HGS İçin Hangi Evraklar Gerekmektedir

03.12.2017
342
HGS İçin Hangi Evraklar Gerekmektedir

Hayatımıza 2013 yılında dahil olan HGS, uzun uğraşlar sonrası karar verilen önemli bir sistem kapsamını oluşturmaktadır. Ülkemizdeki trafik yoğunluğu göz önünde bulundurularak daha sakin ve uzun sıralarda beklememe durumları oluşturularak otoyol girişlerinde ferah bir düzenek sağlamıştır. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen kartlı geçiş sisteminin yerine getirilen Hızlı Geçiş Sistemi yani HGS bu doğrultuda sürücülere daha rahat bir geçiş imkanını da sunmaktadır. HGS kaydıyla sahip olduğunuz etiket veya kart sayesinde gişelerden geçerken bu gişelerde yer alan kamera sistemlerince kart ya da etiketiniz otomatik olarak okunmaktadır. Böylece durmadan yolunuza devam ederek her türlü geçiş iznine de sahip olunabiliyor.

 

 

HGS Kart veya Etiketi Nereden Alınır?

HGS başvurusu yapmak için öncelikle size en yakın PTT şubesine gitmeniz yeterli olacaktır. Akabinde etiket veya kartı satın alabilmek için üyelik nezdinde bulunan 5 TL’lik ücreti ödemeniz gerekiyor. Bu kart veya etikete sahip olduğunuz takdirde ülkenin neresinde olursanız olun, HGS sistemine tabi olan geçişlerde bekleyişe maruz kalmadan yolunuza devam edebilirsiniz. PTT aracılığıyla dolumlar yapılabilir, öte yandan bankalara vereceğiniz otomatik ödeme talimatı sayesinde de sürekli olarak aktif bir şekilde HGS kart veya etiketinizi kullanabilirsiniz. Gişelerden sorunsuzca geçebilmeniz için tek geçerli kural kart bakiyenizin dolu ve aktif olmasıdır. Aksi takdirde ceza işlemi adı altında meblağlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

HSG Bakiyem Biterse Ceza Yer Miyim?

HGS bakiyeniz yok ise veya kart ya da etiket bulundurmadığınız takdirde HGS sistemlerinden kaçak geçiş veya giriş nezdinde olacaksınız. Bu nedenle kart veya etiket zorunluluğuna uyum sağlamanız gerekiyor. Ayrıca bakiyenizi de sürekli olarak kontrol etmeniz ceza yemenizin önüne geçecek bir diğer etki alanını oluşturuyor. Aksi halinde Kara Genel Müdürlüğü tarafından cezai yaptırım uygulanarak ilgili sürücüye ait aracın plakasına ceza kesilmektedir. Bu ceza ücreti ise yapılan mesafeler arası geçişin tamı tamına 10 katı fazlası olarak alınmaktadır. Eğer haksız olarak gördüğünüz bir durum var ise bunun için size ayrılan 7 günlük itiraz etme hakkını da değerlendirebilirsiniz. Öte yandan geçişten hemen sonraki ilk 15 günlük çerçeve de geçiş ücretini ödeyen kişilere %15’lik bir indirim söz konusu olmaktadır.

HGS için Hangi Evraklar Gerekmektedir?

Bu soruya cevaben; iki farklı duruma yönelik evraklara ihtiyaç duyulduğunu söylemekte fayda var. Zira şahsa ait bireysel araçlarda farklı, kurumsal araçlar veya kiralık olarak işlem gören araçlar için ise farklı bir evrak gereksinimi duyulmaktadır. Öte yandan kart veya etiket başvurusunda bulunacağınız HGS için bu durum başvuru yapacağınız konuma göre değişiklik gösterebilmektedir. Şahsa yönelik bir başvuru olacak ise size en yakın PTT şubesine giderek yanınızda yalnızca kimlik bilgileriniz ve araç ruhsatı ya da araç ruhsat fotokopisini götürmeniz yeterli olacaktır. HGS kart veya etiket başvuru yapacak olan kişinin kimlik bilgileri ile araç ruhsat bilgileri birbirini tutması gerekmektedir. Aksi takdirde farklı isimlere ait olan bu bilgilere işlem yapılmamaktadır. Bu durumu göz önünde bulundurarak başvuru yapmanız daha sağlıklı bir netice oluşturacaktır.

Kart veya etiket başvurunuz kurumsal bir araca yönelik ise bunun için gerekli ek evraklara ihtiyaç duyulabilir. Bunun için şirket veya firma sahibinin bizzat kendisi gelerek başvuru yapması zorunluluğu bulunmuyor. Bunun yerine vekalet verilen şirket yetkilisinden herhangi birinin dahi yetki belgesi, imza sirküleri ve araç ruhsat ya da ruhsat fotokopisi ile gelerek başvuru da bulunması yeterli olmaktadır. Önemli bir not daha belirtecek olursak her bir kurum aracına ait özel olarak etiket almanız gerekmektedir. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.