Heyet Raporu Nasıl Alınır, Rapor Ücreti Ne Kadardır?

04.10.2018
430
Heyet Raporu Nasıl Alınır, Rapor Ücreti Ne Kadardır?

Heyet raporu almak iş başvurularında, üniversite kayıtlarında ve evlat edinme gibi durumlarda başvuru sahibinin sağlıklı olduğunu kanıtlamak amacıyla verilebildiği gibi bazı özel ilaçların kullanımı için talep edilmesi nedeniyle hastalığın kanıtlanması amacıyla da gerekli muayenelerin yapılması sonrası verilebilmektedir. Tam teşekküllü hastanelerden alınması gerekli olan raporun alınması ile ilgili ayrıntılara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

📌 Heyet Raporu Veren Tam Teşekküllü Hastaneler Hangileridir? 📍

Heyet raporu almak için tam teşekküllü bir hastane tercih edilmesi gereklidir. Tam teşekküllü sağlık raporu veren hastaneler ile ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmamakta, heyet raporu alınacak hastanenin özel veya kamu hastanesi olması gibi bir kriter belirtilmemektedir. Heyet raporunun hangi hastanelerden alınacağı sınırlandırılması raporu talep eden kurum ve kuruluş tarafından belirtilmekte, yapılan sınırlandırmalar kamu hastaneler birliğine bağlı hastanelerin tercih edilmesi yönünde gelişmektedir. Aksi takdirde heyet raporu almak için seçeceğiniz hastanenin;

 • Tam teşekküllü olması,
 • Doktorlarının uzman olması Kriterleri sağlamak için yeterli olacaktır.

 

📌 Heyet Raporu Almak İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir? 💻

Heyet raporu başvurusu sırasında standart olarak talep edilen belgeler bulunmaktadır. İlgili belgeler ile birlikte başvurunuzu tamamlamanız sonrasında hastane tarafından belirtilen günler içerisinde rapor için gerekli muayenelerden geçerek raporunuzu teslim alabilirsiniz. Hastaneden hastaneye farklılık gösterebilse de genel olarak heyet raporu başvurusunda bulunacak adaylardan;

 • Nüfus Cüzdanı,
 • 3 adet vesikalık fotoğraf,
 • Heyet Raporu Talep Dilekçesi

Talep edilmektedir. Dilekçe için hastane tarafından hazırlanan taslak bulunmakta olup dilekçe taslağını hastaneden temin ederek doldurmanız başvuru için yeterli olacaktır. İlgili belgelerle birlikte hastane yoğunluğuna bağlı olarak heyet raporu muayenelerinin yapıldığı gün başvurunuzu iletebilirsiniz.

📌 2018 Yılı Heyet Raporu Nasıl Alınır? 👀

İlgili başvuru tamamlandıktan sonra heyet raporu 2018 muayenelerine başlanır. Genel olarak heyet raporunda;

 • Genel Cerrahi,
 • Göz,
 • Kulak – Burun – Boğaz,
 • İç Hastalıkları,
 • Nöroloji,
 • Ruh ve Sinir Hastalıkları

Polikliniklerinden muayene olmanız gerekmektedir. İlgili muayeneler belirtilen günler içerisinde gerçekleştirilerek herhangi bir problem görülmemesi halinde muayeneyi gerçekleştirilen doktorlarca imzalanır. Raporunuzda talep edilen tüm doktorların imzası tamamlandıktan sonra raporunuzun heyete girmesi için hastane yetkililerine teslim ederek size verilen gün ve saatte raporunuzu teslim almak üzere hastaneden ayrılabilirsiniz. Hastane yönetimi tarafından heyetin bitiş günü ve saati olarak size verilen gün ve saatte heyet raporunu teslim alabilirsiniz.

📌 Heyet Raporu Almak Kaç Gün Sürer? 🔎

Heyet raporu vermeye yetkili tam teşekküllü hastanelerde haftanın belirli günleri heyet toplanmakta, heyet raporu başvurusunda bulunulduğunda verilen gün içerisinde hastaneye giderek yaklaşık 6 adet poliklinikten muayene olunması gereklidir. Heyet raporunun belirli günlerde verilmesi nedeniyle genellikle kalabalık bir grupla birlikte heyet raporu muayeneleri gerçekleştirilmekte, artan hastane yoğunluğu nedeniyle gerçekleştirilmesi gereken muayeneler bir iş günü içerisinde tamamlanamamaktadır. Muayenelerden sonra elde edilen bulguların değerlendirilerek rapora onay verilmesi için heyete girmesi de düşünüldüğünde heyet raporu kaç günde alınır sorusuna ortalama 2 ila 5 iş günü şeklinde cevap verilecektir.

📌 2018 Yılı Heyet Raporu Ücreti Ne Kadardır? 🕶

Tam teşekküllü hastanelerden temin edilen heyet raporu başvurularında başvuru sahiplerinden hastane yönetimi tarafından belirlenen heyet raporu ücreti 2018 ödemesi talep edilmektedir. Muayenelere başlamadan önce yatırılması gereken tutar, başvuru esnasında başvuru sahibinden tahsil edilerek başvurusu kabul edilmektedir. Özel hastanelerce talep edilen ücret hakkında net bilgi vermek mümkün olmasa da kamu hastaneler birliğine bağlı devlet hastanelerinde 2017 yılı içerisinde 200 TL olarak belirlenen ücretin 2018 yılı içerisinde 200 ₺ ila 250 ₺ arasında talep edildiği bilinmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.