İkinci Konut Kredisi Çekilir mi?

30.05.2017
230
İkinci Konut Kredisi Çekilir mi?

Eğer hala devam eden bir ev krediniz varsa, ikinci bir ev için kredi çekmek isteyenlerin çeşitli sıkıntılar ile karşılaşma olasılığı muhtemeldir. Bu hususta ise gelir durumunuzun ikinciye göre uygun olmaması durumu öne çıkarken, kredi sicilinin çok iyi olmaması gibi hususlar değerlendirilme altında tutulabilir. İkinci kredi başka bankadan çekilmesi durumlarında, hangi bankanın kişinin gelirine el koyacağı durumu tartışılır. İkinci konut kredisi çekilebilir mi sorusuna her yönü ile cevap bulan editör kadromuz, bu noktada sizleri aydınlatma fikri edindi.

Bankalardan çekilen kredi ile satın aldığınız konutunuzun kredi borcu henüz bitmeden, başka bir konut için anlaşmalar yapılıp, yapılmayacağı en merak edilen konular arasında yer alıyor. Birçok kişinin geliri, harcamaların üstünde olabilir. Bu durumda ise kalan parasını değerlendirmek isteyen kişilerin ortak tercihi bir mal sahibi olmaktır. Günümüzde özellikle her iki eşin çalıştığı durumlarda gelirler yüksek seviyelere çıkabilmekte, ileri yaşantılar için çocukların da bir ev sahibi olması bakımından ikinci veya üçüncü ev kredileri çekilebilmektedir.

Bu durumda ise evin kredisi devam ederken, ikini bir ev için kredi çekme konularına ilişkin bankaya gidilirse, o zaman bankanın göz önünde tutacağı bazı kriterler olacağını unutmamalıyız. İlk olarak araştırdıkları nokta bankalar tarafından kişinin gelir durumudur. Gelir durumu iyi olan kişiler eğer her iki krediyi de ödeyebilecek durumdaysa, bu noktada bankalar kredi vermeye gayet istekli olacaktır.

Sadece gelirin iyi olması yeterli mi?

Hayır. Bunun dışında “kredi notu” araştırmaları da yapan bankalar, kötü seviyede olan kişilere ikinci bir kredi olanağı tanımaz. İlk çekilen konut kredisinde ödemelerde aksaklık yaşandıysa veya mevcut bankanın kartlarına ilişkin ödemelerde pürüz oluştuysa, bankalar kişinin kredi notunun düşmemesi için Kredi Kayıt Bürosuna bilgilendirmeler geçer. Bu durumda ise kişiler ikinci konut kredisi alamamaktadır.

Her iki kişinin de sabit maaşı varsa ve gelir durumu ikinci krediye de çok rahat bir şekilde yetiyorsa, bankalar ikinci konut kredisi konusunda herhangi bir sorun yaşatmaz! Bankalar, kredi sayısından ziyade çekilen toplam kredi limiti ve gelir durumlarına bakmaktadır. Bir kişi, limiti doğrultusunda 5 tane de kredi çekebilir. Aylık 20,000 TL sabit geliriniz olduğunu var sayalım, her ay 2000 TL geri ödemeli 5 adet krediniz varsa, banka sizlere altıncı krediyi verme konusunda da herhangi bir sıkıntı yaşatmayacaktır. Sadece her konut için kredi taksitiniz bitene kadar ipotek işlemi uygulanır ve banka kendisini bu noktada garanti altında tutar.

Kredi karşılığında konut ipotek etmek!

İlk çekilen kredi için satın alınmış olan ev, ipotek olarak sunulduğundan sebep ikinci kredide tekrar aynı eve ipotek koyulmaz. Bunun yerine ev kredisi çeken ve ikinci ev olarak isimlendirilen eve ipotek konmaktadır. Banka kredi çeken kişilerin hem gelir, hem de kredi notunu yeterli gördükten sonra ipotek koyma şartı ile krediye onay verir. Geliriniz yeterli olduğu müddetçe ikinci ve üçüncü ev kredisi çekmek makul olacaktır. Yani özetlemek gerekişe; bankalar ilk olarak gelir durumu ve kredi notunu inceleme altında tutar.

Türkiye’de birçok kişi, hane sahibi olabilmek adına bu tip araştırmaları yapmaktadır. Gelir durumu iyi olan vatandaşların başlıca araştırdığı konu ise ikinci konut kredisidir. Bu hususta sizleri bilgilendirmek ve konulara istinaden daha net fikirler almanızı sağlamak adına çalışıyoruz. Artık bankalardan kredi talebinde bulunmanız ve bu açıdan sorun yaşamamanıza istinaden bazı ilerleyişler söz konusudur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.