Hayat Sigortası Hangi Hallerde Ödeme Yapmaz

18.11.2017
319
Hayat Sigortası Hangi Hallerde Ödeme Yapmaz

Daha önceden bir bankadan kredi aldıysanız biliyorsunuzdur, bankalar kredi vermeden önce müşterilerine hayat sigortası yaptırılması şartı koyarlar. Peki nedir bu hayat sigortası? Bilmeyen kişiler için hayat sigortasını tanımlayalım. Genel geniş ve gündelik anlamıyla tanımlayacak olursak; kredi borcu olan kişinin daha borcu bitmeden vefat etmesi durumunda bankanın borcu tahsil edebilmesini sağlar. Buna diğer bir deyişle bankanın her halükârda borcunu tahsil edebilmek için kendini garantiye alması da diyebiliriz de. Bazı hayat sigortaları sadece kişinin vefatı durumunda ödeme yaparken bazı hayat sigortaları ise iş görmemezlik ve sakatlık gibi durumlarda da kişinin yerine bankaya ödeme yaparlar. Hayat sigortası yaptırırken en çok dikkat etmeniz gereken şey yetkili kişilerin sizden istediği bilgileri doğru bir şekilde yanıtlamanızdır. Aksi bir durumda sigorta şirketi anlaşmadan cayabilme hakkına sahiptir. Lütfen bu duruma özen gösterin ve sözleşmenizi dikkatle okuyup öyle imzalayın.

Bazı durumlarda haya sigortası geçerliliğini yitiriyor. Neler olduğunu söyleyelim;

  • Eğer ki hayat sigortası yaptırmış kişi sırf borcu sigorta şirketi tarafından karşılansın diye kendi ölümünü planlanması, intihar etmesi veya ölümüne kaza süsü vermesi durumunda
  • Sigorta anlaşması yaparken mirasçı diye belirttiği kişi tarafından öldürülmesi, cinayete kurban gitmesi durumunda
  • Bir havayolu şirketi ile kaçak bir şekilde yolculuk yaparken vefat etmesi durumunda
  • Nükleer saldırı veya kimyasal silah kullanımı sonucunda vefat etmesi durumunda
  • Savaş esnasında vefat etmesi durumunda
  • Hayat sigortası yaptırdığı esnada mevcut bir hastalığı olup bunu belirtmemesi durumunda

Yukarıda belirtilen durumlarda sigorta şirketi sizin adınıza bankaya ödeme yapmayacaktır.

Hayat sigortası yaptıran kişinin mevcut bir hastalığı var ise bunu hayat sigortası yaptırırken yetkili kişilere dürüst bir şekilde belirtmesi gerekmektedir. Tahmin ettiğiniz gibi mevcut bir hastalığınızın olması sigorta priminizi arttıracaktır ancak bu çok da yüksek miktarda bir para değildir.

Yaşam sigortası ile ilgili olarak bilmeniz gereken bir diğer önemli şey ise illa ki kredi çekeceğiniz bankaya yaptırmak zorunda olmadığınızdır. Yani açıklamak gerekirse, krediyi alacağınız bankanın hayat sigortasının fiyatı size yüksek gelirse hayat sigortasını kendi bütçenize göre başka bir yerden yaptırmayı tercih edebilirsiniz. İstediğiniz yeri seçebilmek sizin kararınızdır.

Hayat sigortası ile ilgili size verebileceğimiz en önemli öneriler;

  • Hayat sigortası yaptırmanız için gereken hayat sigortası sözleşmesi dikkatlice okuyun. Anlamadığınız yerler olursa bir sigorta yetkilisine danışın.
  • Yaptırmak üzere olduğunuz hayat sigortasının tam olarak kapsam alanını öğrenin. Hayat sigortanız sadece ölüm durumunu mu kapsıyor yoksa iş görememeniz durumunda da bankaya ödeme yapıyor mu, bunu tam net öğrenin.
  • Sigortayı yaptırırken istenilen tüm bilgileri eksiksiz ve net bir şekilde doldurun.

Hayat sigortası yaptırmak faydalı bir şeydir. Ancak hayat sigortasının faydalı olabilmesi için bilinçli bir şekilde yaptırmanız gerekmektedir. Daha önce de belirttiğimiz gibi hayat sigortası; bankanın her halükârda borcunu tahsil edebilmek için kendini garantiye almasıdır.

Yetkililer sigorta anlaşmanızı hazırlarken bazen size sormadan sizin genel sağlık durumunuzu “sağlıklı” olarak kayıtlara geçmektedir. O yüzden siz eğer bir sağlık probleminiz var ise sorulmasa dahi özellikle belirtmeye özen gösterin. Örneğin kalp hastası iseniz bunu belirtin. Çünkü vefat etmeniz durumunda sigorta şirketi ölüm evrakınızı aldıktan sonra bir araştırma yapar. Yaptığı bu araştırmada sözleşmede “sağlıklı” gözükmenize rağmen sizin kalp hastası olduğunuzu belirler ise bankaya olan borcunuzu karşılamaz ve varis olarak gözüken kişiler ödemek ile yükümlü olurlar. Böyle bir durumla karşılaşmamak için madde madde okuyup bilinçli bir şekilde hareket etmeye özen gösterin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.