Harcama Öteleme Nedir?

14.05.2019
366
Harcama Öteleme Nedir?

Harcama Öteleme Nedir?

Günümüzde bu sistem, kolay ve hızlı bir şekilde kullanımı ile ön planda olmaktadır. Harcama öteleme yöntemi birden fazla bankanın hazırlamış olduğu en iyi ayrıcalıktır. Kredi kartlarıyla alakalı bu sistem ile harcamalarınızı 1 ay sonra ödenmesi anlamına gelir.

Harcama Öteleme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı harcaması sonrasında oluşan miktarlar maddi açıdan problem yaratacak ise, bunları erteleyebilmek müşteriler için harika bir imkan yaratır. Örnek vermek gerekirse kredi kartı ile harcama yaptığınızda bu tutarı ödeyecek maddi gücünüz yoksa bu gibi durumlarda kredi kartı harcama öteleme sistemi sizlere sunularak kolaylık sağlanıyor.

Harcama öteleme sistemi sayesinde 2 aya kadar borcunuzu öteleme olanağınız bulunuyor. Bu sistem için faiz oranı 1500 TL için 70 TL’dir. Elbette ki bu faizler sizin borcunuzun durumuna ve bankanıza bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

Harcama Öteleme Nedir?

Kredi Kartı Borcu Öteleme

Herkes tarafından kolaylıkla kredi kartı öteleme sistemi kullanılabilir. Ancak her bankanın bu sistemi uygulama metodu birbirinden farklı olacaktır. Kredi kartı öteleme işlemini yapmak için öncelikle iletişim numarasından gerekli olan tüm bilgileri detaylı şekilde almanız gerekir. Mobil uygulama kullanan kişiler için de kart hesap kesim tarihi yaklaşmadan önce bu sistem için başvuruda bulunabilirsiniz. Kart işlemleri bölümünden kredi kartı öteleme seçeneğini seçerek ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kredi Kartı Borç Öteleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bu işlem genellikle bütün bankalar arasında çok sık olarak tercih edilir. Bankalar, müşterilerine kolaylık sağlamak için bu borçlarını taksitlendirmeye gider. Eğer kredi kartı ödemelerinde gecikme durumu söz konusu olursa banka müşteriye bu uygulamayı tavsiye eder. Bankaların sunmuş olduğu bu sistem ile müşterilerin ödemelerinde yaşadıkları gecikmeler nedeniyle cezai yaptırıma uğramaması açısındandır. Böylece müşteriler daha rahat bir şekilde ödeme yapma olanağına kavuşur. Bankalarda hem kart borçlarını tahsil eder hem de müşteri kaybı yaşamamış olurlar.

Fakat ekstre atlama işleminin devamlı olarak yapılmayan bir sistem olduğunun altını çizmekte fayda vardır. Bankalar, borç öteleme işlemini sınırlı tutar. Maddi açıdan büyük bir sıkıntı yaşıyorsanız ve kredi kartı borcunuzu ödemekte zorlanıyorsanız borç öteleme işlemini kullanmalısınız. Sürekli olarak kullanmak istemeniz hem sizin hem de banka için dezavantaj yaratacağı için bankalar kullanmanıza olanak sağlamaz.

Harcama Öteleme Nedir?

Kart Öteleme İşlemi Ne Kadar Ötelenebilir?

Müşteriler, kart borçlarının öteleme işlemi için bankaların birbiri arasında farklılık gösterdiğini unutmamalıdır. Mesela kullandığınız kredi kartı Denizbank Bonus kredi kartıysa eğer 3 ay erteleme yapıp kalan borcunuzu da 9 taksit ile ödeme olanağınız yer alıyor. Kredi faiziniz de %2,25 üstünden hesaplanıyor fakat, İş Bankası Maximum kredi kartına sahipseniz öteleme en fazla 3 ay sürer. İş Bankası 3 ay öteleme için de faiz %7,50 olarak hesabınıza geçer.

Kredi kartı ekstre borcunu öteleme yapılması için asgari tutarını ödemelisiniz. Bu miktar ödendikten hemen sonra kullanacak olduğunuz bankacılık hizmetleri ile beraber başvuruda bulunabilirsiniz. Bu başvurular için mobil uygulama, banka şubeleri ya da internet bankacılığı üzerinden yapmanız mümkün.

Asgari ödeme miktarının ödemelerinde gecikme yaşanması durumunda geciken ödemeler için başvurular bankalar tarafından alınmıyor olsa da bu hiçbir zaman alınmayacak demek değildir. Ancak bankanın bünyesi dahilinde başvurunuza olumlu olarak yanıt vermesi de mümkündür. Kart borcu öteleme işlemlerini Garanti Bankası, Akbank Axess, İş Bankası Maximum, HSBC Advantage yer alıyor. Bu sisteme başvurmadan önce mutlaka tüketici faizlerini kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Nedeni ise ihtiyaç kredilerinin faizleri, öteleme faizlerine oranla daha az olabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.