İnternet Bankacılığı ile Otomatik Ödeme Talimatı Vermek

14.12.2018
187
İnternet Bankacılığı ile Otomatik Ödeme Talimatı Vermek

Online bankacılık sistemlerinin yaygınlaşmasıyla birlikte banka müşterileri sürekli ödemesini gerçekleştirdiği faturalar, kredi kartı ve kredi borçları, eğitim ödemeleri, vergi ödemeleri, sigorta ödemeleri vb. harcamaları otomatik talimat ile gerçekleştirmek istemektedir. Onlarca farklı ödemenin takip edilmesi zor olduğundan vatandaşlar son zamanlarda tüm borçlarını otomatik talimat ile ödemek istemektedir. Yazımızda internet bankacılığı kullanan banka müşterilerinin talimatlarını nasıl verebileceklerini ve ne gibi avantajlardan yararlanabileceklerini açıklayacağız.

 

Otomatik Ödeme Talimatı Vermenin Avantajları

Bankalar, otomatik ödeme talimatı veren müşteriler için bazı özel kampanyalar sunabilmektedir. Özellikle düzenli ödemeler yapan müşteriler için Parapuan, bazı iş yerlerinden yapılabilecek olan alışverişler için indirim kuponları veya indirimler, akaryakıt indirimleri vb. birçok farklı kampanya sunmaktadır. Otomatik ödeme talimatı vermenin en büyük avantajı ise  ödemelerin düzenli gerçekleştiriliyor olması ve takibinin rahat olmasıdır. Bunun yanında ödenmesi gereken borçlar tam zamanında ödendiği için borçların üzerine herhangi bir faiz işlemez. Ek olarak düzenli ödenen borçlar banka müşterisinin  ödeme profilini iyileştirdiğinden kredi notuna da olumlu etkisi olmaktadır.

 

Otomatik Ödeme Talimatı Verildiğinde Ne Zaman Ödeme Yapılır?

Herhangi bir düzenli ödemeniz için otomatik talimat verdiğinizde ödeme dönemi içerisinde son gün ödemeniz gerçekleştirilir. Bazı bankalar bu ödeme sürecini ödeme dönemi içerisinde ilk gün de yapabilmektedir. Bunun bankanız ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. Kredi ve kredi kartı ödemeleri genel olarak 1 hafta süre ile sınırlandırılmaktadır. Talimat verdiğinizde ise bu 7 günlük süre içerisinde borcunuz düzenli bir şekilde ödenmektedir.

 

Hesabımda Para Yok, Otomatik Ödeme Talimatım Yerine Getirilir mi?

Otomatik ödeme talimatları, bankada yer alan vadeli hesaplardan veya kredi kartı üzerinden ödenmektedir. Şayet vadesiz hesabınızda borcunuzun ödenmesi gereken kadar nakit yoksa kredi kartınızdan kesilir. Eğer kredi kartınızda bu kadar limit yoksa ödemeleriniz gerçekleştirilmez. Fakat kredi ve kredi kartı ödemeleriniz için talimat verdiyseniz, hesabınızda borcunuzdan az bir miktar dahi olsa, mevcut paranızın tümü borcunuz için kesilir. Geri kalan ödemeler için hesabınıza para girişi olması beklenir. Şayet hesabınıza para yatırmazsanız, banka sizinle iletişime geçerek borcunuzu ödemeniz gerektiğini bildirecektir. Yasal süre içerisinde borçlarınızı ödemezseniz hakkınızda işlem başlatılır ve 90 gün süre verilir. Bu süre içerisinde de hesabınıza para girişi olmazsa yasal takip işlemleri başlatırlı ve kredi siciliniz bozulur.

 

İnternet Bankacılığı ile Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

Bankaların internet şubelerini kullanıyorsanız, borçlarınız için otomatik saniyeler içerisinde otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Mobil bankacılıktan veya tarayıcı kullanılarak internet bankacılığı üzerinden talimat vermek için öncelikle hesabınıza giriş yapmalısınız. Ardından Ödemeler menüsünü seçmeli ve ” Otomatik Ödeme Talimatı ” sekmesine tıklamalısınız. Arından “Yeni Otomatik Ödeme Talimatı” kısmına giriş yaparak, ödemenizin türünü ve diğer ödeme ayrıntılarını girerek “Talimat Oluştur” kısmından yeni talimat oluşturabilirsiniz. Otomatik olarak ödenmesini istediğiniz borçlarınız, talimatı verdiğiniz ay itibari ile düzenli olarak ödenecektir. Hesabınızda para olduğu sürece borçlarınız sürekli olarak ödenir. Hesap özeti içerisinde ödemelerinizi takip edebilir, dilerseniz banka müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek borçlarınızın ödenmesi ile ilgili olarak tarafınıza bilgi verilmesini de talep edebilirsiniz. İnternet bankacılığı ile otomatik ödeme talimatlarını iptal etmek için yine “Otomatik Ödeme Talimatları” menüsünü kullanmalısınız. Bu menüde düzenli talimatlarınızı görebilirsiniz. İptal etmek istediğiniz talimatın üzerine tıklayarak, menüdeki seçenekler arasından “Otomatik Ödeme Talimatını İptal Et” kısmına giriş yaptığınızda bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Fatura ödemeleriniz, vergi ödemeleriniz, kira ödemeleriniz, sigorta ve Bağ-Kur ödemeleriniz, cep telefonu fatura ödemeleriniz ve diğer ödemeleriniz için otomatik ödeme talimatı verebildiğiniz gibi dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.