır ve minimum 5 yıl boyunca banka işlemlerinden yararlanamaz. Borç bitip 5 yıl bekledikten sonra bankalar kişinin kara listede olduğuyla ilgili bilgilendirmeyi sistemlerden göremese de borçlunun kredi notu çok riskli grupta değerlendirilecektir. Herhangi bir banka hizmetinden yararlanılamayacağı için kişinin yeniden bankadan kredi veya kredi kartı kullanabilmek için banka hesapları aktif olarak kullanılmalı ve mümkünse vadeli yatırım hesaplarından yararlanılmalıdır. Bu durum kişinin banka tarafından güvenilir olduğu kanısına varmasına yardımcı olabilir.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.