Hiç Peşinatsız Taşıt Kredisi Alınır mı?

23.12.2018
225
Hiç Peşinatsız Taşıt Kredisi Alınır mı?

İster sıfır ister ikinci el taşıt sahibi olmak için bankalara taşıt kredisi talebinde bulunabilirsiniz. Bankalar her iki seçenek için müşterilerine kampanyalar sunmaktadır. Bankaların taşıt kampanyaları incelendiğinde bazı araç modelleri için avantajlı hizmetler sunduğunu da görebilirsiniz. İkinci el taşıtlarda ise araç maksimum 10 yaşında olmalıdır.

Peşinatsız Taşıt Kredisi Veren Banka Var Mı?

Bankalar “0” veya ikinci el taşıt için kredi kullandırmaktadır. Kredi kullanım şartları incelendiğinde ise seçtiğiniz aracın tutarına göre değişkenlik göstermekle birlikte bir peşinat ödemeniz gerekir. Taşıt kredisi vade seçeneği maksimum 48 aydır. Ayrıca neredeyse tüm bankalar araç değeri 100.000 TL altında ise %70, 100.000 TL üstünde ise %50 oranında kredi kullanımına olanak veriyor. Bu nedenle taşıt sahibi olmak isteyen ve banka kredilerine başvuracak kişiler araç değerine göre belli bir peşinat bulundurmalıdır.

 

Peşinatsız Banka Kredisi ile Araç Nasıl Alınır?

Bilindiği üzere taşıt kredisi için bankalara başvuruda bulunulduğunda banka müşterisinin %30 veya %50 oranında müşterisinin peşinatı olmasını talep etmektedir. Peşinatsız taşıt kredisi kullanmak mümkün olmuyor. Ancak hiç peşinatsız kredi kullanarak araç sahibi olmak isteyenler bankaların ihtiyaç kredisine de taşıt kredisiyle beraber başvurabilirler. Hem taşıt kredisi hem de ihtiyaç kredisi ürününü aynı bankadan temin etmek istediğinizde olumlu yanıt alamayabilirsiniz. Bu nedenle taşıtın %30’luk oranında nakdi tamamlamak için başka bir bankadan ihtiyaç kredisi talebinde bulunmalısınız. Kredinin onaylanması ise başvuru sahibinin kredi notu ve gelirine bağlı olarak olumlu veya olumsuz sonuçlanabilir.

 

İhtiyaç Kredisi ile Araç Alınır mı?

İhtiyaç kredisi taşıt kredisi yerine geçecek bir kredi türü değildir. İhtiyaç kredisi faiz oranları ise taşıt kredisi faiz oranlarından yüksek olacaktır. Tek başına ihtiyaç kredisi kullanarak aracın satın alma tutarı kadar ihtiyaç kredisi kullanılmak istenildiğinde aylık taksit tutarları ve kredi geri ödeme miktarı düşündüğünüzden fazla olabilir. Tüm bu olumsuzlukları düşündükten sonra ihtiyaç kredisi ile taşıt almak istediğinizde bankalardan ihtiyaç kredisi talebinde bulunabilirsiniz. Ancak taşıtın fiyatı yüksek olması durumunda ihtiyaç kredisi onaylanma olasılığının düşük olacağını da unutmayınız. Ayrıca yüksek tutarda kredi imkanından yararlanabilmek için hem kredi notu yüksek olmalı hem de talep edilen kredi tutarı gelirle uyuşmalıdır.

 

Hiç Peşinatsız Nasıl Araç Alınır?

Banka kuruluşları aracılığıyla hiç peşinatsız taşıt kredisi alınamamaktadır. Peşinat ödemeden taşıt sahibi olmak isteyenler için galeriler bazı düzenlemeler ve kolaylıklar sunabilmektedir. Bunun için yapmanız gereken talep ettiğiniz araçla ilgili galerilerin yaptığı herhangi bir kampanya olup olmadığını kontrol etmektir. Galeriler aracılığıyla peşinatsız araç kredisi adı altında sunulan hizmetlerdeki işleyiş bankalarla yaptıkları anlaşmalara göre değişkenlik gösterecektir. Galeri kendi adına talep edeceği banka kredisini müşterisine daha yüksek faizlerle sunacaktır. Bu durumda bankadan kredi kullanan galeri olurken, kredi aylık taksit tutarını banka yerine galeriye yapmanız gerektirir.

 

Bankaların Taşıt Kredisi Özellikleri

Taşıt kredisi için bankaların online web siteleri üzerinden hızlı başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru formu doldurulduktan sonra talep 1 iş günü içerisinde tarafınıza iletilir. Onaylanan taşıt kredisi için talep edilen belgelerden nüfus cüzdan fotokopisi, gelir belgesi, sıfır kilometre araçlar için fatura veya şirketten alınan fiyat teklifi, ikinci el taşıtlar için ise araç ruhsatı yanınızda bulundurulmalıdır. Ayrıca ikinci el taşıt için kredi talebinde bulunulması halinde aracın kasko değeri üzerinden kredi tutarı belirlenir. Kredi taksitleri maksimum 48 ay’dır. Genellikle teminat olarak araç rehini yeterli olmaktadır. Gerek görülmesi durumunda ek teminat talep edilebilir. Hayat sigortası yaptırmak zorunludur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.