Hesap İşletim Ücreti Nasıl Geri Alınır?

24.09.2018
202
Hesap İşletim Ücreti Nasıl Geri Alınır?

Hesap işletim ücretini geri almak, yasal olarak ödenmesi gereken bir ücret olmadığı için mümkündür. Bankaların bu konudaki tutumları çeşitlilik gösterebilmektedir. Hesap işletim ücreti nedir diye merak edenler için birçok banka, 3 aylık, 6 aylık ya da yıllık periyotlar halinde hesap işletim ücreti kesmektedir. Müşterilerin banka hesaplarından doğrudan kesilen bu miktarın tutarı da bankadan bankaya değişiyor. Bazı bankalar oldukça düşük miktarlar talep etse de, bazı bankalar 100 ₺ gibi ciddi miktarlar talep edebilmektedir. Hesap işletim ücretinin alınması ile ilgili yasal bir dayanak bulunmamaktadır. Bankalar, çeşitli masrafları kanıt olarak göstererek bu ücreti temin etmektedir. Banka müşterileri, bu ücretin kesilmesi ile ilgili itirazda bulunmadığı müddetçe de hesap işletim ücreti iadesi söz konusu olmamaktadır.

📌 Hesap İşletim Ücretinin Kesilmediği Durumlar 🔍

Bankalar, müşterilerinin haberi olmadan da hesap işletim ücreti kesebilmektedir. Bazı durumlarda, gerekli şartları sağlayan kişilerden böyle bir ücret alınmamaktadır. Hesap işletim ücretinin olmadığı özellikle belirtilmiş olan bankacılık hizmetlerinden yararlanıldığında da bu ücretin ödenmesi söz konusu olmayacaktır. Hesap işletim ücreti kesilmemesi için gerekli şartlar, bankaların kendi politikalarına göre farklılık gösterebilir. Genellikle öğrenciler, emekliler, maaş hesabına sahip olanlar, otomatik fatura ödeme talimatı verenler, bireysel emeklilik gibi hizmetlerden yararlananlar, hesap işletim ücreti tahsis edilmeyen kişiler olmaktadır.

 

📌 Hesap İşletim Ücretinin Yasallığı 🚧

Hesap işletim ücretinin yasal olup olmadığı ile ilgili çok sayıda tartışmaya ulaşılabilir. Hesap işletim ücreti kavramı, 2002 yılında hayatımıza girmiştir. Bu tarihten sonra banka hesabı açtırmış olanlar ve bu ücretin tahsis edileceği ile ilgili bir madde bulunan sözleşmeyi imzalamış olanlar, ödemeleri yapmakla yükümlü tutulmaktadır. 2002’den önce hesap açtırmış olan ancak günümüzde hesap işletim ücreti tahsis edilen kişiler ise gerekli mercilere başvuru yaparak, ödedikleri tutarı geri alabilirler. Sözleşmede imzalansa dahi bu ücretin tahsis edilmesinin yasal olmadığını belirten çok sayıda mahkeme kararı bulunsa da, bankalar müşterilerinden ödeme almaya devam etmektedir. Konu ile ilgili kesin bir karar henüz gündeme gelmemiştir.

Hesap İşletim Ücretini İade Almak

📌 Hesap İşletim Ücretini Geri Almak İçin Yapılması Gerekenler 📣

Hesap işletim ücretini geri alma 2018 için öncelikle böyle bir ücretin kesildiğine dair kanıt elde edilmesi gerekmektedir. Banka hesap dekontları incelenerek, ücret tahsis edilip edilmediği öğrenilebilir. İnternet şubesi ya da ATM’lerden alınacak belgeler de bu konuda kanıt niteliği taşıyacaktır. Hesabından ücret tahsis edilen kişiler, bir adet dilekçe doldurarak ilgili bankanın genel merkezine göndermelidir. Dilekçe gönderilse dahi olumsuz bir yanıt alınabilir. Bazı bankalar, bu ücretin yasal olduğunu savunarak gelen iade taleplerini geri çevirmektedir. Merkezden olumlu bir yanıt geldiği takdirde ise en kısa sürede alınan ücret kişinin hesabına geri yatırılacaktır.

Olumsuz yanıt alan kişiler ise hemen pes etmemelidir. Bu aşamadan sonra başvurulması gereken kurum Tüketici Hakem Heyetleridir. Ücretin alınmasının yasal olmadığını belirten örnek bir banka hesap işletim ücreti iadesi yönünde tüketici mahkemesi onama kararı, kesilen ücret ile ilgili dekont, kimlik bilgileri ve hazırlanacak yeni bir dilekçe ile kuruma başvuru yapılabilir. Tüketici Hakem Heyetleri, kaymakamlık bünyesinde yer almaktadır. Heyetteki yoğunluğa göre başvurulardan sonuç almak birkaç aylık bir sürece neden olabilir. Genellikle heyete yapılan başvurular sonucunda bankalar geri ödeme gerçekleştirmektedir. Hesap işletim ücretlerinin geri iadesi, son 10 yılda kesilmiş ücretler için yapılabilmektedir. 10 yıldan önceki ödenen ücretler için herhangi bir iade söz konusu olmamaktadır. 10 yıl içerisinde tahsis edilen toplam tutar geri alınabilir. Dilekçe hazırlanırken, banka hesabı ile ilgili bilgiler detaylı bir şekilde ifade edilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.