İkiz Bebek ve Üçüz Bebeklere Devlet Yardımı Şartları

07.10.2019
371
İkiz Bebek ve Üçüz Bebeklere Devlet Yardımı Şartları

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yaptığı açıklamalarda yeni yasa tasarısı ile ikiz ya da üçüz gibi çoklu doğum yapan kadınlara müjdeli haberi verdi. İkiz veya üçüz çocuklarda çocuk başına 150 TL net ödeme yapılacağını belirten Bakan Selçuk, 2 yıl süreyle desteğin devam edeceğinin de altını çizdi.

Çoğul gebelik yardımı kapsamında 0-2 yaş grubuna hitap eden yardımda çocuk başına ödeme yapılacak. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve mavi kart sahibi olan herkes yardıma başvurabilecektir.

 

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Yeni Projesi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, yeni yıl kapsamında yapılacak olan destek ve yardım programlarını açıkladı. Yapılan açıklamada çoğul çocuk sahibi olanlara, kronik ağır hastalıkla mücadele edenlere, dereceye giren öğrencilere nakit para desteği yapacaklarını belirtti. Projeleri detaylandıracak olursak;

 

 • Çoklu çocuk yardımı programı ile ikiz, üçüz veya daha fazla çocuk sahibi olan ailelere yardım kapsamında çocuk başına 150TL ücret ödeyecek olan devlet, anne babaların yükünü hafifletmeyi amaçlıyor.
 • Ağır kronik hastalarla mücadele programı kapsamında cihazlara bağlı yaşamlarını sürdüren hastalara destek olmak amacıyla evdeki elektrik faturasının 200 TL’ye kadarını ödemektedir.
 • Şartlı eğitim yardım programı ile de öğrencilerin dereceye girmesi ve eğitime destek vermek amacıyla yürüttüğü programda, ilk 10’a giren öğrenciler ve Türkiye genelinde ilk 20 bin diliminde yer alan öğrencilere 500 TL aylık burs yardımı yapacağını duyurdu. İlk 1000 içerisinde üniversite sınavlarında derece yakalayan öğrenciler için bir defaya mahsus 5000 TL nakit yardım yapılacaktır.

 

 • İkiz veya Üçüz Bebek Yardımından Kimler Faydalanabilir?

İkiz veya üçüz doğumlarda devlet maddi sıkıntıların giderilmesi ve çocukların ihtiyaçlarının bir kısmını karşılamak için 150 TL çocuk başı yardım yapacağını açıkladı. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı  ve mavi kart sahibi olan herkesin başvuru yapabileceği yardım, önceki çalışmalarda sadece anneler tarafından başvurular kabul edilirken yeni tasarı ile babanın  da başvuruda bulunabilmesi için düzenlenmiştir.

 

 • İkiz veya Üçüz Bebeklere Verilen Doğum Yardımına Başvuru Nasıl Yapılır?

İkiz bebek ve üçüz bebeklere verilen yardıma başvuru nasıl yapılır? Şartları nelerdir? Soruları en çok merak edilen konu olmuştur. Yardım almak isteyen ailelerin bulundukları illerdeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müdürlüğüne başvuru yapması gerekmektedir. Başvuruda gerekli evraklar ile birlikte ailelere kurum tarafından verilen dilekçenin eksiksiz doldurulması gerekmektedir.

Başvuru belgeleri;

 • Kurum Tarafından Verilen Dilekçe
 • Annenin Kimlik Belgesi
 • Çocuğun Kimlik Belgesi
 • Doğum Belgesi

 

 • İkiz veya Üçüz Bebekler İçin Yapılan Yardım Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

Çoklu doğum yapanlara yardım tasarısı kapsamında yardım almaya hak kazanan ailelere SMS ile bilgilendirme yapılacağı duyurulmuştur. Evrakların tam teslim edilmesi ile birlikte başvuru sonuçları bildirmiş olduğunuz cep telefonu numaranıza iletilecektir. İlgili ödemeler PTT veya bakanlığın anlaşmalı olduğu bankalar vasıtası ile ödenecektir. Yatırılan ücretler anne veya baba adına yatırılacağı için destek paralarını nüfus cüzdanları ile ilgili şubeden teslim alabileceklerdir. Devlet desteklerinde annelere ayrı önem verilmektedir. Annelerde ilk kez doğum yapan annelere daha fazla ayrıcalık ve daha fazla nakit ödenmektedir. İlk kez çocuğu olan anneye 300 TL, ikinci kez çocuğu olan anneye 400 TL, üçüncü ve daha fazla çocuğu olan anneye 600 TL ödeme yapılmaktadır. Ödemeler her çocuk için ayrı ayrı yapılmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.