İhtiyaç Kredisine Nasıl Başvurulur?

02.05.2020
211
İhtiyaç Kredisine Nasıl Başvurulur?

İhtiyaç kredisine nasıl başvurulur, genellikle ilk kez kredi başvurusu yapacak olan kişiler tarafından sorulmaktadır. İhtiyaç kredisine başvuru yapabilmek için birçok kanal bulunmaktadır. Sanıldığının aksine bu kanallar, birbirlerinden farklı özelliklere ve avantajları da beraberinde getirir. Örneğin banka şubelerinde yaptığınız başvurular, internet şubesinden yaptığınız başvuruya nazaran daha fazla olumlu sonuçlanma ihtimaline sahiptir.

İhtiyaç kredisi başvuru yolları 4 farklı başlık altında incelenebilir. Bu yollar internet şubesi, mobil uygulama, müşteri iletişim merkezi ve banka şubesi olarak sıralanabilir. Peki, İhtiyaç kredisine nasıl başvurulur?

 

İnternetten İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İnternetten ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilmeniz için, öncelikli olarak bankanın internet sitesine girmeniz gerekmektedir. İnternet sitesine girdikten sonra sırasıyla;

Ürünler – Krediler – İhtiyaç Kredisi Başvurusu adımlarını izlemelisiniz. Akabinde karşınıza çıkan sayfada gelir ve eğitim düzeyinizi, adresinizi, telefon numaranızı ve kimlik bilgilerinizi doğru ve eksiksiz bir şekilde girmeniz gerekmektedir. 10 dakika ila 24 saat içerisinde başvurunuzun sonucu SMS olarak tarafınıza olumlu ya da olumsuz olarak iletilecektir.

İnternet üzerinden yaptığınız başvurunun dezavantajlarından birisi, herhangi bir insiyatife bağlı olmadan yalnızca veriler üzerinden karar verilmesidir.

 

Mobil Uygulama Üzerinden İhtiyaç Kredisi Başvurusu

Bankanıza ait olan mobil uygulamaya parolanız ile giriş yapın ve başvurular sekmesi altında ihtiyaç kredisi alanına giriş yaparak; gerekli bilgilerinizi doldurun. Başvurunuz işleme alındıktan sonra, tarafınıza bilgilendirme SMS’i ile olumlu ya da olumsuz sonuç aktarılacaktır.

 

Müşteri İletişim Merkezi ile İhtiyaç Kredisi Başvurusu

Müşteri iletişim merkezi ile ihtiyaç kredisi başvurusu, tamamen sesli bir şekilde yapılmaktadır. Bu noktada ihtiyaç kredisine nasıl başvurulur sorusunun yanıtını salt bir şekilde müşteri temsilcisinden alabilirsiniz. Gerekli bilgilerinizi aktardıktan sonra, olumlu ya da olumsuz sonuç diğer başvuru türlerinde de olduğu gibi SMS olarak tarafınıza iletilecektir.

 

Banka Şubesinden İhtiyaç Kredisine Nasıl Başvurulur ?

İhtiyaç kredisi başvurusu konusunda en zahmetli olan fakat olumlu sonuç alabileceğiniz yollardan birisidir. Zira kredi sonucunuz olumsuz olsa dahi, biraz ısrar ile banka müdürünün onayına gitmesini sağlayabilirsiniz. Şayet sistem olumsuz yanıt verse dahi, banka müdürü kredinizi onaylayabilir. Başvuru yaparken yanınızda kimlik kartınızın olması yeterlidir. Buna ek olarak, kredi başvuru esnasında da kredi notunuzu ücretsiz bir şekilde öğrenebilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Başvuru Şartları

İhtiyaç kredisi başvuru şartları, bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir. Fakat tüm bankaların ortak şartlarından birisi, kredi puanıdır. Kredi puanınız yeterli seviyede değilse, bütün şartları karşılasanız dahi kredi onay almanız mümkün değildir. Bunun yanı sıra, ihtiyaç kredisi başvuru şartları birbirleri ile bağlantılıdır. Bütün şartları aynı anda yerine getirmeniz gerekmektedir.

 

İhtiyaç Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

İhtiyaç kredisi başvurusu yaptığınızda banka sizin ticaret geçmişinizi, kredi ve banka kartlarınızı kullanım sıklığınızı, var olan tüm limitlerinizin doluluk oranını, düzenli ödeme yapıp yapmadığınızı ve kredi notunuzu araştırır. Eğer belirlenen şartlara uygunsanız, kredi notunuzun seviyesine göre kredi limitiniz belirlenir. İhtiyaç kredisi başvuru şartlarını sıralamak gerekirse;

  • 18 yaşından büyük olmanız
  • Minimum 1.100 Kredi notu,
  • Düzenli ve belgelenebilir gelir,
  • İşçilerin en az 12 aylık sigortalı olması,
  • Bankalarla kredi ve kredi kartı çalışmalarınızın düzgün olması,
  • Herhangi bir bankanın kara listesinde bulunmamak.

İnternet Üzerinden İhtiyaç Kredisi Başvuru Şartları

Eğer şubeye gitmek yerine internet üzerinden ihtiyaç kredisi başvurusu yapacaksanız; uymanız gereken şartlar oldukça azdır. Zira banka şubelerinde olduğu gibi kefil, maaş belgesi ve diğer unsurlara gerek kalmaz. Fakat bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli husus; kredi notunuzun yüksek olmasıdır. Kredi notunuz yüksekse, direkt olarak onay alabilirsiniz. Peki, kredi notu nedir? Nasıl Yükseltilir?

 

Kredi Notu Nedir, Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu (kredi puanı), kişilerin finans ve banka kuruluşlarıyla yaptığı her türlü maddiyata dayalı işlerin birçok analiz sonucunda ortaya çıkan sayısal ifadesine denilmektedir. Bireyler, bankalar, finans sektörleri kişinin finans konusunda güvenilirliğini anlayabilmek için kredi notunu kullanır.

Kredi notu düşük olan kişiler; bankadan bireysel olarak kredi alamazlar. Kefile, teminata ya da ipoteğe ihtiyaç duyarlar. Bunun en temel nedeni, kredi notunun düşük olmasının banka için risk teşkil etmesidir. Dolayısıyla banka parasını koruyabilmek için, bir teminat ya da güvence talep eder.

Kredi notu yüksek olan kişiler diğer ihtiyaç kredisi başvuru şartları konusunda tam anlamıyla yeterli olmasa bile, kredi alabilirler. Fakat tüm şartlar karşılandığı halde; kredi notu istenilen seviyede değilse, kredi almak oldukça zordur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.