İnternet Alışverişlerinde Güvenli Online Ödeme Sistemi

24.11.2018
256
İnternet Alışverişlerinde Güvenli Online Ödeme Sistemi

Globalleşen elektronik bankacılık sistemleri içerisinde artık herkes yer alıyor. Kimisi internet üzerinden ürün almak için elektronik bankacılık hizmetlerinden yararlanırken, kimileri de para transferi veya yatırım yapma amacıyla online sistemleri kullanıyor. Peki kullandığımız sistemler, kartlarımız güvende mi? Her geçen gün artan dolandırıcılık vakalarına bizim de maruz kalmamamız için hangi  önlemleri almalı, hangi konularda dikkatli olmalıyız? Merak edilen tüm bu sorulara yazımızın devamında cevap bulabileceksiniz.

 

Güvenli Ödeme Nedir, Hangi Yöntemlerle Güvenli Ödeme Gerçekleştirilir?

Kredi kartı ve banka kartlarımızı internet alışverişlerinde kullanırken her zaman iki kez düşünmeliyiz. Kullanmakta olduğumuz platform güvenli midir, daha önce bu platform üzerinden alışveriş yaptık mı? Bu soruları kendinize sorduktan ve güvenli olduğuna karar verdikten sonra işlemlerimizi gerçekleştirmeliyiz. Öncesinde bir alışveriş yapmadığımız platformları tercih etmektense güvenilir platformları tercih etmeliyiz. Peki güvenli bir ödeme nasıl olmalı?

Güvenli bir alışveriş yapmak için öncelikle kullandığımız platformda bir 3D Secure güvenlik özelliği olmalıdır. Bu sistemin güvenli olmasını sağlayan birincil kural, ödeme gerçekleştirilmeden hemen önce bir güvenlik aşaması olan SMS ile şifre gönderilmesi ve gelen şifrenin bu platforma girilerek onay verilmesidir. Bu sayede kredi kartı bilgileriniz kötü niyetli birisinin eline geçse de dahi, telefon onayı olması gerektiği için ödeme işlemlerini yapamaz. Alışveriş yapacağınız web sitelerinde 3D Secure güvenlik sistemi olduğuna dikkat ediniz.

Özellikle yurtdışı kaynaklı birçok platformda 3D Secure özelliği etkin değildir. Bu sistemler yurtdışı kaynaklı olduğu için SMS ile doğrulama talep edilemeyebilir ve bu da bir güvenlik sorunudur. Fakat bu platformlardan alışveriş yapmanız gerekirse, en güvenli yol olan sanal kart veya ön ödemeli kartlar kullanarak işleminizi gerçekleştirmenizdir.

 

Sanal Kart/Ön Ödemeli Kart Nedir, Nasıl Çıkartılır?

Güvenli internet alışverişi denildiğinde akla gelen ilk ödeme yöntemi sanal kart veya ön ödemeli karttır. Sanal kart başvuruları bankalar aracılığı ile gerçekleştirilebilir. Akbank, Ziraat Bankası, HSBC, Garanti Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Türkiye İş Bankası, QNB Finansbank ve diğer Türk bankalarının online bankacılık menülerinden dilediğiniz zaman hem vadesiz hesaplarınızdan hem de kredi kartlarınızdan sanal kart oluşturabilirsiniz. Sanal kartları kredi artından ayıran temel özellik, bakiyeyle sınırlandırılmalıdır. Yani sanal kart başvurusu yaparken bu kartın limitini istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. Bu sayede kart bilgileriniz kötü niyetli birisinin eline geçse dahi, en fazla içerisinde yüklediğiniz bakiye kadar harcama yapılabilir. Güvenmediğiniz bir alışveriş sitesi üzerinden ödeme gerçekleştirmek istediğinizde yalnızca harcama yapacağınız kadar tutar kadar limitlendirerek sanal kart oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz bu sanal kart ile ödeme yaptıktan sonra, yine internet bankacılığı veya telefon bankacılığı kullanarak sanal kartınızı iptal edebilirsiniz. Bu netice ile sanal kartınız artık kullanılamaz duruma gelmiş olacaktır. Bir nevi tek  kullanımlık kart olarak nitelendirebilirsiniz. Limitini dilediğiniz gibi belirleyebileceğiniz sanal kartlar ilk oluşturulduğunda internet alışverişlerine kapalı olabilirler. Banka ile iletişime geçerek veya online bankacılık menüsünden sanal kartı internet alışverişlerine açarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ülkemizde birçok banka sanal kart için bir ücret talep etmemektedir. Fakat belirli bir sınırı bulunmaktadır. Her alışverişinizde bir sanal kart açarak bu alışverişi gerçekleştirmeniz, sınırı aşmanıza neden olabilir. Belirli bir limitin üzerine çıktıysanız, banka sizden cüzi bir miktar ücret talep edebilir.

 

Kredi Kartınızdan veya Banka Kartınızdan Bilginiz Olmadan Alışveriş Yapılırsa:

Banka müşterilerinin son zamanlarda en çok karşılaştığı durumlardan birisi de, bilgisi dahilinde olmayan platformlardan kredi kartı veya banka kartıyla işlem yapılmasıdır. Bu tarz bir durumla karşılaşırsanız, en kısa süre içerisinde öncelikle banka müşteri hizmetlerini arayarak kartınızı iptal ettirmeniz ve ardından harcamanın size ait olmadığını belirten bir harcama itiraz dilekçesi hazırlamanızdır. Bankanız 3-15 gün içerisinde bu dilekçeyi inceleyerek, harcamanın size ait olmadığını anladıktan sonra geri ödeme yapabilmektedir. Konu ile ilgili ek bilgi için banka müşteri hizmetleriyle iletişime geçmeniz gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.