Imei Kaydı Sorgulama

17.11.2017
363
Imei Kaydı Sorgulama

Akıllı cihazlar dünyada gelişen teknoloji ve insan hayatını kolaylaştırması sayesinde çok önemli bir konuma geldi. İçinde bulunduğu bu konumda gün geçtikçe daha da insanın hayatının merkezinde yer almaya başladı. Sürekli yeni cihazlar üretilmekte ve insanlarda gelişen teknolojiye ayak uydurmak adına her yeni üretilen cihazı satın almaktadır. Artık günümüzde akıllı cihazların fiyatlarını düşünürsek onları almak için bu kadar para harcıyorsanız güvenliğine de önem vermeniz gerekmektedir.

 

Yeni cihaz satın alırken kendi güvenliğiniz açısından bazı dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Satın alacağınız cep telefonunun kutusunun üzerinde telekomünikasyon kurumu bazı ürünün olup olmadığını kontrol etmeniz bu açıdan önemli. Kutunun açılıp açılmadığını ve garanti belgesinin bulunup bulunmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda kurum denetim pulu olmayan akıllı cihazları kesinlikle satın almamanızı öneririz. Ülkemizde maalesef ki telefon maliyeti diğer ülkelere göre oldukça yüksektir. Bu sebepten dolayı da ülkemize yurtdışından çok fazla telefon gelmektedir. Ancak yurtdışından gelen telefonların ülkemizde kullanılabilmeleri için kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Aksi durumda telefon kaçak olarak gözükür ve sizlerin ilerleyen zamanlarda bir sorun ile karşılaşmanızı sağlayabilir. Bir telefonun kaçak ya da çalıntı olup olmadığını anlamak için e-devlet sisteminden faydalanabilirsiniz. İkinci el ya da sıfır bir tablet ya da telefon almaya karar verildiğinde imei dikkat etmeniz gereken bir detaydır. Oldukça önemlidir. Olumsuz bir durumla karşılaşmamak için imei kaydı sorgulayarak kendi önleminizi alabilirsiniz. İnternetten Bilgi Teknolojileri ve İletişim Başkanlığının web sayfasına; www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama girerek imei sorgulaması yapabilmeniz mümkündür.

İmei numaranızı bilmiyorsanız ve öğrenmek istiyorsanız cep telefonunuzun numara çevirme ekranına #06# yazarak öğrenebilirsiniz. Ancak bu sistem her telefonda geçerli olmayabilir. Eğer bu yöntem ile öğrenemediyseniz telefonunuzun ayarlar kısmından hakkında bölümüne tıklayarak imei numaranıza ulaşabilirsiniz. Bu söylediğimiz 2 yöntemde işinize yaramadıysa telefonunuzun arka kapağını çıkarıp oradaki bilgiler içinden de imei numaranıza ulaşabilirsiniz. Evet bu 3 yöntemden biri ile imei numaranıza ulaştıktan sonra geriye kalan şey imei kaydı sorgulama kısmıdır. Yukarıda karşınıza çıkan ekranda gerekli bilgileri girdikten sonra sorgula butonuna basmanız gerekmektedir. Ardından gelen durum ekranında ise telefonunuzun durumu ile ilgili gerekli bilgiler size veriliyor olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.