Hibe Kredisi Nedir ? Nasıl Alınır ?

02.12.2017
221
Hibe Kredisi Nedir ? Nasıl Alınır ?

Kamu kurumları tarafından sunulan hibe destekleri günümüz birçok işletme sahibi olmak isteyen veya mevcut işletme sahibi olup işlerini büyütmeyi planlayanlara çare olmakta. Fakat burada unutulmaması gerekilen en uç nokta ise bu hibe kredisinin maalesef herkese verilmemesidir. Hibe desteğinden faydalanmak isteyen kişilerin projeleri farklı ve bir proje dahilinde olması kendilerine kredinin kapılarını sonuna dek açmaktadır. Gelelim hibe’nin ne olduğuna dair bilgileri size aktarmaya.

 

 

Hibe Kredisi Nedir?

Türkçe anlamıyla bağış sıfatını taşıyan hibe kredisi, kamu kurumları tarafından kişilere sunulan geri ödemesiz kredi türünü kapsamaktadır. Bağış anlamını taşıyan hibe kredileri yeni girişimciler başta olmak üzere, mevcut işyerlerini büyütmeyi planlayan esnaflara da yönelik bir kredi kapsamını oluşturuyor. Fakat burada bilinmesi gerekilen önemli nokta ise bu paranın hediye sıfatıyla değil, mevcut kişiye ait projenin gerçekleştirilmesi ve ülke yararına ait bir işletme olması adına verilen bir kredi türünü de kapsamaktadır. Hibe kredileri aynı zamanda özel şirketlere de verilmektedir. Hibeden faydalanmak isteyen şirketlerin girişimcilere nazaran daha farklı belgelerle başvuru da bulunması gerekmektedir. Bu nedenle bu kurumlardan alınacak hibelerin tam olarak hangi sıfatla alınması üzerine bilgi sahibi olmak daha sağlıklı olacaktır.

Hibe Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

Hemen üstte de bahsettiğimiz üzere hibe kredileri farklı projelerin hayata geçirilmesi adına verilen ve geri ödemesi olmayan krediler kapsamında yer almaktadır. Gelelim hibe kredilerinden kimlerin faydalanacağı üzerine bilgilere. Hibe kredileri az sayıda dağılım görmekle birlikte, öncelikli olarak farklı projeler bazında değerlendirmeye yönelik verilmektedir. Ayrıca bu projenin hükümet kapsamında bütçeye ekonomik fayda sağlaması ve kişinin de kendi kazancına sahip olabilmesi gerekmektedir. Bu kredi türünde en çok baz alınan projeler ise farklı olmak kaydıyla; teknoloji, hayvancılık, internet ve benzeri fark yaratabilecek yatırımlara yönelik olmalıdır. 

 

Hibe Kredisi Veren Kurumlar Hangileridir?

Hibe kredileri alana göre dağılım gösteren kurumlar tarafından kişilere sunulmaktadır. Farklı bir proje bazında değerlendirmek istediğiniz iş türünü projeler halinde ilgili kuruma sunarak kredinizi alabilirsiniz. Fakat bunun içinde belli başlı belgelerin ve isteklerin olduğunu da unutmamalısınız. Öncelikli olarak hangi kurumlar olduğunu öğrenmekte de fayda var.

  • Küçük ve orta ölçekli işletmeler için kredi desteği sunan KOSGEB, adından da anlaşılacağı üzere bu çerçeve de destek sunan bir kurumdur.
  • Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da hibe kredisi kapsamında hayvancılık üzerine projeleri değerlendirerek bu bazda geri ödemesiz kredi desteği sağlayabilmektedir.
  • Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurulu da hibe destek kredileri kapsamında bulunmaktadır.
  • Hibe kredisi veren bir diğer kurum ise Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Kurumu olan TÜBİTAK da özellikle teknoloji ve internet üzerine yatırımlar konusunda destek vermektedir.

Hemen üstte maddeler halinde sunduğumuz kurumların tamamı en sık hibe kredisi veren kurumlar kapsamında bulunuyor. Önemli ve farklı projeler üzerinde de her türlü desteği sunan bu kurumlar dışında da hibe veren farklı kuruluşlar bulunuyor. Bu kurumlar haricinde banka ve kooperatiflerde hibe kredi desteği sunmaktadır. Fakat az bir meblağ desteğinde bulundukları için maddeler içerisinde yer alan 4 kurum daha mantıklı ve daha işe yarar bir netice sağlayacaktır. Sizde güzel bir proje hazırlayarak veya mevcut olan projenizi daha güçlü bir yapıda tutarak sunum yapıp kredi olanağından faydalanabilirsiniz. Kurumdan kuruma değişen şartlar kapsamında olmanız krediyi alabilmenizi sağlayacaktır. Özelliklede KOSGEB merkezlerine sunacağınız farklı projelerinizde kredi desteği almanız yüksek ihtimalde olmaktadır. Ülke ekonomisine destek verecek olan işletmeler üzerinde KOSGEB daha etkin bir rol üstlenmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.