IBAN Nedir ? ve Açılımı Nasıl Yapılır ?

19.10.2017
1.495
IBAN Nedir ? ve Açılımı Nasıl Yapılır ?

Para transferlerimizde sıkça kullandığımız ve para işlemlerimizin yanlış hesaplara yatırılmasını önlemek amaçla üretilen IBAN numaraları banka müşterilerinin banka hesap numaraları olarak adlandırılır.

 

IBAN kullanımı Türkiye’ de 2009 senesinde zorunla hale getirilmiştir. Lakin bir çok insan IBAN numarasını bilmediğinden para transferleri işlemlerinde sürekli olarak sıkıntı çekmektedirler. IBAN numarasından para transfer etmek eski yöntem olan hesap numaraları ile transfer etmekten daha kolaydır.  Sadece bir bilgi ile hem EFT hem de havale yapabildiği  için özelliklede para transferi yapacak olan kişi sadece IBAN numarasına sahip olabilmesi yeterlidir. IBAN numaraları süreçlerinde ilk önce para transferi için banka, bankanın şube kodu, banka hesap numaraları, hesap sahibinin isimi ve soy isimi , hesap sahibi telefon numarası gibi bilgiler gerektiği içinde para transferleri daha da zor olmakta ve bilgilerin herhangi birinde bile hata olması dahilinde para transferinin gerçekleşmemesine neden olduğu için bazı zaman hatalı bilgi sebebi ile aktarılacak ödemeler bankada askıda kalmasına neden oluyor. Lakin IBAN bu tür durumları ortadan kaldırabilecek  çok daha hızlı ve de çok daha az bilgiler ile de para transferi yapılabilmesine olanak tanıyor.

 

IBAN numaralarının ilk iki hanesi daha öncesinde de belirttiğimiz gibi harfsel ifadelerle oluşur. Bu harfler hesabın hangi ülkeye kayıtlı olduğunu göstermekte. Ülkemizdeki IBAN numaraları TR kodu ile başlıyordur. TR harflerinde sonradan gelen 24 rakamsal değerin ilk iki numarası IBAN  numaralarının doğruluğunu test edebilmeleri için yer olan kontrol rakamlarındandır. Bu kod IBAN numarasının geçerli olup olmadığını göstermektedir.

 

İlk iki numaradan sonraki 5 hanede ise de bankanın kodunu göstermektedir. Her bir bankanın kendine ait farkı bir kodu olduğu için bu kodların farklı olduğu görülmektedir.

 

Bu 5 haneden sonrada gelen tek haneli rezerv olarak adlandırılır ve değerleri 0 dır.

 

Rezerv alanından sonrada sizin bankanızdaki kimlinizi oluşturacak olan hesap numaraları gelir. Bu hesap numarasının ilk hanelerinin 0 olduğunu görürsünüz. Bu durumun nedeni ise de bankanda bulunan hesap numaraların daha da uzun olabileceği lakin sizin hesap numaranızın daha da kısa olmasıdır. Sıfır değerinde ki alanlardan sonra da hesap numaranızı oluşturacak olan ilk 3 veya 4 hane banka şubenizi sonraki numaralar ise de o bankadaki hesap numaranızı göstermektedir. Aslında IBAN numarası için sizin bankanızın şube kodu veya banka hesap numarası yer almaktadır. Bu alan da on sekiz haneden oluşur.

 

 

Bir çok banka müşterileri ise de IBAN numarası ile kart numaralarını karıştırır. Bunun sebebi ise de kart numarasıyla IBAN numarasının aynı biçimde yazılmasından kaynaklanmaktadır. Bir IBAN numarası Türkiye’de ki herhangi bir bankaya aitse  aşağıdaki numaralar gibi görünmektedir.

  IBAN Nedir ?

TR12 1345 5231 3458 7981 1431 81

Bu numaraların bankalardaki yazımı ise şu şekilde TR12 1432 4321 9211 9394 91 gibi olmakta. Bu yazılış şekli kartların üzerlerinde yer alan kart numaraları yazılışı ile birbirine çok benzerdir. Bu sebeple sık sık karıştırılmasına sebep olur. Ancak IBAN numarası kart üstünde yer almamakta. IBAN numarasını bilmeyen müşteriler bunu direk olarak bankasından edinebileceği gibi, mobil bankacılık veya internet bankacılığı sayesinde öğrenebilirler

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.