Hayvancılık Süt Parası Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

15.03.2019
208
Hayvancılık Süt Parası Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Devlet tarafından çiftçiye ve tarıma yönelik üretim yapmaya yönelik olarak çeşitli destekler veriliyor. Bu desteklerden biri de çiğ süt alımları konusunda destekleme ödemeleri biçiminde oluyor. Bu destekten faydalanmayı düşünen çiftçilerimizin başvuru yapması için Tarım ve Orman Bakanlığı ilan veriyor. İlanda belirtilen tarihlerde  başvuru yaparak destek alınabiliyor. Süt parası için başvuru şartları, başvuru dilekçesi ve başvuru formu konusunda bilgileri yazımızda bulacaksınız.

Süt parası alarak maliyetlerinde bir parça rahatlamak isteyen üreticiler, üye oldukları üretici örgütlere başvurularını gerçekleştirebiliyor. Üreticiler, devlet tarafından belli dönemlerde ödemesini çiğ süt desteklemelerini alabiliyorlar. Yazımız sayesinde pek çok üreticinin kafasına takılan; süt parasının anlamı, süt parasının nasıl alınabileceği, başvuru şartlarının ne olduğu, destek tutarının ne kadar olduğu soruları yanıt bulacak.

 

Süt Parası Ne Demektir?

Çiftçilerimize yönelik olarak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından pek çok alana yönelik olarak destek veriliyor. Aslında çiğ süt konusunda verilen destek de bakanlık tarafından verilen desteklerden sadece bir tanesidir. Çiğ süt diye isimlendirilen süt aslında, bakanlıkça sisteme kayıtlı olarak süt soğutma tanklarında +4 dereceye kadar soğutulmuş olan sütlerdir ve destek bu süt üreticilerini kapsar. Süt parası için manda, koyun, inek ve keçi sütü üreticileri başvuru yapabilir. Alınacak olan destek için belirli bir fiyattan söz etmek Bakanlık tarafından belirlendiğinden pek mümkün olamıyor. Farklı dönemler için destekleme tutarları farklı oranlarda olabiliyor.

 

Üreticiler Süt Parasını Nasıl Alabilir?

Süt üreticilerinin süt parası alabilmesi için öncelikle üye olduğu yetiştirici örgüte dilekçe yazıp başvuru yapması gerekiyor. Ayrıca bağlı olunan yetiştirici örgüte, satış belgesinin aslının verilmesi gerekiyor. Bu belge fotokopisi veya nüshaları ile işlem yapılması mümkün olmuyor. Üretici tarafından üretilen sütün, Bakanlık Süt Kayıt Sistemi’ne girişlerinin yapılması şart ve bu kayıtları üretim yapılan il ve ilçelerden yapmak mümkün oluyor. Bu işlem yetkisi olan ve üye olunmuş olan örgüt tarafından yapılıyor. Bu giriş ve kayıt işlemi ile icmal listeleri oluşturulmaktadır. Eğer üyesi olduğunuz üretici örgütün sisteme veri girme yetkisi yoksa, tutanaklarınız il ve ilçe müdürlüklerine gönderilmektedir.  Bakanlık tarafından ilan edilmiş olan tarihler arasında başvurunun bu örgüte yapılması gerekiyor. Destek başvurunuz bu aşama sonrasında incelemeye alınır. Bu durumda hazırlanmış olan icmaller bir süre itirazlar olma olasılığı nedeniyle askıya alınacaktır.  İtiraz askı süresince olmaz ise destek talebiniz kabul edilmiş sayılır. Bu aşama sonrasında da; 2. icmal hazırlanacak, hazırlanan bu 2. icmalden sonra destekleme ödemesi verilecek olan nihai liste olarak icmal 3 hazırlanacaktır. Destek için belirlenmiş en nihai listeler ise 5 iş günü içinde Hayvancılık Genel Müdürlüğü’ne gönderilmektedir.

 

Süt Parası Başvuru Şartları Nelerdir?

Çiğ süt desteklemesinden yararlanmak isteyen üreticilerin bazı şartlara sahip olması gerekiyor. İşte o şartlar:

 • Sahip olduğunuz ve süt üretimi yaptığınız hayvanların bakanlık sistemi olan TÜRKVET‘e kayıtlı olması şarttır.
 • Başvuru aşaması yetiştirici örgütlerle yapıldığından destekten yararlanmak isteyen kişilerin kişilerin bu örgütlere üye olması gerekir.
 • Üretmiş olduğunuz sütü destekleme ödemesinden faydalanabilmeniz için onay belgesi olan tesislere satmanız ve bu satışı faturalandırmanız gerekiyor.
 • Satışı yaptığınız tesisin de Bakanlık Süt Kayıt Sistemi’ne sütünüzün girişleri yapması ve ve sistem tarafından tanımlanmış olması gerekiyor.
 • Satış kanalı; bireysel  üreticiler de yetiştirici örgütler ya da bunların yarı yarıya pay sahibi oldukları diğer iştirakleri de olabilir.
 • Satışı gerçekleşen süt belgelenmelidir ve Bakanlık Süt Kayıt Sistemi’ne düzenli olarak kayıt işlemi yapılmalıdır.
 • Satışı gerçekleştirilen işletmelerin çiğ süt arzı için faaliyet gösterdiklerini gösteren izin belgeleri ve sağlık sertifikası sahibi olması gerekir.
 • Süt miktarı, 1 kg süt tozu baz alınarak belirlenmektedir.
 • Süt parasını, sütünü üretici örgütler aracılığı ile ile satacak olan kişiler alabilir.
 • Fiyatları bakanlık belirler.
 • Evraklarınızın başvuru sırasında eksiksiz olması şarttır. Eksiklik başvurunun ret edilmesine sebep olur.
 • Süt soğutma tanklarının usullere uygun olması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.