Hazine Aramak İçin Devletten Alınacak İzinler

06.09.2019
301
Hazine Aramak İçin Devletten Alınacak İzinler

Devlet define aramak isteyen kişilerin resmi prosedürleri yerine getirmesi kaydı ile bazı konularda kendilerine destek çıkmaktadır. Bu resmi prosedürleri yerine getirmeden kaçak bir şekilde define aramak gibi bir hataya sakın düşmeyin bu gibi durumlar sizlerin yasal olarak cezai işlemlere tabi tutulmanıza sebep olabilmektedir.

Devlet İzinli Hazine Aramada Alınacak İzinler Nelerdir?

Ülkemiz içerisinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan ve teftiş işlerinin yapıldığı tüm kazı girişimleri ve define aramaları için mutlaka ama mutlaka arama yönetmeliğine uygun olacak şekilde kazı çalışmalarının yürütülmesi gerekmektedir. Bunu iyi şekilde öğrenmek adına Kültür Bakanlığı’nın resmi sitesinden ulaşabileceğiniz Define Arama Yönetmeliğini iyi bir şekilde okumanız gerekmektedir. Bu işlemi gerçekleştirmek adına ilk olarak define arama ruhsatı edinmeniz gerekmektedir. Yapmış olduğunuz kazınalar neticesinde eğer eser bulursanız bulmuş olduğunuz bu eserlerin bir yerden başka bir yere taşınabilmesi adına kesinlikle ruhsat edinilmesi şarttır.

Define Arama İşlemi Aşamaları

Define arama işlemini yasal bir şekilde yerine getirmek istiyorsanız eğer sizlere bu belgeyi elde etme maliyeti hakkında kısa bir bilgilendirmede bulunmak istiyoruz. Define arayacak kişiler ilk olarak kazı çalışması yapacakları bölgenin bağlı olduğu mülki amirine bölge tespitini yaptıktan sonra ön çalışmalarını gerçekleştirirler daha sonra başvuru işleminde bulunarak define araması gerçekleştirecekleri yönünde müracaatta bulunurlar.

Ülkemiz içerisinde belirtilmiş olan kanunlar herkes için geçerlidir. İsteyen herkes gerekli şartları yerine getirerek, gerekli belgeleri alıp define arama çalışmalarını gerçekleştirebilir. Define araması için başvuru gerçekleştirecek olan kişi mutlaka amacının ne olduğu ve define arama işlemi gerçekleştirecek olan sahanın il, ilçe, mahalle ve sokak gibi bütün bilgilerini ve ne amaçla define araması yaptığını başvuru süreci içerisinde dolduracağı dilekçe içerisinde mutlaka belirtmesi gerekmektedir.

Define Arama Koşulları

Ülkemizde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından alınacak olan izin belgesi ile arama gerçekleştirilecek olan sahanın büyüklüğü 100 m2’yi geçemez. Harita ve krokisinin Bayındırlık il Müdürlüğünce onaylanmış olan saha ve çizili alan içerisinde olması gerekmektedir. Müze tarafından kişilere verilecek define arama belgesinin geçerlilik süresi 1 yıl gibi bir süredir. Aramalara başlanıldıktan 1 ay içerisinde kazıların bitirilmesi gerekmektedir.

Define arama işlemi içerisinde gerçekleştirilecek olan bütün masraflar define aramak için başvuru yapan kişilere aittir. Define işleminin ardından mutlaka kazı çalışmasının geçekleştirildiği saha eski haline getirilmelidir. Define arama işlemleri genellikle arama işleminin gerçekleştirileceği müzeye bağlı olan bir yetkili başkanlığında, Ticaret ve İçişleri Bakanlıklarından gelen birer temsilci gözetimi içerisinde gerçekleştirilir.

Unutulmaması gereken bir konu ise arama çalışmaları sırasında eğer bir tarihi eser, kültür ve tabiat varlığı tespiti halinde kişilerin gerçekleştirdiği aramalar durdurularak Bakanlığa devredilir. Bu aramalar içerisinde kişiler herhangi bir şekilde hak iddia edemezler.

Bulunan Defineden Ne Kadar Pay Düşmektedir?

Gerekli bütün izinler alınarak başlanılmış olan define arama işlemleri içerisinde tespit edilip çıkarılan definelerin gerçek değerleri tespit edilir. Ticaret Bakanlığı geçer akçe üzerinden tespit edilen gerçek değerler çerçevesinde define arayıcılarına ait pay hakkını verir.

Gerekli izinleri almış olan kişilerin çıkarmış oldukları define üzerinden hak edebilmeleri genellikle defineyi çıkarttıkları bölgeye bağlıdır. Eğer hazineye ait olan bir arazi içerisinde define arama işlemi yapılmış ve define çıkarılmışsa definenin sahip olduğu değerin %50’si define arayıcılarına verilmektedir. Özel ya da mülki bir arazi üzerinde tespit edilmiş olan definelerde ise %40 define arayıcılarına %10 ise mülk sahibine hak payı olarak define değeri üzerinden verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.